Sunday , 21 January 2018

KULTURE

79-VJETORI I VDEKJES SE MIGJENIT

Si sot 79 më parë, në qytetin e Torinos u shua nga një sëmundje e rëndë poeti kombëtar, Millosh Gjergj Nikolla, i njohur me emrin Migjeni. Poezitë dhe tregimet e tij, njihen për realizmin dhe e ruajtën aktualitetin për dekada me radhë. Krijimet e Migjenit pasyruan kushtet mjaft të rënda ekonomike të viteve 30, ashtu siç nuk ishin pasqyruar kurrë …

Lexo me shume

TE SHTUNEN, “ZA FESTIVAL- MUZIKE DHE RREFENJA NEN HIJEN E MALIT” NE THETH

Këtë fundjavë, një event krejt i pazakontë na fton të thyejmë rutinën, për t’u bërë pjesë e një festivali unik, i cili bën bashkë kantautorë origjinalë, trashëgiminë kulturore dhe natyrën mbresëlënëse të një prej perlave të natyrës shqiptare. Të shtunën, 26 gusht, në Parkun Kombëtar të Thethit do të zhvillohet edicioni i parë i “Zâ Festival – Muzikë dhe rrëfenja nën …

Lexo me shume

KENGETARI NDOCI: POLICIA E SHTETIT ME DHUNOI

Mbyllja e lokalit me muzikë live në Velipojë, ku këndonte Frederik Ndoci është kthyer në çështje të dite. Ndërhyrja e policisë me skafandra dhe të armatosur për të lënë në mes muzikën dhe duke përzënë klientët i ka bërë të mendojnë pronarët e lokalit se ngjarja nuk ishte një rastësi. Këngëtari Federik Ndoci ka reaguar nëpërmjet një statusi në rrjetin social …

Lexo me shume

“MALESIA DHE FISI IVEZAJ NE RRJEDHAT E HISTORISE”

Autori i njohur nga Malesia e Madhe, Gjon Ivezaj ka promovuar kete te Shtune librin e tij me te ri. Libri me titull “Malesia dhe fisi Ivezaj ne rrjedhat e historise” u promovua ne ambjentet e bibloteken “Marin Barleti” te qytetit te Shkodres. Nje liber qe flet per fisin Ivezaj, por edhe iliret. Ne promovimin e librit moren pjese shkrimtare …

Lexo me shume

“BALKANS BEST MODEL 2017”

Nën organizimin e Gecjan Fashion Group me producent Ilir Geci u realizua spektakli madhështor “Balkans Best Model 2017”. Në këtë eveniment morën pjesë modele nga shumë shtete të Ballkanit për të fituar çmimin e modeles më të mirë në Ballkan.Nën prezencën e mbi 3500 shikuesve U ndanë: Çmimi Ie madh si modelja më e mirë e Ballkanit “Balkan’s Best Model …

Lexo me shume

KRYEMINISTRI URON DITEN, ME PAMJE TE “MARUBIT”

Ekspozita e çelur ne fototeken “Marubi” ka marre vemendjen edhe te kryeministrit Edi Rama. Ne rrjetet sociale Rama ka uruar te gjithe shqiptaret duke thene” MIRËMËNGJES 😀 dhe ju uroj një ditë të mbarë me këtë klip prezantues të ekspozitës më të re çelur sot në Muzeun Kombëtar Marubi, titulluar ‘Manipulim’. Fotografitë e retushuara të arkivës së Marubit do të …

Lexo me shume

EKSPOZITA “MANIPULATION” NE MUZEUN “MARUBI”

E kuruar me mjeshtëri  nga Luçjan Bedeni, në Muzeun Kombëtar të Fotografisë “ Marubi”, është çelur ekspozita e fotografive, e cila sjellë për artëdashësit e shumtë teknikat e përdorura në ndërhyrjet që janë bërë fotografive në periudha të ndryshme. E titulluar “Manipulation” ekspozita synon të hedh dritë mbi disa nga negativët më të njohur të cilët janë përdorur për të …

Lexo me shume

MESHE DRITE PER DIPLOMATIN RROK LOGU

Me një meshë të dritës të mbajtur në Kishen Françeskane në Shkodër është përcjell për në banesen e fundit ish ambasadori I Shqipërisë në Vatikan Rrok Logu, I ndarë nga jeta pakë ditë më parë në moshën 55 vjece pas një sëmundje të rëndë. Vlerësim për kontributin e tij si diplomat por edhe si qytetar, përmes mesazheve nga Selia e Shenjtë, …

Lexo me shume

MISS & MISTER VOGELUSHI 2017, KUROREZON ME TE BUKURIT

Miss dhe misster vogelushja 2017, ka kurorezuar me te bukurit e ketij viti. Nje event i cili erdhi nen organizimin e Shpresa Drrasatit dhe Bruno Shllakut, por qe u percoll nga nje nate e magjishme, ku femijet me te bukur ishin protagonist. Producentja Shpresa Drrasati e zhgenjyer nga mos perfillja e insittucioneve, deklaroi se eshte viti i fundit qe e …

Lexo me shume

EKSPOZITA VETJAKE E SHPETIM GARUCIT

Piktori i njohur Shpetim Garuci prezantoi mbremjen e se Martes ekspoziten e tij vetjake ne qytetin e Shkodres. Kjo eshte ekspozita e tij e dyte pas asaj te organizuar ne vitin 2006. Ne kete ekspozite moren pjese autore te njohur te pikturave ne Shkoder, si edhe miq e te aferm te Shpetim Garucit. Ky i fundit u shpreh se kjo …

Lexo me shume