Monday , 18 January 2021

KRONIKE

NXIRREN PJESET E MBETURA TE HELIKOPTERIT

Pjest e mbetura t helikopterit q u rrzua t mrkurn e javs s shkuar n liqenin e Shkodrs, jan nxjerr sot nga Polumbart e RENEA-s dhe Foracave t Armatosura. Nj dit m par u nxorr nga liqeni edhekamera regjistruesee helikopterit t ushtris EC 145. Kjo pajisje, si dhe kutia e zez do t’i nnshtrohen t hnn ekspertizs, n Prokurorin e …

Lexo me shume

PROKURORIA: DYSHOHET SE JANE SHKELUR RREGULLAT E FLUTURIMIT

Prokuroria e Shkodrs regjistron procedimin penal pr dyshimet se jan shkelur rregullat e fluturimit ajror dhe pr lvizje t trupave ushtarake pa t drejt apo pa nj shkak t ligjshm. BuRime nga prokuroria e Shkodres bejne te ditur se nuk dihet shkaqet se prse helikopteri EC145 me ekuipazh dy dshmort Florian Deliaj dhe Donald Hoxha dhe t mbijetuarin Gerald Baramua …

Lexo me shume

NXIRRET KUTIA E ZEZE HELIKOPTERIT EC 145

Nxirret kutia e zez e Eurocopter EC 145, i cili pritet t ndihmoj n zbardhjen e shkaqeve t rrzimit mbi liqenin e Shkodrs. Ndrkoh, ekspertt francez t kompanis Eurocopter, jan rikthyer mesditn e ksaj t shtune n vendin e ngjarjes. Nderkohe hetimet pr rrzimin e helikopterit po i bn vetm Ministria e Mbrojtjes dhe prokuroria ushtarake duke prjashtuar Prokurorin e …

Lexo me shume

HANI I HOTIT, SEKUESTROHEN 21 kg E 200 gr KANABIS

Sekuestrohen 21 kg e 200 gram lnd narkotike e dyshuar kanabis sativa n Shkodr, por policis i ikn trafikanti. Burimet zyrtare nga policia than se, gjat mngjesit t Se Shtunes sht gjendur nj ant sportive me 20 pako me pesh totale 21 kg e 200 gram lnd narkotike t dyshuar kanabis sativa. Shrbimet e policis Kufitare dhe Migracionit Shkodr, n …

Lexo me shume

GRIZHE, NIS OPERACIONI PER NXJERRJEN E HELIKOPTERIT

Ka nisur n Malsin e Madhe operacioni pr nxjerrjen nga ujrat e liqenit t helikopterit i cili u rrzuar dy dit m par dhe ku gjetn vdekjen 2 pilott e u plagos nj efektiv ushtarak. Operjacioni pr nxjerrjen e mjetit fluturues ka nisur nga ana e forcave ushtarake si dhe polumbarve t RENEA-s. Paraditen e s premtes, polumbaret e RENEA- …

Lexo me shume

DOGANA E SHKODRES, DIGJEN 3 AUTOMJETE

Tre autovetura kan marr flak n territorin e Drejtoris Rajonale t Doganave Shkodr. Ngjarja ka ndodhur n ort e mbrmjes s dits s enjte. Flakt jan konstatuar q n momentet e para nga shrbimi i rojes, i cili ka dhn alarmin pr shuarjen e zjarrit. Menjher n vendngjarje kan mbrritur efektivt e zjarrfikss t cilt kan shuar flakt. Gjithka ka …

Lexo me shume

OPERACIONI LUX 11 TE ARRESTUAR, 19 AUTOMJETE TE KONFISKUARA

19 automjete luksoze t sekuestruara dhe 11 prsona t arrestuar sht bilanci i operacionit t koduar Lux I finalizuar nga drejtoria e prgjithshme e krimit t organizuar dhe Krimet e renda, prokuroria e rrethit gjyqsor Shkoder dhe drejtorit e policis Shkoder, Lezhe, Tirane dhe Vlor. Nga ana tjetr prokurori i ksaj cshtje, Anton Martini ka shpjeguar edhe mnyrn sesi automjetet …

Lexo me shume

GRIZHE, HELIKOPTERI RUHET NGA POLICIA KUFITARE

T vetmit q kan qndruar pran helikopterit t rrzuar gjat 24 orve t fundit kan qn efektivt e policis kufitare t cilt nuk kan lejuar mjetet e tjera motorike pr tiu afruar vendit t ngjarjes ku ndodhet helikopteri. Banort kan pranuar se n kt zakonisht efektivt e forcave t armatosura kan kryer strvitje, por asnjher nuk kan fluturuar n nivele …

Lexo me shume

M.MADHE, HELIKOPTERI I FA BIE NE LIQEN! KRONOLOGJIA E NGJARJES

Nj helikopter i Forcave t Armatosura sht rrzuar kt mrkur rreth ors 14.00 n ujrat e Liqenit t Shkodrs, pran fshatit Grizh t Malsis s Madhe. N bordin e helikopterit kan qen 3 persona, ku 2 prej t cilve kan humbur jetn. Sipas Ministris s Mbrojtjes, viktimat jan kapiten Florian Deliaj dhe toger Donald Hoxha.Trupat e tyre jan nxjerr nga …

Lexo me shume

NGJARJA E RENDE NE GRIZHAJ, M.MADHE, 2 TE VDEKUR, 1 I PLAGOSUR

Sipas planit t fluturimit helikopteri EC 145, me numr bordi 637, me 3 ekuipazh n bord, kapiten Florian Deliaj, toger Donald Hoxha dhe ushtar profesionist Gerald Baramuca, jan nisur nga Farka sot n orn 12:10 n nj fluturim strvitor n prputhje me programin e planifikuar dhe miratuar m par. N orn 13:45 ka qen kontakti i fundit q helikopteri ka …

Lexo me shume