KULTURE

SIMPOZIUM FETAR “AROME RAMAZANI”

“Arome Ramazani” ishte titulli i simpoziumit fetar te organizuar pasditen e se Enjtes ne kinema “Millenium” te qytetit te Shkodres. Nje aktivitet qe vjen ne prag te muajit te Ramazanit, nje muaj i rendesishem per te gjithe besimtaret musliman, jo vetem ne vendin tone, por ne te gjithe boten. I ftuar ne kete simpozium ishte edhe myftiu i Shkodres, Imam …

Lexo me shume

“NJE GOTE ME AFIN…” NE HOLLIN E TEATRIT “MIGJENI”

Nje gote me Afin…. Keshtu titullohej takimi perkujtues mes miqve, kolegeve dhe familjareve te Serafin Fankos, “Artist i Popullit”. Nje takim, ne te cilin u festua 80-vjetori i lindjes se tij, qe edhe pse i mungon prej vitesh skenes shqiptare, kjo nuk i pengoi koleget e tij qe te ngrene nje dolli ne perkujtim te ketij artisti. Aktorja e njohur, …

Lexo me shume

“WE PLAY TE GUITAR 5” NGA QENDRA KULTURORE “PJETER GACI”

“We play the guitar 5” eshte titulli i koncertit qe do te organizohet nga Qendra Kulturore “Pjeter Gaci” Shkoder. Eshte nje aktivitet i pervitshem qe zhvillohet me nxenesit e qytetit te Shkodres qe studiojne kitaren. Udheheqesi artistik, Dritan Mlika, thote se kete vit eshte sjellur nje material shqiptar, si risi e ketij aktiviteti per te pranishmit. Ky koncert do te …

Lexo me shume

EKSPEDITA ARKEOLOGJIKE POLAKO-SHQIPTARE NE KALANE ROZAFA

Është I gjashti vit që gërmimet vijojn në kalanë Rozafa të Shkodrës, nga gërmimet që janë përqëndruar në  pjesën e oborrit të dytë dhe të tretë, kryesisht në objektin e kultit Kishës-Xhami, arkeologu Helidon Sokoli shprehet se kanë dalnë në pah shumë fakte interesante që kanë të bëjnë me fazat që kanë kaluar, sic është objekti duke qënë se sipas …

Lexo me shume

MUZEU “MARUBI”, GATI GJYSMA E VIZITOREVE TE HUAJ

Fototeka Kombetare “Marubi” vijon te jete nje nder muzete me te vizituar ne qytetin e Shkodres. Drejtori i muzeut “Marubi”, Lucjano Bedeni, shpreson ne nje rritje te numrit te vizitoreve. Ai thote se  ne raport me te njejten periudhe te vitit te kaluar presim nje rritje te numrit te vizitoreve prane ketij muzeu. Bedeni thekson se bie ne sy fakti …

Lexo me shume

“MONEDHA”, LIBRI I RI I AUTORES LIFE HASA

“Monedha” eshte titulli i librit te autores Life Hasa, qe u promovua kete te Shtune ne bibloteken “Marin Barleti” te qytetit te Shkodres. Libri “Monedha” eshte nje pasqyre e qarte e jetes reale ne te cilen po kalojme dhe pabarazia sociale dhe gjinore jane elementet baze te ketij libri. Autorja Life Hasa flet per tematiken qe trajton libri dhe thekson …

Lexo me shume

13 MIJE VIZITORE GJATE 1 VITI PRANE MUZEUT “MARUBI”

Para pak ditesh fototeka kombetare “Marubi” ne qytetin e Shkodres ka mbushur 1-vit qe nga dita e inaugurimit. Statistikat paraqiten te kenaqshme, duke marre parasysh vizitueshmerine te madhe te muzeut, sidomos gjate diteve kur hyrja eshte e lire. Nje gje e tille pranohet nga vete drejtori i ketij muzeu, Lucjano Bedeni, i cili ben te ditur se per nje vit …

Lexo me shume

PITER PAN THYEN GJITHA REKORDET E SHIKUESHMERISE

Entuziazmi I fëmijëvë pas shfaqjes Piter Pan është shumë I madh, ata nuk përmbahen për të takuar herojt e tyre të përrallave. Për rreth 30 minuta skena mbushet plot me fëmiëjt të cilët panë shfaqjen “Piter Pan” në Teatrin Migjeni. Se sa u ka pëlyer shfaqja dhe cilët janë herojt e tyre tregojnë vetë fëmijët të cilët me plot entuziaëm …

Lexo me shume

MBYLLET EDICIONI I 22-te I FESTIVALIT “BILBILAT E VEGJEL NE SHKODER KENDOJNE”

Pas dy neteve finale, mbremjen e se Dieles eshte organizuar edhe nata e trete dhe e fundit e edicionit te 22-te i festivalit “Bilbilat e vegjel ne Shkoder kendojne”. Tre nete qe sollen gare te forte mes konkurenteve, te cilet ishin te ndare ne dy kategori, nga klasa e pare deri ne te katerten dhe nga klasa e peste deri …

Lexo me shume

DRAMA “DYSHIMI”, “MBLEDH” PAK SPEKTATORE NE TEATRIN “MIGJENI”

Mbremjen e se Dieles u vendos ne skenen e teatrit “Migjeni” drama “Dyshimi” e shkruar nga John Patrick Shanley. Nje drame, qe bazohet mbir frikerat, pasigurite dhe dyshimet, ku perplasjet mes brezave ne nje shkolle fetare sollen ne keto role aktoret Shegushe Bebeti, Romir Zalla, Jorida Meta dhe Nigela Ruka. Por, perseri salla e teatrit “Migjeni” ishte pothuajse e boshatisur. …

Lexo me shume