Sunday , 19 September 2021

KRONIKE

AKSIDENTET NË MUAJIN KORRIK

Në muajin Korrik 2019 numërohen 148 aksidente rrugore nga 166 aksidente të ndodhura në muajin Korrik 2018, duke u ulur me 10,8 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Në shtatëmujorin e parë 2019, numërohen 862 aksidente rrugore nga 967 aksidente të ndodhura në shtatëmujorin e parë 2018.Në muajin Korrik 2019, numri i të aksidentuarve (të …

Lexo me shume

VETËPLAGOSJE ME ARMË ZJARRI NË SHKODËR

Një vetëplagosje me armë zjarri është regjistruar këtë të enjte në Bushat të Bashkisë Shkodër. Në njoftimin e policisë thuhet: Më datë 21.08.2019, rreth orës 13.10, në oborrin e banesës dyshohet se është vetëplagosur me armë zjarri shtetasi P.D., rreth 70 vjeç, i cili është transportuar në Spitalin Rajonal Shkodër dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Në vendngjarje, grupi hetimor …

Lexo me shume

NJË TJETËR JETË SHPËTOHET NË PLAZHIN E VELIPOJËS

Një tjetër jetë pushuesi është shpëtuar në plazhin e Velipojës. Ngjarja ka ndodhur pasditën e së mërkurës, teksa ndërhyrja në kohë e një vrojtuesi i ka shpëtuar jetën një 15-vjeçari që rrezikoi të mbytej. Vrojtuesi Rodens Lesha i ka dhënë ndihmën e parë pushuesit 15-vjeçar me inicialet E.H, i cili u nxorr nga deti në gjendje mjaft të rëndë. Përmes …

Lexo me shume

FINALIZOHET OPERACIONI ANTI-DROGË I KODUAR “LISEN”

Policia e Shkodrës ka goditur një rast të prodhimit dhe shitjes së narkotikëve. Kështu është finalizuar operacioni anti-drogë i koduar “Lisen”. Gjithashtu janë sekuestruar 60 kg lëndë narkotike Cannabis Sativa dhe është arrestuar 1 shtetas, ndërsa janë proçeduar penalisht 3 të tjerë. Policia njofton se në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e …

Lexo me shume

AKSIDENT ME VDEKJE NË SUPERSTRADEN LEZHË – TIRANË

Një 54 vjeçare humbi jetën pasi u përplas nga një makinë, teksa po tentonte të kalonte në anën tjetër të rrugës. Aksidenti i rëndë që i mori jetën gruas ndodhi rreth orës 07:15, në superstraden Lezhë – Tiranë, në afërsi të vendit të quajtur ” Mbikalimi i Patokut”.“Mjeti tip Volksëagen me drejtues shtetasin H.A. banues në Kosovë, ka aksidentuar shtetasen …

Lexo me shume

VIJON OPERACIONI “PLAZH I LIRË” NË QARKUN E LEZHËS

Vijon operacioni “Plazh i lirë” në zonat bregdetare të vendit tonë. Kështu, në Shëngji – Lezhë janë liruar përsëri rreth 2800 m2 plazh i zaptuar në mënyrë të paligjshme. Gjithashtu janë sekuestruar 542 shezlongë dhe 271 çadra të vendosura në mënyrë të paligjshme, në hapësirat publike. Policia ka proceduar edhe 7 përfaqësues ligjor subjektesh për veprat penale “Fshehja e të …

Lexo me shume

PISTAT E HETIMIT PËR ATENTATIN NDAJ ARMANDO GJINIT

Hetuesit kanë përcaktuar tre pistat e para për atentatin ndaj Armando Gjinit të hënën në qendër të qytetit të Rrëshenit. Sipas burimeve familja e Gjinit është e përfshirë në një gjakmarrje në të kaluarën. Kjo është dhe pista e parë për policinë, por nuk përjashtohet ajo e borxheve si dhe e kaluara e tij në Belgjikë. Policia ka shoqëruar disa …

Lexo me shume

MERR FLAKË AUTOBUSI I LINJËS KOSOVË – SHQIPËRI

Një autobus i linjës Tiranë-Prishtinë ka shpërthyer në flakë pasditen e së hënës. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 19:00 në afërsi të Repsit në Rrugën e Kombit. Shoferi e ka pikasur duke hapur krahun, ndërsa pasagjerët në panik kanë dalë jashtë me shpejtësi. Televizoni Rozafa ka siguruar pamjet e autobusit që shpërtheu në flakë në lëvizje, ndërsa raportohet se fatmirësisht …

Lexo me shume

AKSIONET E POLICISË KUNDËR KRIMEVE MJEDISORE

Policia e Shtetit vijon operacionin kundër krimeve mjedisore, krahas operacionit që zhvillohet në gjithë vijën bregdetare, për lirimin e plazheve të zaptuara në mënyrë të kundërligjshme dhe evazionit fiskal. Në të gjithë vendin janë proceduar penalisht 54 shtetas, për vepra penale në fushën e krimeve mjedisore. Gjithashtu janë sekuestruar 43 m³ lëndë drusore e prerë në mënyrë të paligjshme.Në njoftimin …

Lexo me shume

EKZEKUTOHET NË QENDËR TË RRËSHENIT ARMANDO GJINI

Është ekzekutuar me armë zjarri në mes të qytetit të Rrëshenit Tonin Gjini, i njohur edhe si Armando Gjini. Krimi u raportua rreth orës 11: 33 të paradites të kësaj të hënë. Ekzekutimi ndodhi në trotuarin e Katedrales së Rrëshenit. Në një moment bashkëshortja e Gjinit ka zbritur nga makina për të blerë diçka në një dyqan, ndërsa në makinë …

Lexo me shume