Sunday , 8 December 2019

KRONIKE

NGJARJE E RENDE NE AKSIN SHKODER – KOMAN, 2 TE PLAGOSUR

Dy të rinjë janë aksidentuar në aksin Koman- Vau i Dejës rreth 1 km larg Hidrocentralit, ndërsa një i tretë ka shpëtuar pa dëmtime. Aksidenti ka ndodur në orët ë para të mëngjesit dhe dyshohet se ka qenë pakujdesia drejtuesit të mjetit që për shkak të humbjes së kontrollit ndaj mjetit tip furgon ka përfunduar rreth 100 metra poshtë rrugës. …

Lexo me shume

VRASJET NE SHQIPERI

Në Bashkimin Evropian, Gjermani mban rekord sa i takon numrit të vrasjeve. E dyta vjen Italia e ndjekur nga Franca dhe Rumania. Por sa i takon numrit të vrasjeve për numër banorësh, Shqipëria ka më shumë se dyfishin e BE. Vendet e BE-së përllogariten në vitin 2015 gjithsej 3600 jetë të humbura nga vrasjet, por prevalenca për 1000 mijë banorë …

Lexo me shume

7.800 DREJTUES MJETESH GJOBITEN PER SHKELJE TE KODIT RRUGOR

Mbi 7.800 drejtues mjetesh janë gjobitur gjatë fundjavës për shkelje të Kodit Rrugor, veçanërisht për parakalime të gabuara, mosvendosje të rripit të sigurimit, mospërdorim të kaskove mbrojtëse dhe përdorim të celularit gjatë drejtimit të mjeteve. Kreu i Policisë Rrugore, Mithat Tola, tha se janë arrestuar 21 shoferë për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe 37 të tjerë për mungesë …

Lexo me shume

AKU LEZHE BLLOKON 1.225 Kg MISH DERRI

Autoriteti Kombetar i Ushqimit në Lezhë ka bllokuar 1225 kg mish derri në 5 subjekte në Milot, pasi ushtronin aktivitetin e tregtimit të mishit në një ambient të pa miratuar, pa kushte higjeno-sanitare si dhe në mungesë të dokumentacionit përkatës, si vula dhe certifikata veterinare. Mishi u sekuestrua gjatë dites së diele në tregun e gjasë së gjallë të Milotit, …

Lexo me shume

MASAT E POLICISE RRUGORE TE LEZHES

Policia Rrugore e Lezhës, mbi bazën e detyrave të përcaktuara në planin Operacional “Tispol”, ka vazhduar kontrolle për rritjen e parametrave të sigurisë rrugore duke u fokusuar këtë javë në kontrolle të drejtimit të mjeteve me shpejtësi tej normave të lejuara, pa leje drejtimi, nën efektin e alkoolit, si dhe kontrolleve të mjeteve që rezultojnë debitorë. Gjithashtu, në fokus edhe …

Lexo me shume

RREZIKU NGA ZJARRET NE SHQIPERI, SHKODRA E RREZIKUAR

Instituti i Gjeoshkencave bën me dije se në qarqet Dibër, Elbasan, Korçë dhe Gjirokastër pritet rrezik i ulët. Ndërsa në qarqet e tjera pritet nivel “i moderuar”. Por në zona të lokalizuara mund të ketë nivel më të lartë rreziku, konkretisht qarku Shkodër (Jugperëndim), qarku Kukës (Qendër), qarku Elbasan (Perëndim) dhe qarku Gjirokastër (Qendër). Rreziku do tё jetё mё i …

Lexo me shume

VIDHNIN ENERGJINE ELEKTRIKE, ARRESTOHEN DISA SHTETAS NE SHKODER

Policia e Shkodrës dhe e Durrësit në bashkëpunim me OSHEE prej disa ditësh vijon aksionin për ndërhyrje në matësa dhe lidhjet e paligjshme të energjisë.Të paktën 5 subjekte privatë janë proceduar në polici për ndërhyrje në matësat e energjisë elektrike në qarkun e Shkodrës dhe Durrësit. Në njoftimin e shpërndarë nga OSHEE shkruhet se vijojnë kontrollet për zbatimin e ligjit …

Lexo me shume

BLLOKOHEN 11.6 TON BIRRE NE HAN TE HOTIT

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit në Shkodër ka bllokuar 11.615 tonë birrë për shkak se afati i skadencës së produktit ishte afër datës së deklaruar në etiketë ose në dokumentacionin shoqërues. Nga kontrolli fiziki i ngarkesës në pikën doganore të Hanit të Hotit, u konstatua se ky produkt me origjinë nga Estonia – Meksiko, eksportuar nga Mali i Zi, nuk respektonte …

Lexo me shume

ZJARR NE BANESE NE LAGJEN SERREQ

Falë ndërhyrjes në kohë të Zjarrfikësve të Shkodrës është bërë e mundur shmangia e përhapjes së zjarrit në pjesët tjera të banesës në katin përdhesë në lagjen Serreq të Shkodrës. Për fat të mirë kemi vetëm dëme materjale në dhomen e gjumit të kësaj banese. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 9 kur në banesë nuk ndodhes asnjë person, ndërsa shtëpia …

Lexo me shume

MASAT E POLICISE RRUGORE GJATE LEVIZJES SE AUTOMJETEVE

Në vijim të masave të marra nga ana e Policisë së Shtetit për garantimin e rendit dhe sigurisë gjatë sezonit turistik veror 2018, Drejtoria e Policisë Rrugore kërkon të tërheqë vëmendjen e përdoruesve të rrugës për ditët në vijim. Shefi i Qarkullimit Rrugor në Drejtorinë e Policisë Shkodër, Valmir Nikolli kërkon që të ketë kujdes në drejtimin e mjeteve në …

Lexo me shume