Wednesday , 2 December 2020

KULTURE

GOMARI I BABATASIT, ME 11 PRILL PREMIERE NE “MIGJENI”

“Gomari i Babatasit” nga At Gjergj Fishta dhe në regji të Altin Bashës do vij si premierë në Teatrin ” Migjeni” të Shkodrës me 11 prillë në ora 19:00. Në një konferencë për media nga trupa e kësaj shfaqje dhe vetë regjisori u mësuan disa nga detajet se cfarë përmbanë kjo shfaqje. E ndërsa edhe pse e shkruar rreth 100 …

Lexo me shume

I JEPET LAMTUMIRA E FUNDIT PROFESOR MAHIR HOTIT

Miq dhe të afërm të profesorit të njohur shkodran, Mahir Hoti, i dhanë atij lamtumirën e fundit pasditën e kësaj të diele. Homazhet u zhvilluan në ambjentet e rektoratit të Universitetit të Shkodrës dhe u përcollën drejtpërsëdrejti për teleshikuesit shkodran, por edhe më gjërë nga Tv Rozafa. Në fjalën e tyre, pedagog dhe miq të profesor Hotit vlerësuan figurën e …

Lexo me shume

TAKSIMI I RRUGES SE KOMBIT, NDIKIM TEK MEMORIALI I SKENDERBEUT

Taksimi i rrugës së kombit do të japë ndikim negativ edhe për Vendvarrimin e Gjergj Kastriotit Skëndërbeut në qytetin e Lezhës, kjo duke ju referuar faktit se shumica e vizitoreve janë shtetas Kosovar. Shqetësimi është ngritur nga Përgjegjësi i Trashegimisë Kulturore në Bashkinë Lezhë, Paulin Zefi sipas të cilit efektet negative janë ndjere që në ditet e para të vendosjes …

Lexo me shume

HARROHET VITI I SKENDERBEUT

Heroi ynë kombëtar Gjergj Kastrioti Skëndërbeu duket se nuk po merr vemendjen e merituar, as në vitin kushtuar atij në kuader të 550-vjetorit të vdekjes. 4 muaj pas prezantimit të projektit nga Kryeministri Edi Rama për rikonstruksionin e memorialit të Skëndërbeut në qytetin e Lezhës, situatë mbetet e njejte.Asnje ndërhyrje nuk ka nisur, ndërsa askush nuk di të thotë se …

Lexo me shume

FARIDA RAMADANI PREZANTON LIBRIN E SAJ ME TE RI

Autorja shkodrane Farida Ramadani prezantoi këtë të shtunë librin e saj më të ri me titull “Një jetë në 36 shkronja”. Prezantimi i librit u zhvillua në ambjentet e biblotekës “Marin Barleti” të qytetit të Shkodrës. Ky është libri i gjashtë në vargun e titujve për autoren Ramadani. Ajo tregon se çfarë përmban ky libër. Në këtë promovim libri merrnin …

Lexo me shume

“GJETHE VJESHTE” DHE KANGE TE PAKENDUEME”

“Gjethe Vjeshte” dhe “Kangë të pakëndueme” janë dy librat e rinj të autorit shkodran Nadir Zhabjaku. Prezantimi i këtyre dy librave u zhvillua paraditen e kësaj të shtunë në ambjentet e biblotekës “Marin Barleti” në qytetin e Shkodrës. Zhabjaku, me një karrierë prej 40 vitesh si mësues, në këto dy libra i referohet fenomeneve të ndryshme ku përfshihen të gjitha …

Lexo me shume

“MOZAIK”, EKSPOZITA E ARTIT PAMOR NE GALERINE E ARTEVE SHKODER

“Mozaik” ishte titulli i ekspozitës së artit pamor të organizuar pasditen e se martës nga Bashkia Shkodër. Hapja e kësaj ekspozite u zhvillua në ambjentet e galerisë së arteve Shkodër, ku kjo ekspozitë është pjesë e axhendës së aktiviteteve që Bashkia e Shkodrës organizon, në kuadër të 8 Marsit “Ditës Ndërkombëtare të Gruas”. E pranishme ishte edhe vetë kryebashkiakja e …

Lexo me shume

“DASHAMIRESIT E LIBRIT” HAP JAVEN E AKTIVITETEVE PER 8 MARSIN

“Dashamiresit e Librit” ishte titulli i aktivitetit te organizuar pasditen e se henes ne ambjentet e biblotekes “Marin Barleti” te qytetit te Shkodres. Nje aktivitet qe vinte ne kuader te aktiviteteve te organizuara nga Bashkia Shkoder, me rastin e festes se 8 marsit, “Dites Nderkombetare te Grave”. Pjesemarrese ishin gra, frekuentuese te rregullta te bibliotekes se qytetit, te cilat jane …

Lexo me shume

KONFERENCA E 7-te VJETORE E MYFTINISE SHKODER

Myftinia Shkodër ka organizuar këtë të mërkure konferencën e 7-të vjetore të imamëve, teologëve dhe thirrësve islam në qytetin e Shkodrës. Tema e kësaj konference ishte “Familja e shëndoshë islame”. I pranisjhëm ishte edhe myftiu i Shkodrës, imam Muhamed Sytari që përcjelli mesazhin e tij duke vënë theksin tek rëndësia që ka familja e shëndoshë, duke mos u cënuar nga …

Lexo me shume

PREZANTIMI I 3 LIBRAVE TE AUTOREVE KOSOVARE

Paraditen e kesaj te shtune eshte organizuar promovimi i tre librave te autoreve kosovare Dibran Fylli, Hasan Qyqalla dhe Jahja Lluka. Keto autoret prezantuan ne bibloteken “Marin Barleti” librat e tyre “Lora”, “Mos eja ne enderr” dhe “Hasan Prishtina, sternip i Abdullah Veliqit”. Gjyqtari Hasan Selimi foli per veprat e tre autoreve kosovare. E pranishme ne kete aktivitet ishte edhe …

Lexo me shume