Thursday , 6 October 2022

KRONIKE

DETAJE TE REJA PER EKZEKUTIMIN E ISH-POLICIT NE LAÇ

Rreth 20 përsonave të dyshuar për vrasjen e ish-efektivit të policisë Xhelal Reçi me 1 nëntor në qytetin e Laçit, u është marrë ADN-ja e cila do të krahasohet me ato pak gjurmë të gjetura në vendin e ngjarjes dhe automjetin e djegur. Sipas burimeve këta përsona kanë patur konflikte me djalin e viktimës Besnik Reçi të cilit ju bë …

Lexo me shume

TENTOI TE GRABISE NJE SHTEPI, LIHET NE BURG 23-VJEÇARI

Gjykata e Lezhës la në burg Arman Zhejanin i cili u kap nga banoret e Zejmenit, duke tentuar të grabisë një shtëpi. Në seancen gjyqësore të zhvilluar me dyer të mbyllura, 23-vjeçari mësohet se ka kyçur gojen në gjykatë, duke mos folur asnjë fjalë. Referuar provave të paraqitura, gjyqtari Artan Hajredinaj pranoi kërkesen e prokurorit Sabri Kastrati duke e cilësuar …

Lexo me shume

AKSIDENT NE AKSIN LEZHE-MAMURRAS, PLAGOSET POLICI

Një punonjës i policisë rrugore mbeti i plagosur në një aksident rrugor në aksin Lezhë-Mamurras. Ngjarja ndodhi rreth orës 9:00 të mëngjesit të së enjtes, në afersi të mbikalimit të Patokut dhe sipas policisë automjeti me drejtues shtetasin Gj.B., është përplasur me mjetin e Policisë Rrugore të Lezhës, ku si pasojë ka marrë plagë të lehta polici me inicialet Alban …

Lexo me shume

PLAGOSJE ME THIKË MES NXËNËSVE TË “JORDAN MISJA”

Një plagosje ka ndodhur në afërsi të shkollës së mesme “Jordan Misja” të Shkodrës, ku 2 nxënës pasi janë zënë me njëri tjetrin në shkollë kanë dale pas mësimit për ti zgjidhur konfliket jashtë shkollës. Nga sa mësohet në Spitalin Rajonal Shkodër është paraqitur i dëmtuar me mjet prerës thikë, shtetasi J. F, 17 vjeç. Nga veprimet paraprake rezulton se …

Lexo me shume

NXORI SHOKUN NE PRITE, DENOHET ME 21 VITE E 4 MUAJ BURG MIKEL ALIA

Gjykata e Lezhës ka dënuar me 21 vite e 4 muaj burg, 42-vjeçarin Mikel (Gjovalin) Alia, ndaj të cilit u ngrit akuza e vrasjes, pasi me 2 tetor të vitit 2019-të nxori në pritë shokun e tij të fëmijerisë Eri Zefi për ta ekzekutuar. 42-vjeçari u gjet fajtor për veprat penale “Vrasje me paramendim” dhe “Armbajtje pa leje”. Trupa gjykuese …

Lexo me shume

VRASESIT E ISH-POLICIT DYSHOHET TE JENE NGA FIERI

Hetimet për ekzekutimin e ish-efektivit të policisë Xhelal Reçi, mëngjesin e së hënës në Laç janë përqëndruar tek veprimtaria e të birit Besnikut. Ky i fundit dyshohet të jetë i përfshire në disa ngjarje kriminale të ndodhura në Fier, Durrës dhe Lezhë, për të cilat është shoqëruar dhe marrë në pyetje nga policia, por nuk është arritur ende te provohet …

Lexo me shume

VRASJA E ISH-POLICIT NE LAÇ ENDE PA AUTOR

Ekzekutimi i ish-efektivit të policisë Xhelal Reçi, një ditë më parë në Laç vijon të mbetet pa autor. Përgjatë 24 oreve policia ka shoqëruar dhe marrë në pyetje mbi 15 përsona të dyshuar që mund të kenë dijeni rreth krimit, por dëshmia e tyre nuk e ka ndihmuar grupin hetimor për të shkuar në gjurmet e autoreve. Gjithashtu forcat speciale …

Lexo me shume

EKZEKUTOHET ME ARME ZJARRI ISH-POLICI NE LAÇ

Ish efektivi i policisë së Shtetit, Xhelal Reçi u ekzekutua në Laç mëngjesin e kësaj të henë. Ishte ora 07 23 minuta, kur 61 vjeçari po shkonte për hapur bizneset në pronësi në qendër të qytetit. Autorët duket se kanë qenë duke e ndjekur dhe shfrytëzuan momentin kur ai zbriti nga makina për ta sulmuar me armë zjarri pistoletë. Xhelal …

Lexo me shume

AKSIDENT I RËNDË NË AKSIN SHKODËR – KOPLIK

Një 45-vjeçar ka gjetur vdekjen si pasojë e një aksidenti të rëndë të ndodhur ditën e sotme në afërsi të Koplikut ose sic njihet rreth-rrotullimi i Koplikut. Mësohet se viktimë ka mbetur pasagjeri që udhëtonte në mjetin tip “Volksëagen” shtetasi Durim Lushaj, rreth 45 vjeç dhe janë plagosur shtetasit L. B. (drejtuesi) dhe E. Sh., të cilët ndodhen në spital, …

Lexo me shume

VRAU SHOKUN ME MAKINE, DENOHET ME 10 VITE E 9 MUAJ BURG 60-VJEÇARI

Gjykata e Lezhës ka dënuar me 10 vite e 9 muaj burg 60-vjeçarin Mhill Gega, i cili në muajin shkurt të këtij viti përplasi me dashje me makinë bashkëfshatarin e tij Mark Gjeta në fshatin Bungaj të Mirditës. Organi i akuzes arriti të provojë se ngjarja ka qenë e qëllimshme dhe ndaj autorit u ngrit akuza e vrasjes me dashje. …

Lexo me shume