KRONIKE

APELI RREZON GJYKATEN E RRETHIT PER BIZNESMENIN FISHTA, LIHET I LIRE

Biznesmeni Sait Fishta ėshtė lėnė I lirė nga gjykata e Apelit ne Shkoder, e cila ka rrėzuar vendimin e shkallės sė parė e cila kishte lėnė tė lirė biznesmenin Fishta falė “garancisė  pasurore me 50 mije euro”. Nė vendimin pėr masėn e sigurisė gjykata e Apelit nė Shkoder e ka cilėsuar sit ė paligjshėm ndalimin e biznesmenit Sait Fishta, rrjedhimisht …

Lexo me shume

AKSIONI RRUGOREVE, 4 DREJTUES MJETESH NE PRANGA

Gjate 24 oreve te fundit policia rrugore e Shkodres ka arrestuar katėr persona pėr “Drejtim i mjetit nė mėnyrė tė parregullt” ndersa jane bllokuar 2 ciklomotore, si dhe jane ndeshkuar 130 drejtues automjetesh per shkelje te ndryshme. Vetem gjate mbremjes te se Premtes jane arrestuar 4 persona pasi janė kapur nė flagrancė nga efektivat e Policisė Rrugore Shkodėr duke drejtuar …

Lexo me shume

NJE PESHKATAR GJENDET I VDEKUR NE SHENGJIN

Nje peshkatar eshte gjetur i vdekur ne oret e para te dites se Premte ne afersi te portit te Shengjinit. Viktima eshte identifikuar nga policia si Mark Ujka 65 vjec banues ne Shengjin, i cili merrej me gjuetin e peshkut. Trupi i pajete i peshkatarit eshte gjetur ne afersi te skalierave dhe mendohet se mund te kete gjetur vdekjen si pasoje …

Lexo me shume

RAZEM, SHKRUMBOHET KATI I NJE HOTELI

Hotel “Antika” ėshtė pėrfshirė nga flakėt pasditen e se merkures nė Razėm tė Shkodrės. Zjarri I rėnė brenda pak minutash ka bėrė qė kati katėrt tė shkrumbohet plotėsisht. Pavarėsisht ndėrhyrjes sė banorėve lokalizimi I flakėve ka qėnė I pamundur ndėrsa kėto tė fundit menjėherė kanė njoftuar zjarrėfikėsit e Malėsisė sė Madhe. Largėsia nga qyteti i Koplikut dhe mungesa e logjistikės …

Lexo me shume

APELI LE NE FUQI VENDIMIN PER SOKOL MJAĒAJN

Gjykata e Apelit nė Shkoder ka lėnė nė fuqi vendimin e shkallės sė parė pėr 20- vjecarin Sokol Mjacajan, atė tė denimit me burgim tė pėrjetshėm pėr veprat penale tė Vjedhjes me pasojė vdekjen e 2 turistėve cek dhe mbajtjes pa leje tė armėve luftarake dhe municionit. Pavarėsisht kėtij vendimi Mjacaj ka qėnė I qeshur gjatė gjithė seancės gjyqėsore ndėrsa …

Lexo me shume

SHKODER, MOTORĒIKLETA PERPLASET ME BMW- ne

Njė aksident i rėndė ka ndodhur pranė qėndres sė qytetit tė Shkodres, ndėrsa njė 19 vjecar ndodhet nė gjendje kritike pėr jeten. Aksidenti ndodhi nė Parrucė pranė shkollės “Ndre Mjeda” rreth ores 10-00 tė sė Martes ndėrsa drejtuesi I motorcikletės sportive Bekim Turishta mbeti I plagosur rėndė. 19- vjeēari i cili po udhėtonte me njė motorr sportive nga Parruca nė …

Lexo me shume

KURBIN, ARREST ME BURG PER VELLEZERIT CARA

Arrest me burg eshte masa e sigurise e dhene per dy te rinjte e dyshuar si autore te vrasjes ne oborrin e nje lokali nate ne Kurbin te 20- vjecarit Ervis Zyba. Ne masa te rrepta sigurie dy te rinjte Elgert dhe Dorjan Cara perkatesisht 19 dhe 25 vjec jane paraqitur ne sallen e gjyqit ku u eshte komunikuar edhe masa …

Lexo me shume

MIRDITE, POLICIA SHMANG PENGMARRJEN

Nje 44 vjecar nga Mirdita me iniciale M.P eshte dhunuar fizikisht dhe eshte marre peng nga dy shoke, pasi njeri prej tyre kishte konflikt me te pershkak te nje siperfaqeje toke. Policia ka mundur te identifikoje dhe lokalizoje autoret, njerin prej te cileve e ka vene ne pranga ndersa ka shpallur ne kerkim shokun e tij. Ngjarja eshte regjistruar rreth …

Lexo me shume

VRASJA E 21- VJEĒARIT NE KURBIN, CAKTOHET MASA E SIGURISE PER LIKEN DHE LEKAJN

21-vjeēari Xhevahir Lika dhe pronari i lokalit Drilon Leka, ne oborrin e te cilit u vra me arme zjarri 20 vjecari Ervis Zyba, do te qendrojne ne burg. Gjykata e Kurbinit ka dhene masen e sigurise ndaj tyre, duke vendosur per te dy burg pa afat. Per 21-vjeēarin i cili mendohet te kete qene edhe objektivi i dy autoreve te …

Lexo me shume

FAMILJA BUNGU NE SHTOJ TE VJETER FAL GJAKUN

Pleqte e fshatit “Shtoj i vjeter” ne bashkepunim me shoqaten e misionareve te paqes kane beret e mundur nje tjeter falje gjaku ne qarkun e Shkodres. Familja Bungu ka arritur qe te fale te gjithe fisin e familjes Vecaj me perjashtim te autorit te vrasjes i cili ndodhet ne burg. Kryetari i shoqates se misionareve te paqes Nikolle Shullani falenderon …

Lexo me shume