Saturday , 19 October 2019

KRONIKE

U ZUNE NEN RRENOJAT E ISH UZINES, NDERRON JETE EDHE I PLAGOSURI I DYTE

Ka ndërruar jetë edhe personi i dytë i plagosur një ditë më parë teksa po mbledhte skrap tek Ish-Uzina e superfaosfatit në Laç. Dashamir Jahja 22-vjeç nga Shullazi i Kurbinit nuk ka mundur tu mbijetojë plagëve të marra, pas shembjes së një pjese të ndërteses.22-vjeçari mësohet se ka ndërruar jetë mëngjesin e së dieles në Spitalin e Traumes në Tiranë, …

Lexo me shume

SHEMBET GODINA, 1 I VDEKUR DHE 1 I PLAGOSUR NE LAÇ

Një person humbi jeten, ndërsa një tjetër u plagos rëndë teksa ishin duke nxjerrë skrak.Ngjarja e rëndë ndodhi mesditen e së shtunës në ndërtesen e ish uzines së superfosfatit në Laç.Sipas të dhënave mësohet se një pjesë e ndërtesës u shemb dhe i zuri poshtë kërkuesit e skrapit.Viktima është Drilon Lamaj, 27 vjeç, kurse i plagosur mbeti Dashamir Hajna, 28 …

Lexo me shume

POLICIA NIS HETIMET PER NDOTJEN E BREGDETIT NE KUNE-VAIN

Policia e Lezhës ka nisur hetimet për identifikimin e shkaktareve të ndotjes së bregdetit në zonen e Kune-Vainit.Sipas burimeve shkak i ndotjes është bërë komunikimi i detit me lagunen nga një kanal i cili është hapur gjatë muajve të fundit, ndërsa bëhet e ditur se përsonat përgjegjes do të përballen me ligjin.Specialisti Sektorit të Kopetencave Vendore në Prefekturen e Lezhës, …

Lexo me shume

LEZHE, POLICIA MASA TE ASHPRA PER PARANDALIMIN E AKSIDENTEVE

Numri i lartë i aksidenteve në rruget e qarkut të Lezhës ka vënë në lëvizje policinë rrugore.Mbi bazen e detyrave të përcaktuara në planin Operacional “Tispol” për rritjen e parametrave të sigurisë rrugore, Policia Rrugore ka ushtruar kontrolle në akset rrugore të këtij qarku.Në fokus të policisë kanë qenë drejtimi i mjeteve me shpejtësi tej normave të lejuara, pa leje …

Lexo me shume

JA ÇFARE U NDODH 2 SHTETASVE TURQ NE MURIQAN. ATO TENTUAN TE….

Me datë  30.06.2018 , nga strukturat e D. V. K. M. është bërë arrestimi në flagrancë i shtetasve turk: Malik Ejder , 36 vjeç, banues në Turqi. Bayram Çekir, 34 vjeç, banues ne Turqi. Arrestimi i tyre u bë pasi gjatë procesit të rregjistrimit në dalje nga Republika e Shqiperisë në P.K.K Muriqan janë paraqitur me kartë identiteti rumune, të …

Lexo me shume

TJETER AKSIDENT, KETE HERE NE VAU DEJES

Shkoder Informacion Paraprak Më datë 28.06.2018, ora 17:00, jemi njoftuar se në fshatin Barbullush, Vau Dejës, ka ndodhur një aksident. Menjëhere kanë shkuar sherbimet e policisë ku kanë konstatuar se mjeti tip Volkswagen me targë AA738SH, me drejtues shtetasin E. M. 23 vjeç, është përplasur me motorcikletën pa targa me drejtues shtetasin B. Q. 55 vjeç, dhe pasagjer shtetasin S. …

Lexo me shume

JA ÇFARE NDODH MES DY AUTOMJETESH NE AKSIN SHKODER – LEZHE

Shkoder Informacion Paraprak Më datë 28.06.2018, ora 16:20, jemi njoftuar se ne aksin rrugor Shkoder-Lezhe, në fshatin Plezhë, Shkodër, ka ndodhur një përplasje ndërmjet dy automjeteve. Menjëhere kanë shkuar shërbimet e policisë ku kanë konstatuar se një autobuz me targa KS 05252DG me drejtues shtetasin F. L, 35 vjeç banues në Kosovë, dhe autoveturës tip Ford me targe AA053MO me …

Lexo me shume

BLLOKIMI I VARKAVE PER TURISTET

Drejtoria e Përgjithshme Detare njofton se pas inspektimeve dhe verifikimeve të mjeteve ujore që bëjnë transport pasagjerësh dhe automjetesh në liqenet e Komanit, Vaut të Dejës dhe liqenit të Shkodres janë konstatuar se ka mjete ujore që bëjnë transport pasagjerësh dhe automjetesh të cilat janë artizanale dhe rrezikojnë jetën e njerëzve dhe mjeteve. “Për këtë arsye, sot po zhvillohet një …

Lexo me shume

QARKULLONTE ME ARME ZJARRI, ARRESTOHET 32-VJEÇARI

Një 32 vjecari nga Shkodra është arrestuar nga policia e Shkodrës pasi i është gjetur një armë zjarri pistoletë. Në zbatim të plan masava të marra me qëllim rritjen e parametrave të sigurisë se jetës në qytet policia ka vijuar kontrollet e territorit si dhe ndaj shtetasve të ndryshëm për evidentimin dhe goditjen e çdo rasti që përbën vepër penale. …

Lexo me shume

GAZETARI I TV ROZAFA GJEN DROGE NE BREG TE LIQENIT

Një sasi e konsiderueshme e lëndës narkotike Canabis Sativa në gjëndje boçe është hedhur në bregun e liqenit të Shkodrës. Gazetari i TV Rozafa  Simon Shkreli i cili duke punuar për një reportazh për ndotjen e liqenit të Shkodrës ka konstatuar  se në bregun e liqenit të Shkodrës në vendin e quajtur Vija e Vrakes ne zonen e fshatit Shtoj i …

Lexo me shume