Saturday , 15 August 2020

KRONIKE

GJENDET PAS 12 DITESH PESHKATARI I MBYTUR NE LUMIN DRIN

Eshtë gjetur pas 12 ditesh trupi i peshkatarit të mbytur në Lumin Drin në Lezhë. Trupi i pajetë i 50-vjeçarit Agim Zeqja u pikas nga polumbaret 300 metra larg vendit ku u mbyt në Ishull-Lezhë.Viktima u nxor nga uji dhe është dërguar në morgun e spitalit të Lezhës për ekspertizë mjeko-ligjore, pasi ka dyshime se rënia ne uje mund ti …

Lexo me shume

VRAU KOLEGUN, ARRESTOHET 25-VJEÇARI

Ka përfunduar në pranga autori i dyshuar i vrasjes së ndodhur dy ditë më parë, ku mbeti i vrarë shtetasi me P.Biba nga Rubiku. Policia e Shkodrës bën me dije se është arrestuar shtetasi E.Dodaj, 25 vjeç, banues në Tiranë. “Nga strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Shkodër në bashkëpunim me forcat e Komisariatit të Policisë Pukë u bë ndalimi …

Lexo me shume

ANALIZA VJETORE E POLICISE SE SHTETIT

Policia e Shtetit shprehet se krahasuar me vitin 2017, në 2018-tën ka bërë progres sa i përket luftës ndaj krimit dhe drogës. Në analizën vjetore ku morën pjesë ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, u evidentua si pozitiv fakti që në 2018-tën ka një vrasje me pak. Drejtori i policisë së shtetit, Ardi Veliu foli për objektivat në vitin 2019.Në fjalën …

Lexo me shume

ARRESTOHET 35 VJEÇARI ME 17 KG HEROINE NE PIKEN KUFITARE HANI I HOTIT

Një 35 vjeçar nga Shqipëria me inicialet E. A është ndaluar në pikën e kalimit Kufitar të Hani i Hotit – Bozhaj në pjesën e Malit të Zi, pasi në automjetin iu gjët 17 kilogramë lëndë narkotike e llojit heroinë, thuhet në njoftimin e policisë së vendit fqinjë. Në njoftim thuhet se vlera totale e pas shitjes së lëndës narkotike …

Lexo me shume

2 SHTETAS ARRESTOHEN NGA POLICIA E SHKODRES

Policia e Shkodrës ka vënë në pranga dy burra pasi në periudha të ndryshme kanë kërcënuar duke i marrë para një femre. Sipas të dhënave zyrtare, është finalizuar me sukses operacioni policor i koduar “Para të paligjshme”.Strukturat e Hetimit të Krimit në Drejtorinë Vendore të Policisë Shkodër, nën drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës Shkallës së Parë për Krime të Rënda …

Lexo me shume

TRAGJEDI NË LIQENIN E SHKODRËS, SHUHET NJË FAMILJE

Një familje me tre anëtarë nga Zeta e Malit të Zi dhe një djalë nga Podgorica u mbytën sot në liqenin e Shkodrës, kur stuhia përmbysi varkën në të cilën ata ndodheshin.Lajmi është bërë i ditur nga, Radojica Rašović një tjetër person, i cili ishte në të njëjtën varkë me viktimat, raporton Vijesti. Sipas dëshmitarit janë mbytur burrë e grua …

Lexo me shume

NISIN KERKIMET PER GJETJEN E TRUPIT TE PESHKATARIT

Që prej orëve të para të mëngjesit polumbarët kanë rinisur kërkimet për gjetjen e trupit të pajetë të peshkatarit në Lezhë.Kerkimet ndiqeshin edhe nga familjare te peshkatarit te mbytur, por ende pa mundur qe te gjejne trupin e 54 vjecarit Agim Zeqja. Ky i fundit u mbyt ne lumin drin në afersi të fshatit Ishull-Lezhë teksa peshkonte pasditen e së …

Lexo me shume

VRASJA NE HOT TE RI, PROKURORIA KERKON 25 VITE BURG PER AUTORIN

Është zhvilluar në Gjykatën e Shkallës së Parë Shkodër seanca gjyqësore ndaj shtetasit Kristian Shkembi, autor i vrasjes së ndodhur me 2 prill 2018 në fshatin Hot i Ri Shkodër, ku viktimë ka mbetur shtetasi Kolë Fermosi. Trupi Gjykues i kryesuar nga Arbër Çela ka pranuar kërkesën e mbrojtjes për gjykim të shkurtuar ndaj të pandehurit Shkembi. Nga ana tjetër …

Lexo me shume

MBYTET NJE 50-VJEÇAR NE LUMIN DRIN

Një 50 vjeçar është mbytur këtë të hënë në lumit Drin në Lezhë. Ngjarja ndodhi në oret e pasdites në afersi të fshatit Ishull-Lezhe, ndërsa viktima është A.Zeqaj nga Lezha.Ky i fundit ka qenë duke peshkuar në momentin kur është mbytur në lum. Trupi i viktimes ndodhet ende nën ujë, ndërsa pritet ardhja polumbareve për nxjerrjen e tij.Ende nuk dihen …

Lexo me shume

SEKUESTRIMI I 5.2 MILION EUROVE, ZBARDHET SKEMA E TRANSFERTAVE

Sekuestrimi i 5.2 milionë eurove dhe disa apartamenteve që u përkisnin Shqipe Palit dhe Pjetër Vocit në Lezhë ka ardhur për shkak të vlerave të mëdha që kanë mbërritur në llogaritë e dy shtetasve.Pavarësisht se këto transferta kanë nisur në 2013, ato nisin dhe bëhen në vlera shumë të mëdha gjatë 2018-ës.Vetëm në periudhën Korrik-Gusht, llogaria e Shqipe Palit është …

Lexo me shume