KRONIKE

ZJARR NE MASIVIN PYJOR TE MALIT TE RENCIT

Flaket e zjarrit dogjen nje siperfaqe te madhe ne malin e rrencit ne lezhe. Shkrumbimi i malit nisi rreth ores 15 te dites se djeshme dhe ka vijuar deri mengjesin e sotem. Ne rrezik u vune edhe mbi 1 mije rrenje ullinj te mbjedha gjate 3 viteve te fundit nga fermere te zones. Per shkak te terrenit te thyer malor, …

Lexo me shume

NDALOHEN 81 KLANDESTINE PRANE HANIT TE HOTIT

Tentativa pr t kaluar ilegalisht kufirin ka rezultuar e dshtuar pr 81 klandestine nga Siria, Somalia, Mali dhe Gana. Ata kishin zgjedhur piken e kalimit kufitar te Hanit te Hotit pr t kryer kt kalim, por fale nje operacioni t organizuar nga sherbimet e policis kufitare tentativa e tyre ka dshtuar. Sipas njoftimit zyrtar t drejtoris s policis kufitare bht …

Lexo me shume

Zjarri shkrumbon banesen ne Shkoder!

Shprthimi i bombuls s gazit pr pak mund t ishte kthyer n tragjedi mbrmjen e s premtes n qytetin e Shkodres. Ngjarja sht shnuar rreth ors 21.00 n katin e tret t nj banese n bulevardin Bujar Bishanaku pran stadiumit Loro Borii. Nga shprthimi banesa n pronsi t familjes Meta, brenda s cils jetonin me qera student, sht prfshir menjher …

Lexo me shume

KOMAN- VAU DEJES, NE GJENDJE TE RENDE BOSHNJAKU

Ka qn duke u kthyer pr n Shkoder por ka prfunduar n gremin e pr pasoj ndodhet n gjendje t rnd n spitaline Shkodres. Hamid Xhanovic 21 vjec nga Bosnja Hercegovina, punonjs I linjs s Interkunjuksionit ka mbetur I plagosur rnd pasi sht aksidentuar n aksin Koman- Vaut Dejs pran fshatit Mlloj. Kan qn banort e zons t cilt I …

Lexo me shume

GJONI: MBINGOPJE TE BURGJEVE, TE PERDOREN DENIMET ALTERNATIVE

Gjykatsit nuk duhet t nisen nga pikpamja q cdo njeri duhet t shkoj n burg, deklarata ka ardhur nga antari I kshillit t lart t drejtsis Gjin Gjoni gjat analizs 1- vjecare t gjykatave n zonn e Veriut. Sipas Gjonit gjat muajve t fundit ka mbingopje t burgjeve prandaj n rastet kur e lejon ligji duhet t jepen edhe dnimet …

Lexo me shume

Grabisin argjendarine, arrestohen nga policia!

Kan kryer grabitjen e argjendaris por n momentin q kan dal nga objekti kan ndeshur patrulln e policis rrugore, e cila ka br arrestimin n flagranc t Ardit Kols 19 vjec dhe Edmond Ujks 25 vjec. Dyt rinjt t maskuar dhe me nj arm t ftoht thik kan hyr n nj prej argjendarive n lagjen Rus duke tentuar ta grabisin …

Lexo me shume

Prokuroria kerkon 18 vjet burg per Prend Ndrecen!

Prokuroria e Shkodrs ka krkuar dnimin me 18 vjet burg pr Prend Ndrecn 43 vje, i akuzuar pr veprn penale t Shkeljes s rregullave t qarkullimit rrugor, me pasoj vdekjen e 5 t rinjve, ngjarje e ndodhur n 22 Tetor 2013 n aksin rrugor Shkodr-Lezh. N pretencn e saj Prokuroria n mbyllje t hetimeve ka krijuar bindjen si dhe paraqitur …

Lexo me shume

Rrjedhja e gazit, asfiksohet e moshuara!

Ka mbetur e asfiksuar si pasoje e rrjedhjes se gazit ne katin e 3 te nje pallati ne xhabije. 60 vjearja Vera Huti ka lajmeruar zjarrefikeset pasi nuk ka mundur qe te dale nga banesa e saj ne momentin qe ka nuhatur se e gjith banesa ishte mbushur me gaz. 60- vjecarja Huri ka qn e vetme n banes n …

Lexo me shume

Arrest me burg per autoret e vrasjes ne Kryebushat

Arrest me burg ka qn masa e siguris pr Mirsad Aletin dhe Tonin Toma t cilt akuzohen pr vrasjen e 19- vjecares Elsa Tushaj dhe plagosjen e Selim Aletit dhe Paulin Ndojes, mbremjen 7 Marsit n Kryebushat. Fillimisht trupi gjykuesi kryesuar nga gjykatsja Izabela Radovani ka dgjuar pretendimet e organit t akuzs pr Mirsad Aletin I cili akuzohet pr vrasje …

Lexo me shume

Plagoset me arme zjarri 16- vjeari

Nje tjetr ngjarje e rnd ka ndodhur n rrethin e Shkodres. Nj 16-vjear me inicialet K.N sht plagosur me arm zjarri, n fshatin Grud e Re. do gj ka ndodhur pas nj incidenti n mes nj grupi t rinjsh, t cilt kan debatuar njri me tjetrin e m pas njri prej tyre ka qlluar mbi bashkmoshatarin e tij. Kan qn …

Lexo me shume