Wednesday , 24 July 2019

KRONIKE

NISIN KERKIMET PER GJETJEN E TRUPIT TE PESHKATARIT

Që prej orëve të para të mëngjesit polumbarët kanë rinisur kërkimet për gjetjen e trupit të pajetë të peshkatarit në Lezhë.Kerkimet ndiqeshin edhe nga familjare te peshkatarit te mbytur, por ende pa mundur qe te gjejne trupin e 54 vjecarit Agim Zeqja. Ky i fundit u mbyt ne lumin drin në afersi të fshatit Ishull-Lezhë teksa peshkonte pasditen e së …

Lexo me shume

VRASJA NE HOT TE RI, PROKURORIA KERKON 25 VITE BURG PER AUTORIN

Është zhvilluar në Gjykatën e Shkallës së Parë Shkodër seanca gjyqësore ndaj shtetasit Kristian Shkembi, autor i vrasjes së ndodhur me 2 prill 2018 në fshatin Hot i Ri Shkodër, ku viktimë ka mbetur shtetasi Kolë Fermosi. Trupi Gjykues i kryesuar nga Arbër Çela ka pranuar kërkesën e mbrojtjes për gjykim të shkurtuar ndaj të pandehurit Shkembi. Nga ana tjetër …

Lexo me shume

MBYTET NJE 50-VJEÇAR NE LUMIN DRIN

Një 50 vjeçar është mbytur këtë të hënë në lumit Drin në Lezhë. Ngjarja ndodhi në oret e pasdites në afersi të fshatit Ishull-Lezhe, ndërsa viktima është A.Zeqaj nga Lezha.Ky i fundit ka qenë duke peshkuar në momentin kur është mbytur në lum. Trupi i viktimes ndodhet ende nën ujë, ndërsa pritet ardhja polumbareve për nxjerrjen e tij.Ende nuk dihen …

Lexo me shume

SEKUESTRIMI I 5.2 MILION EUROVE, ZBARDHET SKEMA E TRANSFERTAVE

Sekuestrimi i 5.2 milionë eurove dhe disa apartamenteve që u përkisnin Shqipe Palit dhe Pjetër Vocit në Lezhë ka ardhur për shkak të vlerave të mëdha që kanë mbërritur në llogaritë e dy shtetasve.Pavarësisht se këto transferta kanë nisur në 2013, ato nisin dhe bëhen në vlera shumë të mëdha gjatë 2018-ës.Vetëm në periudhën Korrik-Gusht, llogaria e Shqipe Palit është …

Lexo me shume

ANALIZA VJETORE E POLICISE SE SHKODRES

Ka zgjatur për rreth 3 orë analiza vjetore e policisë së Shkodrës. Në këtë mbledhje merrte pjesë edhe drejtori i përgjithshëm i policisë së shtetit, Ardi Veliu, i cili nuk preferoi të jepte detaje pas përfundimit të mbledhjes. Ndërsa, drejtori i policisë Shkodër, Vehbi Bushati tha se viti 2019 do të jetë më i angazhuar për policinë dhe më afër …

Lexo me shume

10 SIRIAN NDALOHEN NE SHKODER

10 emigrantë sirianë janë ndaluar këtë të premte në Shkodër dhe Malësi të Madhe. 7 sirianë janë ndaluar pranë lulishtes në qendër të qytetit të Shkodrës, në qëndër të Shkodres, ndërkohë 3 të tjerë si edhe drejtuesi i mjetit që po i mundësonte transportin janë ndaluar në Malësi të Madhe. Sirianët mendohet se kanë hyrë në mënyrë ilegale në Shqipëri …

Lexo me shume

MASHTRUAN EMIGRANTET PER KALIM KUFIRI, 2 NE PRANGA

Dy janë arrestuar në Lezhë pasi dyshohet se mashtruan katër shtetas për kalim të paligjshëm të kufirit në Kosovë. Në prangat e policisë kanë rënë shtetasit me iniciale B.B. 29 veç dhe I.L. 24 vjeç, që të dy nga Tirana.Në bashkëpunim me njëri-tjetrin, ata dyshohet se kundrejt shumës monetare 1.000 euro kanë mashtruar 4 shtetas që vinin nga vendet e …

Lexo me shume

BLLOKOHET DROGE NE PIKEN KUFITARE TE MURIQANIT

Një sasi droge është bllokuar nga Policia Shqiptare në bashkëpunim me atë  të Malit të Zi në pikën e kalimit kufitar të Muriqanit. Në pranga ka përfunduar drejtuesi i mjetit  M.Sh., 55 vjeç, i cili  posedonte një pasaportë serbe. Gjatë kontrollit, qeni antidrogë i policisë shqiptare dha sinjal për drogën e fshehur në pjesën e pasme të makinës. Ndërkohë vijojnë hetimet …

Lexo me shume

NJE BANESE 3 KATESHE NE SHKODER PERFSHIHET NGA FLAKET

Një incident është shënuar këtë të marte në qytetin e Shkodrës. Kështu, një banesë 3 katëshe është përfshirë nga flakët. Ngjarja ka ndodhur në lagjen “Liria” të qytetit të Shkodres, duke vëndosur në rrezik edhe shtëpitë ngjitur me të. Sipas burimeve, dyshohet se shkak ishte një shkëndijë elektrike, megjithatë do të jenë hetimet e grupit të ekspertizës që do thonë …

Lexo me shume

RRITET NUMRI I AKSIDENTEVE NE DHJETOR

Në vitin 2018 u numëruan 136 aksident rrugore me një rritje 3% në raport me dhjetor 2017. Instituti i Statistikave raportoi të dhënat zyrtare për aksidentet rrugore ku pavarësisht rritjes së numrit të aksidenteve, pasojat fatale në jetë njerëzish kanë qenë më të ulëta dhe po kështu edhe të plagosurit.“Në muajin Dhjetor 2018 numërohen 136 aksidente rrugore nga 132 aksidente …

Lexo me shume