KULTURE

MJESHTERI I MADH, BUJAR QAMILI, GATI PER KONCERTIN RECITAL

Mjeshteri i Madh i muzikes popullore, Bujar Qamili, rikthehet me koncertin e rradhes recital. Nje koncert qe do te zhvillohet me daten 20 maj ne Tirane dhe qe vjen i organizuar 1 here ne 5 vite nga kengetari shkodran Qamili. Per Tv Rozafa, ai thote se ky koncert pritet te kete nivel me te larte se ai i para 5 …

Lexo me shume

TEATRI “MIGJENI”, PJESE E FESTIVALIT NDERKOMBETAR TE BALLKANIT

Teatri “Migjeni” ne qytetin e Shkodres do te marre pjese per here te dyte ne Festivalin Nderkombetar te teatrit ballkanik qe zhvillohet ne Bursa te Turqise. Trupa teatrore e teatrit “Migjeni” do te prezantohet me shfaqjen “Tartufi”. Per drejtoren e teatrit Rita Gjeka, organizimi nuk eshte i thjeshte, por kete vit do te synohet nje perfaqesim akoma me dinjitoz, nderkohe …

Lexo me shume

EDICIONI I 9-te I KONCERTIT TE KOREVE NE ORATORIN “DON BOSKO”

Oratori “Don Bosko” ne qytetin  e Shkodres organizoi pasditen e se Dieles edicionin e 9-te te koncertit te koreve. Ky koncert u organizua me mesazhin “Kush kendon lutet 2 here” dhe moren pjese femije dhe te rinj nga qyteti i Shkodres, te cilet formuan 12 kore pjesemarrese. Dom Bledar Huba, drejtor i oratorit “Don Bosko”, tha se ky koncert ka …

Lexo me shume

NIS JAVA E LUTJES EKUMENIKE PER BASHKIMIN E KISHAVE TE KRISHTERA

Që nga 18 janari, Kisha Katolike ka filluar Javën e lutjes për bashkimin e të kirshterëve, e cila do të vijojë deri më 25 janar. Tema e sivjetme është marrë nga Libri i Daljes: “E fuqishme është dora jote, o Zot”. Është pjesë e himnit të lavdit, që Moisiu i larton Zotit pas kalimit të Detit të Kuq e daljes …

Lexo me shume

EDICIONI I 5-te I “BEST 10 NORTH” NGA AGJENSIA E SPEKTAKLEVE “BUNA 1”

Ashtu si çdo vit, Agjensia e Spektakleve “Buna 1” organizoi evenimentin “Best 10 North”, ku u vleresuan figura te njohura me kontribute ne fushat e artit, kultures, sportit, politikes, biznesit, etj. Ky eshte edicioni i peste dhe pas votave te publikut shkodran, u shperndane edhe çmimet ne teatrin “Migjeni”. Presidenti i Agjensise se Spektakleve “Buna 1”, Arben Mazi thote se …

Lexo me shume

LEZHE, EKSPOZITE PIKTURE PER SKENDERBEUN

Figura e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skëndërbeu është sjellë në mënyra të ndryshme përmes pikturave të 18 artisteve lezhjanë.Punimet e tyre u prezantun në Galerinë e Arteve në Lezhë përmes një ekspozitë pikture e cila u hap në kuader të vitit të Skëndërbeut.Krahas Gjergj Kastriotit në këtë ekspozitë janë paraqitur dhe figura e At Gjergj Fishtes dhe Nëne Terezes, …

Lexo me shume

EKSPOZITA ARTEFAKTE KASTRIOTIANE

Në kuadër të “Vitit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastrioti- Skenderbeu” Bashkia Shkodër dhe Muzeu Historik i Shkodrës “Oso Kuka” kanë çelur siparin e aktiviteteve. Në mjediset e Pinakotekës në Muzeun Historik të Shkodrës u organizua promovimi i “Ekspozitës artefaktesh kastriotiane” nga koleksionisti Gjergj Marena. Ai tha se qëllimi i kësaj ekspozite ishte përkujtimi i figurës së Skendërbeut. Gjithashtu, Marena tregoi sa …

Lexo me shume

LEZHE, PERKUJTOHET 550-VJETORI I VDEKJES SE SKENDEBEUT

Lezha ka përkujtuar 550-vjetorin e vdekjes së heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, ngjarje që shënon fundin e një perandorie që mbajti të pathyeshëm shtetin e Arbërit.Në ceremoninë e organizuar pranë vendvarrimit të Skënderbeut, drejtues lokal, përfasues të insitucioneve, arberesh të ardhura nga Italia, qytetar dhe nxenes shkollash vendosen kurora me lule dhe bënë homazhe në nderim të kësaj figure, …

Lexo me shume

550-VJETORI I VDEKJES SË SKENDËRBEUT, KONCERT INSTRUMENTAL

Me rastin e 550-vjetorit të vdekjes së Skendërbeut, shkolla e mesme artistike “Prenkë Jakova” organizoi këtë të mërkure një koncert instrumental. Koncerti, ashtu si edhe të tjerët, u organizua në sallën e koncerteve “Gjon Kapedani” të kësaj shkolle. Por, e veçanta është se përkonte edhe me 57-vjetorin e shkollës “Prenkë Jakova”. Drejtori i shkollës “Anton Kaftalli foli rreth qëllimi të …

Lexo me shume

LEZHA BEHET GATI PER TE PERKUJTUAR 550-VJETORIN E VDEKJES SE SKENDERBEUT

Lezha është bërë gati për të përkujtuar 550-vjetorin e vdekjes së heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skëndërbeu.Veprimtaritë kryesore të 17 janarit do të zhvillohen në memorialin që ruan vendvarrimin e heroit, ku pritet të jenë të pranishem autoritet të pushtetit lokal e qëndror , besimeve fetare, e shqiptar nga Kosova, Mali i Zi, Maqedonia dhe Arberesh nga Italia e jugut.Përgjegjësi …

Lexo me shume