Saturday , 17 March 2018

KULTURE

MESHA PER DITEN BOTERORE TE TE VARFERVE

Kisha katolike Shkoder ka organizuar meshen e celebruar ne katedralen e “Shen Shtjefnit” per 11 shkurtin qe shenohet si Dita Boterore e te Semureve dhe Punonjesve te Shendetesise. Mesha u mbajt pasditen e se Shtunes nga  Arqipeshkvi i Dioqezes Shkoder-Pult, Imzot Angelo Massafra. Ne fjalen e tij para besimtareve, ai kerkoi qe te jemi me humane dhe me te vemendshem …

Lexo me shume

“40 HADITHE ME NGA DY POROSI” NGA TEOLOGU HAMJA

Ne kuader te aktiviteteve dhe ne perkujtim te lindjes se profetit Muhamed a.s, Myftinia Shkoder organizoi pasditen e se Premtes aktivitetin per promovimin e librit “40 hadithe me nga dy porosi”. Libri i autorit Lavdrim Hamja, qe eshte edhe imam ne xhamine e “Dy Vajzave” ne qytetin e Shkodres u promovua ne ambjentet e biblotekes “Marin Barleti”. I pranishem ishte …

Lexo me shume

TEATRI “MIGJENI” NE SHKODER ME DY SHFAQJE TE REJA

“Gomari i Babatasit” dhe “Zonjushe Margarita” do te jene dy shfaqjet me te reja qe do te vendosen ne skenen e teatrit “Migjeni” te qytetit te Shkodres. “Gomari i Babatasit” nga At Gjergj Fishta do te vendoset ne skene nga Altin Basha. Sipas drejtore se teatrit Rita Gjeka do te jete nje shfaqje e madhe pasi do te perfshije banden …

Lexo me shume

“LETRA GRUES SEME TE VDEKUN” NGA GJOVALIN GJADRI

“Letra grues seme te vdekun” e autorit Gjovalin Gjadri e shkruar ne gjuhen gjermane erdhi e perkthyer nga Ardian Ndreca. Prezantimi i ketij libri u zhvillua pasditen e se Enjtes ne ambjentet e biblotekes “Marin Barleti” te qytetit te Shkodres. Perkthyesi Ndreca regon historine qe eshte shkruar ne kete liber. Ne kete liber jepet historia e marteses se Gjovalin Gjadrit, …

Lexo me shume

MJESHTERI I MADH, BUJAR QAMILI, GATI PER KONCERTIN RECITAL

Mjeshteri i Madh i muzikes popullore, Bujar Qamili, rikthehet me koncertin e rradhes recital. Nje koncert qe do te zhvillohet me daten 20 maj ne Tirane dhe qe vjen i organizuar 1 here ne 5 vite nga kengetari shkodran Qamili. Per Tv Rozafa, ai thote se ky koncert pritet te kete nivel me te larte se ai i para 5 …

Lexo me shume

TEATRI “MIGJENI”, PJESE E FESTIVALIT NDERKOMBETAR TE BALLKANIT

Teatri “Migjeni” ne qytetin e Shkodres do te marre pjese per here te dyte ne Festivalin Nderkombetar te teatrit ballkanik qe zhvillohet ne Bursa te Turqise. Trupa teatrore e teatrit “Migjeni” do te prezantohet me shfaqjen “Tartufi”. Per drejtoren e teatrit Rita Gjeka, organizimi nuk eshte i thjeshte, por kete vit do te synohet nje perfaqesim akoma me dinjitoz, nderkohe …

Lexo me shume

EDICIONI I 9-te I KONCERTIT TE KOREVE NE ORATORIN “DON BOSKO”

Oratori “Don Bosko” ne qytetin  e Shkodres organizoi pasditen e se Dieles edicionin e 9-te te koncertit te koreve. Ky koncert u organizua me mesazhin “Kush kendon lutet 2 here” dhe moren pjese femije dhe te rinj nga qyteti i Shkodres, te cilet formuan 12 kore pjesemarrese. Dom Bledar Huba, drejtor i oratorit “Don Bosko”, tha se ky koncert ka …

Lexo me shume

NIS JAVA E LUTJES EKUMENIKE PER BASHKIMIN E KISHAVE TE KRISHTERA

Që nga 18 janari, Kisha Katolike ka filluar Javën e lutjes për bashkimin e të kirshterëve, e cila do të vijojë deri më 25 janar. Tema e sivjetme është marrë nga Libri i Daljes: “E fuqishme është dora jote, o Zot”. Është pjesë e himnit të lavdit, që Moisiu i larton Zotit pas kalimit të Detit të Kuq e daljes …

Lexo me shume

EDICIONI I 5-te I “BEST 10 NORTH” NGA AGJENSIA E SPEKTAKLEVE “BUNA 1”

Ashtu si çdo vit, Agjensia e Spektakleve “Buna 1” organizoi evenimentin “Best 10 North”, ku u vleresuan figura te njohura me kontribute ne fushat e artit, kultures, sportit, politikes, biznesit, etj. Ky eshte edicioni i peste dhe pas votave te publikut shkodran, u shperndane edhe çmimet ne teatrin “Migjeni”. Presidenti i Agjensise se Spektakleve “Buna 1”, Arben Mazi thote se …

Lexo me shume

LEZHE, EKSPOZITE PIKTURE PER SKENDERBEUN

Figura e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skëndërbeu është sjellë në mënyra të ndryshme përmes pikturave të 18 artisteve lezhjanë.Punimet e tyre u prezantun në Galerinë e Arteve në Lezhë përmes një ekspozitë pikture e cila u hap në kuader të vitit të Skëndërbeut.Krahas Gjergj Kastriotit në këtë ekspozitë janë paraqitur dhe figura e At Gjergj Fishtes dhe Nëne Terezes, …

Lexo me shume