KULTURE

TEATRI “MIGJENI” NDALESA E PARE E ZV/KRYEMINISTRES MESI PAS RIKTHIMIT NE SHKODER

Teatri “Migjeni” ka qene ndalesa e pare pas rikthimit ne Shkoder pas zgjedhjes si zv/kryeministre e Shqiperise. Senida Mesi, numri 2 i qeverise ishte e pranishme mbremjen e se Shtunes ne teatrin “Migjeni” per te ndjekur shfaqjen “Tartufi”. Menjehere pas perfundimit te shfaqjes, Mesi u shpreh se kjo eshte vizita e pare ne Shkoder si zv/kryeministre, por qe nuk do …

Lexo me shume

TEATRI MIGJENI” PREMIERE KOMEDINE “TARTUFI”

Molieri dhe “ Tartufi” I tij I perkasin shekullit te 17-te, por temat delikate që trajtonte kane marre vlere gjithekohore, dhe godasin edhe sot. Ndaj dhe zgjedhja e teatrit “ Migjeni” per te nisur sezonin me kete veper tregoi edhe nje here kulturen e spektatorit shkodran. Kesaj here vepra e Molierit pati origjinalitetit e regjisorit shqiptar nga Maqedonia Kushtrim Bekteshi, …

Lexo me shume

10 VJETORI I VDEKJES SE AT ZEF PLLUMIT

At Zef Pllumi, I cili Rrnoi për me tregue, vazhdon të tregoi edhe sot. Në 10 vjetorin e vdekjes së tij Provinca Françeskane dhe Biblioteka Kombëtare kanë nisur aktivitetet përkujtmore me një konferencë shkencore të mbajtur në Shkodër. Nga ana tjetë u promovua edhe vepra e plotë e At Zef Pllumit, ndërsa dolën në dritë për herë të parë shkrimet …

Lexo me shume

BOTIMI I NUMRAVE 2 DHE 3 TE REVISTES “GEGNIA”

Brenda nje kohe te shkurter eshte bere i mundur botimi i numrave 2 dhe 3 te revistes kulturore “Gegnia”. Promovimi i kesaj reviste u be nga Bashkia Shkoder ne ambjentet e biblotekes “Marin Barleti”. E pranishme ne kete aktivitet ishte edhe kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi,  e cila premtoi mbeshtetje per punen e ketyre revistave ne vijim. Ndersa, pedagogu, Arben …

Lexo me shume

EKSPOZITA E 10-te PERSONALE E AHMET MALEVIJES

Piktori i njohur Ahmet Malevija ka organizuar pasditen e se Martes hapjen e ekspozites se tij personale. Ekspozita me punimet e autorit Malevija u organizua ne bibloteken “Marin Barleti” te qytetit te Shkodres. Sipas vete Malevijes, tema kryesore eshte peisazhi i vendit te tij, ku per kete ekspozite i eshte dashur nje investim 2-vjecar. Kjo eshte ekspozita e 10-te personale …

Lexo me shume

LEZHE, VENDVARRIMI I SKENDERBEUT DREJT DEGRADIMIT

Vendvarrimi i heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriotit Skërbeut në qytetin e Lezhës, po shkon drejt degradimit të plotë. Siç shihet edhe nga pamjet mbuloja është dëmtuar plotësisht dhe pikon në disa vende kur ka reshje shiu, duke krijuar shumë lagështire. Gjithashtu dhe muri i memorialit ka pësuar plasaritje në pjesen lindore. Alarmi për këtë situate është dhënë prej kohesh por …

Lexo me shume

KOMEDIA “TARTUFI” BASHKON NE SHKODER TROJET SHQIPTARE

Me 15 shtator në skenën e Teatrit “ Migjeni” do të shfaqet komedia “Tartufi” nga Molieri në regji të regjisorit shqiptar nga Maqedonia Kushtrim Bekteshi. Një teks I cili në the të krirtikës së tij ka luften ndaj hipokrizisë e fshehur në shumë  shtresa shoqërore, si ato fetare, politike, akademike. Regjisori I shfaqjes Kushtrim Bekteshi shprehet se shfaqja ndodh sot …

Lexo me shume

KONFERENCE PERKUJTIMORE PER LEVIZJEN E POSTRRIBES

71-vjetori i Levizjes Antikomuniste te Postrribes eshte perkujtuar edhe ne muzeun e Deshmise dhe Kujteses te qytetit te Shkodres. Ne kete muze u zhvillua nje konference perkujtimore  rreth kesaj levizje, nje nder levizjet e para antikomuniste ne vendin tone. Agron Tufa, drejtor ekzekutiv i Institutit te Studimit te Krimeve dhe Pasojave te Komunizmit, tha se kujtimi per Levizjen e Postrribes …

Lexo me shume

Dom ARTUR JAKU, MESHE FALENDERUESE PER BESIMTARET

Dom Artur Jaku ka celebruar meshen falenderuese te fundit si famullitar i Shkodres. Dom Arturi perlori besimtaret teksa kerkoj ndejse per cdo mos realizim te tij ne krye te famullise, apo per cdo pakenaqesi te besimtareve. Por Famullitari i Shkodres nuk ka harruar te permende edhre ngjarjet e rendesishme qe preken Shkodres e ne vecanti komunitetin katolik ne keto 3 …

Lexo me shume

MJESHTRI I QERAMIKES NE KRAJEN TE LEZHES

Vasil Kuka ia ka kushtuar kohën dhe studimet artit të qeramikës. Ai banon në fshatin Krajen në kufirin mes Lezhës dhe Shkodrës, por shtëpia e tij është kthyer në një punishte të njohur në të gjithë Shqipërinë, madje edhe jashtë saj. Vasili tregon se ishte përkthyes i një kleriku të zonës në fillim të viteve 90-të dhe me këmbënguljen e tij …

Lexo me shume