Saturday , 19 October 2019

KRONIKE

RRITEN KRIMET NDAJ PRONES

Numri i veprave penale në vendin tonë është rritur lehtë në tremujorin e dytë të vitit, në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Instat raporton se gjithsej janë evidentuar 8.484 vepra penale, në rritje me 1.1% në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Vjedhjet e banesave regjistrohen në rritje gjatë këtij tremujori, me 14.3%, …

Lexo me shume

RREZIKU NGA ZJARRET NE VENDIN TONE

Një raport i publikuar vetëm pak kohë më parë nga Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal fliste për një skenar apokaliptik në Shqipëri dhe në Ballkanin Perëndimor në vitet në vijim, me temperaturat mesatare që do të rriten me të paktën 5 gradë celsius deri në fund të shekullit dhe me klimën që do të kthehet në sub-tropikale. Zonat bregdetare, si Shqipëria, …

Lexo me shume

SHPERDORIM DETYRE, NE GJYKIM ISH-ADMINISTRATORET DHE FINANCIERI I VLLAZNISE

Prokuroria Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër mori të pandehur dhe dërgoi për gjykim ish-administratorët e klubit të futbollit “Vllaznia” sh.a dhe financierin e këtij klubi. Për ta u ngrit akuza për shpërdorim detyre, shkelje e barazisë së pjesëmarrësve në tendera dhe shpërdorim i fondeve publike duke i shkaktuar shtetit një dëm ekonomik prej afro 30 000 000 lekësh. …

Lexo me shume

POLICIA E LEZHES FINALIZON OPERACIONIN E MADH, JA ÇFARE U SEKUESTRUA

Sekuestrohen 200 kg lëndë narkotike marijuanë, 4 litër vaj hashashi dhe 1 armë zjarri në Lezhë. Operacioni “Summer storm” çoi në pranga 4 shtetas. Kapja e tyre u bë në aksin rrugor Fushë Krujë-Mamurras, ndërsa të arrestuarit janë: – Tofik Koleci, 54 vjeç, banues në Krujë – Miri ( Ardit) Koleci, 32 vjeç, banues në Krujë – Mirand Qira, 42 …

Lexo me shume

RRUFEJA GODET NJE SHTEPI NE VAUN E DEJES

Rrufeja ka goditur në shtëpi në Vaun e Dejes, për fat të mirë nuk kemi dëme në njerëz por vetëm dëme materjale. Si shkak i goditjës së rrufesë shtëpia e shtetasit Can Markaj është djegur thuajse plotësisht, ndërsa në rrezik ishin edhe godina tjera për rreth të cilat ndodheshin ngjitur. Zjarri i rënë është lokalizuar falë ndërhyrjës së zjarrfikësve, të …

Lexo me shume

KLSH KALLEZON NE PROKURORI 11 ZYRTARE E ISH-ZYRTARE NE LEZHE

Kontrolli i Lartë të Shtetit ka kallëzuar në prokurori 11 zyrtarë dhe ish zyrtarë në ish-komunat Blinisht, Ungrej dhe Zejmen në bashkinë Lezhë. Sipas njoftimit të KLSH, dëmi ekonomik i shkaktuar arrin në vlerën 24.3 milion lekë dhe me impakt negativ në buxhet për vlerën 20.4 milion lekë. Gjatë auditimit u konstatuan shkelje dhe parregullsi të dispozitave ligjore në fushën …

Lexo me shume

E RENDE AJO QE NDODH ME 30-VJEÇARIN NE PLAZHIN E VELIPOJES

Një 30 vjecar i quajtur Ervid Palaj nga Shiqri i Dajçit të Bregut të Bunes në Shkodër ka gjetur vdekjen në ujërat e detit Adriatik teska ka qenë duke hyrë në ujë, por mësohet se pasi ai është futur në ujë është përplasur nga dallga e detit cka ka bërë që ai të humb ndjenjat. I riu është nxjerr nga …

Lexo me shume

MISTER NGJARJA E NDODHUR ME ÇIFTIN BERCANA- NDOCI

Kur tashmë kanë kaluar katër ditë nga vrasja e çiftit Bercana- Ndoci, grupi hetimor i ngritur për këtë cështje ende nuk ka një pistë konkrete të hetimit si dhe një të dyshuar kryesor. Nga sa mësohet pavarësisht shoqërimeve të mbi 30 personave apo edhe sekuestrimi i kamerave të sigurisë deri tani nuk kanë dhënë rezultate. Nga sa mësohet përvec kamerave …

Lexo me shume

GJYQI I VRASJES SE HERMES BEQIRIT, AUTORI I DYSHUAR NDRYSHON DESHMI

Autori i dyshuar për vrasjen e të riut Hermes Beqiri, 20-vjeç, në Shkodër, ngjarje kjo e ndodhur në nëntor 2017 në Shkodër, ndryshon dëshminë përpara trupës gjykuese. Elvis Hoxha, 17-vjeç, mohon të jetë ai autori i dyshuar i krimit. Më herët ai kishte pranuar se e kishte vrarë Beqirin pasi ishte zënë në një bar-kafe për një kapele të cilën …

Lexo me shume

DETAJE TE REJA PER NGJARJEN E NDODHUR ME ÇIFTIN BERCANA- NDOCI

Policia e Shkodrës ka zbuluar se makina që u përdor nga vrasësit e çiftit Boran Bercana dhe Silvi Ndoci është vjedhur në Kosovë. Ajo është futur në territorin e Shqipërisë, disa ditë para se të behej ekzekutimi. Ndërkohë foshnja e viktimave ka dalë nga spitali dhe është marrë nga familjarët e ish-policit. Makina e autorëve që ekzekutuan çiftin në Shkodër …

Lexo me shume