Tuesday , 22 August 2017

KULTURE

“PRANVERA FEST”, KONCERTI I RI MUZIKOR I SHKOLLES “PRENKE JAKOVA”

“Pranvera Fest” eshte titulli i koncertit me te ri muzikor qe organizon shkolla e mesme artistike “Prenke Jakova” ne qytetin e Shkodres. Risia e tij eshte se do te kete nje krijimtari te re, ku te rinjte pervec se do te kendojne do shkruajne edhe tekste. Ne kete koncert do te prezantohen dy kenge te kompozuara nga te rinjte pjesemarres. …

Lexo me shume

“AMBASADORET E PAQES, YJET E ANADOLLIT” NE SHKODER

“Ambasadoret e Paqes, Yjet e Anadollit” ne Shkoder ishte titulli i shfaqjes se prezantuar mbremjen e se Henes ne sallen e teatrit “Migjeni” te qytetit te Shkodres. Nje shfaqje e vendosur ne skene nga insituti “Yunus Emre” qe kishte ne fokus pasqyrimin e nje shfaqje skenike me veshje te cilat mbartnin motivet e periudhes se selxhukeve te shekulli XI – …

Lexo me shume

KALAJA E SHKODRES, SHUME SHPEJT ME BILETARI ELEKTRONIKE

Shume shpejt, kalaja e Shkodres, do te behet pjese e sistemit te biletarise elektronike. Nje gje e tille u be e ditur nga drejtorja e DRKK-se Shkoder, Majlinda Lacaj. Sipas Lacajt, nje gje e tille do te jete me lehtesisht e aksesueshme dhe e menaxhueshme per biletarine elektronike. Nderkohe, persa i perket numrit te vizitoreve, Lacaj tha se numerohen rreth …

Lexo me shume

LEONORA LAÇI SJELL 2 LIBRA PER LEXUESIT

“Emigracioni politik shqiptar ne vitet 1944-1955” si dhe “Veprimtaria e kolonel Xhemal Laçit  ne vitet 1912-1994” permes dokumenteve dhe kujtimeve” jane 2 librat qe studiuesja Leonora Laçi ka sjelle per lexuesit. Nje pune e veshtire ne te cilen Leonora ka marre dokumente te rendesishme jo vetem nga Arkivat e shtetit, port e ardhura edhe nga shtetet e bashkuara te amerikes. …

Lexo me shume

“PRANVERE ME KANGE QYTETARE” NE TEATRIN MIGJENI

25 kengetare kane debutuar ne naten e pare te koncertit “Pranvere me kange qytetare Shkodrane”. Regjisorja Merita Smaja dhe drejtoria e teatrit “Rita Gjeka u shprehen se publiku i mirepriti duke bere keshtu nje nate te mberthyer me emocione. Per drejtuesin artistik Ilir Zoga, puna ka qene e lodhshme por frytet e saj ne naten e pare kane patur nje …

Lexo me shume

PROMOVIMI I LOJES SE SHAHUT NE SHKODER

Bashkia Shkoder ka organizuar kete te Shtune Kampionatin e Shahut, qe kishte ne fokus promovimin e kesaj loje ne qytetin e Shkodres. Nje loje, e cila ka nje tradite pozitive dhe te hershme ne qytetin e Shkodres. Kampionati u organizua ne ambjentet e biblotekes “Marin Barleti” dhe e e pranishme ishte edhe kryebashkiakja Voltana Ademi, qe foli rreth organizimit te …

Lexo me shume

THYERJA E REKORDIT GUINESS “CUP SONG ALBANIA”

Eshte zhvilluar kete te Shtune ne sheshin para Bashkise Shkoder aktiviteti i thyerjes se rekordit Guiness “Cup Song Albania”. Nje aktivitet qe u organizua ne qytetin e Shkodres dhe ne qytete te tjera te Shqiperise, per thyerjen e rekordit Guiness. Jane dashur rreth 1 muaj e gjysem prova dhe angazhuar 15 shkolla 9-vjecare dhe te mesme te qyettit te Shkodres …

Lexo me shume

“BILBILAT E VEGJEL NE SHKODER KENDOJNE”, NIS FAZA E KATERT

Pas perfundimit te tre fazave seleksionuese te festivalit “Bilbilat e vegjel ne Shkoder kendojne” kete te Premte ka startuar faza e katert. Ne kete faze, femijet jane ndare ne kategori te ndryshme dhe dite te ndryshme. Drejtori i Qendres Kulturore te Femijeve Shkoder, Kujtim Alija tregon arsyen e ndarjes se femijeve ne kategori te ndryshme. Alija shton se pas fazes …

Lexo me shume

KONCERT ME FITUESIT E KONKURSIT “ DON MATTEO COLUCCI”

Nje aktivitet me 4 nxenes te ciklit te ulet te shkolles “Prenke Jakova” ne qytetin e Shkodres eshte zhvilluar kete te Premte. 4 nxenesit jane fitues te konkursit internacional “Don Matteo Colucci” ne Fasano te Italise. Drejtori i shkolles artistike “Prenke Jakova”, Anton Kaftalli u ndal per te folur me shume rreth pjesemarrjes ne kete konkurs dhe suksesit te arritur. …

Lexo me shume

RESTAURIMI I URES SE MESIT DHE KALASE SE DRISHTIT!

Pas statusit te kryeministrit Rama per restaurimin e Ures se Mesit dhe Kalase se Drishtit ka folur edhe drejtorja e Drejtorise Rajonale  te Kultures Kombetare Shkoder, Majlinda Lacaj. Lacaj beri me dije se pjese e projektit eshte resaturimi total i ures dhe krijimi i nje sistemi elektrik, qe do te beje te mundur ndricimin e ures gjate nates. Gjithashtu ne …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
Ă—
Ă—
WordPress Popup Plugin