Tuesday , 16 January 2018
Breaking News

KULTURE

MIRDITE, VLERSOHET ME “STEMEN E ARTE” CRISTOFORO PALMIERI

Në përfundim të misionit të tijë 25- vjeçar Mirdita ka nderuar aqipeshkvin e zones Monsionor Cristoforo Palmierin. Për kontributin e vyer në vepra të ndryshme të promovimit njerëzor me aktivitet social për të varferit dhe të rinjte në veçanti Bashkia e vlersoj Palmirin me “Stemen e Arte”. Titulli ju dorezua nga Kryebashkiku i Mirdites Ndrec Dedaj në një ceremoni të …

Lexo me shume

PAPA FRANÇESKU LETER KARDINALIT SHQIPTAR

  Dom Ernest Troshani ka qene serish i preferuar i Papa Françeskut. Kete here ati i shenjte ka kerkuar nga Kardinali Shqiptar qe te perfaqesoje seline e shenjte ne Kosove me daten 5 shtator per shugurimin e tempullit te Nene Terezes. “Ndërmjet shenjtorëve të ndritur, një vend të veçantë zë Shën Tereza e Kalkutës, e mirënjohur nga të gjithë për …

Lexo me shume

VIZITE NE XHAMINE E PARRUCES NGA SEMINARISTE KATOLIKE TE MILANOS

Per dy dite me rradhe, te Enjten dhe te Premten, në ambjentet e xhamisë së Parrucës përfaqësuesit e Myftinisë Shkodër, teologët Arben Halluni dhe Lavdrim Hamja pritën një grup studentësh, seminaristë katolikë të Milanos, nën drejtimin e Don Maurizio Cacciola dhe të disa priftërinjve nga Italia. Qëllimi i vizitës së tyre ishte për të njohur nga afër Islamin, aktivitetet e …

Lexo me shume

79-VJETORI I VDEKJES SE MIGJENIT

Si sot 79 më parë, në qytetin e Torinos u shua nga një sëmundje e rëndë poeti kombëtar, Millosh Gjergj Nikolla, i njohur me emrin Migjeni. Poezitë dhe tregimet e tij, njihen për realizmin dhe e ruajtën aktualitetin për dekada me radhë. Krijimet e Migjenit pasyruan kushtet mjaft të rënda ekonomike të viteve 30, ashtu siç nuk ishin pasqyruar kurrë …

Lexo me shume

TE SHTUNEN, “ZA FESTIVAL- MUZIKE DHE RREFENJA NEN HIJEN E MALIT” NE THETH

Këtë fundjavë, një event krejt i pazakontë na fton të thyejmë rutinën, për t’u bërë pjesë e një festivali unik, i cili bën bashkë kantautorë origjinalë, trashëgiminë kulturore dhe natyrën mbresëlënëse të një prej perlave të natyrës shqiptare. Të shtunën, 26 gusht, në Parkun Kombëtar të Thethit do të zhvillohet edicioni i parë i “Zâ Festival – Muzikë dhe rrëfenja nën …

Lexo me shume

KENGETARI NDOCI: POLICIA E SHTETIT ME DHUNOI

Mbyllja e lokalit me muzikë live në Velipojë, ku këndonte Frederik Ndoci është kthyer në çështje të dite. Ndërhyrja e policisë me skafandra dhe të armatosur për të lënë në mes muzikën dhe duke përzënë klientët i ka bërë të mendojnë pronarët e lokalit se ngjarja nuk ishte një rastësi. Këngëtari Federik Ndoci ka reaguar nëpërmjet një statusi në rrjetin social …

Lexo me shume

“MALESIA DHE FISI IVEZAJ NE RRJEDHAT E HISTORISE”

Autori i njohur nga Malesia e Madhe, Gjon Ivezaj ka promovuar kete te Shtune librin e tij me te ri. Libri me titull “Malesia dhe fisi Ivezaj ne rrjedhat e historise” u promovua ne ambjentet e bibloteken “Marin Barleti” te qytetit te Shkodres. Nje liber qe flet per fisin Ivezaj, por edhe iliret. Ne promovimin e librit moren pjese shkrimtare …

Lexo me shume

“BALKANS BEST MODEL 2017”

Nën organizimin e Gecjan Fashion Group me producent Ilir Geci u realizua spektakli madhështor “Balkans Best Model 2017”. Në këtë eveniment morën pjesë modele nga shumë shtete të Ballkanit për të fituar çmimin e modeles më të mirë në Ballkan.Nën prezencën e mbi 3500 shikuesve U ndanë: Çmimi Ie madh si modelja më e mirë e Ballkanit “Balkan’s Best Model …

Lexo me shume

KRYEMINISTRI URON DITEN, ME PAMJE TE “MARUBIT”

Ekspozita e çelur ne fototeken “Marubi” ka marre vemendjen edhe te kryeministrit Edi Rama. Ne rrjetet sociale Rama ka uruar te gjithe shqiptaret duke thene” MIRËMËNGJES 😀 dhe ju uroj një ditë të mbarë me këtë klip prezantues të ekspozitës më të re çelur sot në Muzeun Kombëtar Marubi, titulluar ‘Manipulim’. Fotografitë e retushuara të arkivës së Marubit do të …

Lexo me shume

EKSPOZITA “MANIPULATION” NE MUZEUN “MARUBI”

E kuruar me mjeshtëri  nga Luçjan Bedeni, në Muzeun Kombëtar të Fotografisë “ Marubi”, është çelur ekspozita e fotografive, e cila sjellë për artëdashësit e shumtë teknikat e përdorura në ndërhyrjet që janë bërë fotografive në periudha të ndryshme. E titulluar “Manipulation” ekspozita synon të hedh dritë mbi disa nga negativët më të njohur të cilët janë përdorur për të …

Lexo me shume