Friday , 15 December 2017

KULTURE

KENGETARI NDOCI: POLICIA E SHTETIT ME DHUNOI

Mbyllja e lokalit me muzikë live në Velipojë, ku këndonte Frederik Ndoci është kthyer në çështje të dite. Ndërhyrja e policisë me skafandra dhe të armatosur për të lënë në mes muzikën dhe duke përzënë klientët i ka bërë të mendojnë pronarët e lokalit se ngjarja nuk ishte një rastësi. Këngëtari Federik Ndoci ka reaguar nëpërmjet një statusi në rrjetin social …

Lexo me shume

“MALESIA DHE FISI IVEZAJ NE RRJEDHAT E HISTORISE”

Autori i njohur nga Malesia e Madhe, Gjon Ivezaj ka promovuar kete te Shtune librin e tij me te ri. Libri me titull “Malesia dhe fisi Ivezaj ne rrjedhat e historise” u promovua ne ambjentet e bibloteken “Marin Barleti” te qytetit te Shkodres. Nje liber qe flet per fisin Ivezaj, por edhe iliret. Ne promovimin e librit moren pjese shkrimtare …

Lexo me shume

“BALKANS BEST MODEL 2017”

Nën organizimin e Gecjan Fashion Group me producent Ilir Geci u realizua spektakli madhështor “Balkans Best Model 2017”. Në këtë eveniment morën pjesë modele nga shumë shtete të Ballkanit për të fituar çmimin e modeles më të mirë në Ballkan.Nën prezencën e mbi 3500 shikuesve U ndanë: Çmimi Ie madh si modelja më e mirë e Ballkanit “Balkan’s Best Model …

Lexo me shume

KRYEMINISTRI URON DITEN, ME PAMJE TE “MARUBIT”

Ekspozita e çelur ne fototeken “Marubi” ka marre vemendjen edhe te kryeministrit Edi Rama. Ne rrjetet sociale Rama ka uruar te gjithe shqiptaret duke thene” MIRËMËNGJES 😀 dhe ju uroj një ditë të mbarë me këtë klip prezantues të ekspozitës më të re çelur sot në Muzeun Kombëtar Marubi, titulluar ‘Manipulim’. Fotografitë e retushuara të arkivës së Marubit do të …

Lexo me shume

EKSPOZITA “MANIPULATION” NE MUZEUN “MARUBI”

E kuruar me mjeshtëri  nga Luçjan Bedeni, në Muzeun Kombëtar të Fotografisë “ Marubi”, është çelur ekspozita e fotografive, e cila sjellë për artëdashësit e shumtë teknikat e përdorura në ndërhyrjet që janë bërë fotografive në periudha të ndryshme. E titulluar “Manipulation” ekspozita synon të hedh dritë mbi disa nga negativët më të njohur të cilët janë përdorur për të …

Lexo me shume

MESHE DRITE PER DIPLOMATIN RROK LOGU

Me një meshë të dritës të mbajtur në Kishen Françeskane në Shkodër është përcjell për në banesen e fundit ish ambasadori I Shqipërisë në Vatikan Rrok Logu, I ndarë nga jeta pakë ditë më parë në moshën 55 vjece pas një sëmundje të rëndë. Vlerësim për kontributin e tij si diplomat por edhe si qytetar, përmes mesazheve nga Selia e Shenjtë, …

Lexo me shume

MISS & MISTER VOGELUSHI 2017, KUROREZON ME TE BUKURIT

Miss dhe misster vogelushja 2017, ka kurorezuar me te bukurit e ketij viti. Nje event i cili erdhi nen organizimin e Shpresa Drrasatit dhe Bruno Shllakut, por qe u percoll nga nje nate e magjishme, ku femijet me te bukur ishin protagonist. Producentja Shpresa Drrasati e zhgenjyer nga mos perfillja e insittucioneve, deklaroi se eshte viti i fundit qe e …

Lexo me shume

EKSPOZITA VETJAKE E SHPETIM GARUCIT

Piktori i njohur Shpetim Garuci prezantoi mbremjen e se Martes ekspoziten e tij vetjake ne qytetin e Shkodres. Kjo eshte ekspozita e tij e dyte pas asaj te organizuar ne vitin 2006. Ne kete ekspozite moren pjese autore te njohur te pikturave ne Shkoder, si edhe miq e te aferm te Shpetim Garucit. Ky i fundit u shpreh se kjo …

Lexo me shume

“RROK ACADEMY”, SUKSES NE QYTETIN E SHKODRES

Pasditja e se Premtes ka shenuar diten e dyte te festivalit “Shkodra Jazz Festival” ne qytetin e Shkodres. Ashtu sic eshte bere e ditur edhe me heret, risia e ketij edicioni te 8-te eshte promovimi i nje sektor shume te rendesishem, sic eshte “Rrok Academy”. Drejtori artistik i festivalit, Florian Jakaj, thote se nxenesit kane qene te interesuar per “Rrock …

Lexo me shume

SHKODRA SOUNDS CORNER, “FIRMOS EDHE TI KUNDER DHUNES”

Shkodra Sounds Corner, “Firmos edhe ti kunder dhunes”. Ishte ky titulli i aktivitetit hapes te festivalit “Shkodra Jazz Festival”. Aktiviteti hapes u organizua prane muzeut kombetar te fotografise “Marubi” ne qytetin e Shkodres. Ky eshte edicioni i 8-te i ketij festivali nderkombetar te muzikes jazz, qe zhvillohet ne Shkoder qe nga viti 2005. Ndersa, drejtori artistic, Florian Jakaj, tha se …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin