Tuesday , 17 October 2017

KULTURE

“NJE ZJARREFIKES NE OBORRIN E TEATRIT” NE TEATRIN “MIGJENI”

“Nje zjarrefikes ne oborrin e teatrit” eshte komedia e cila do te vihet se shpejti ne skenen e teatrit “Migjeni”. Puna sapo ka nisur per pergatitjen e shfaqjes e cila pritet te jete nje sukses i padiksutueshem. Komedia mban vulen e regjisorit Stefan apaliku i cili tha se provat do te perqendrohen ne skene me shume se ne tavoline, kjo …

Lexo me shume

JO DHUNA, STIL I NJE POLITIKE PAQEJE

Jo Dhuna, stil i nje politike paqeje, mesazh nga Papa Francesku ishte titulli i koncertit festiv te zhvilluar pasditen e se Hene ne teatrin Migjeni te qytetit te Shkodres. Nje koncert qe kishte ne fokus mesazhet per paqen. Ne kete koncert moren pjese perfaqesues te klerit katolik dhe ortodoks, si edhe te pushtetit lokal. Arqipeshkvi i dioqezes Shkoder-Pult foli per …

Lexo me shume

MONS. ANGELO MASSAFRA, 20 VITE IPESHKEV. CELEBROHET MESHA E SHENJTE

Ne 6 janar diten e deftimit te Zotit, Arqipeshkevi metropolitan Shkoder-Pult Imzot Angelo Massafra ,mbushi 20 vite nga shugurimi i tij si Ipeshkev. Mesha solemne iu dedikua pikerisht ketij pervjetori. Ne fjalen e tij Imzot Angelo Massafra kujtoi momentin qe Papa Gjon Pali i II e shuguroi si Ipeshkev Bariu i krishtere ka edhe nje enderr se si deshiron qe …

Lexo me shume

10-VJETORI I NDERTIMIT TE XHAMISE SE PARRUCES

Njeriu pa fe e pa Zot e ka humbur busullen dhe boshtin e tij identitar. Keshtu u shpreh myftiu i Shkodres, Imam Muhamed Sytari, gjate hutbes te se Premtes ne xhamine e Parruces. Nje hutbe qe perkonte edhe me 10-vjetorin e ndertimit te kesaj xhamie ne qytetin e Shkodres dhe pikerisht ne kete date, myftiu i Shkodres kishte zgjedhur te …

Lexo me shume

MESHA E “DITES SE UJIT TE BEKUAR”

Eshte kremtuar paraditen e kesaj te Premte mesha solemne ne Diten e Ujit te Bekuar. Dhjetra besimtare moren pjese ne meshe, e cila u drejtua nga famullitari i Shkodres, Dom Artur Jaku. Ne fjalen e tij para besimtareve, Dom Artur Jaku u ndal per te folur per padrejtesite qe po behet ne vendin tone dhe ne bote. Para fillmit te …

Lexo me shume

SOKOLI: NDERHYRJE NE MONUMENTE TE KULTURES EDHE NE 2017-en

Pas nje pune te suksesshme ne vitin 2016 persa i perket rikonstruksionit te shume objekteve te kultures, Drejtoria Rajonale e Kultures Kombetare Shkoder eshte ne fazen e hartimit dhe do te planifikoje nderhyrjen ne disa monumente edhe ne vitin 2017. Nderhyrje qe do te kryhen kryesisht ne ato monumente qe nuk kane pasur nderhyrje me pare. Nje gje e tille …

Lexo me shume

PAJTORI I FAMULLISE SE SHEN SHTJEFNIT, ORGANIZOHET MESHA E SHENJTE

Ashtu sic sht br tradit, famullia e Shn Shtjefnit ka organizuar n kalan Rozafa meshn e shenjt t Shn Shtjefnit, pajtorit t qytetit t Shkodres. Sipas organizatorve kjo mesh zhvillohet cdo 26 Dhjetor, ndrsa ky sht viti i 12- t. Ka qn famullitari i Shkodres, Dom Artur Jaku, ai I cili prpara dhjetra besimtareve t krishter ka kremtuar meshn e …

Lexo me shume

“SOFRA E MALESISE SE MADHE 2017” ME 27 DHJETOR NE OREN 19:00

“Sofra e Malesise se Madhe 2017” vjen me 27 Dhjetor ne oren 19:00 ne Bar Restorant “Besjoni” per te gjithe banoret e kesaj treve, por jo vetem, pasi te ftuar jane edhe banore nga zona te tjera. Nje mbremje festive qe organizohet me rastin e festave te fundvitit ne Malesi te Madhe. Ne kete mbremje festive do te kete performance …

Lexo me shume

MYFTIU I SHKODRES PROMOVON LIBRIN E TIJ TE RI “MINBER”

Myftiu i Shkodres, Imam Muhamed Sytari, ka promovuar kete te Shtune librin e tij me te ri me titull “Minber”. Nje liber me nje permbledhje prej 50 hytbeje. Promovimi i ketij libri u organizua ne ambjentet e biblotekes “Marin Barleti” te qytetit te Shkores, ku i ftuar ishte edhe n/kryetari i Komunitetit Musliman Shqiptar, Gazmend Aga. Ky i fundit u …

Lexo me shume

LIDHJA NDERKOMBETARE PEGASI ALBANIA JEP DISA TITUJ

Lidhja nderkombetare e poeteve, shkrimtareve dhe artisteve Pegasi Albania ka nderuar kete te Premte me tituj mirenjohje disa nga artistet e njohur te vendit tone. Aktorja e njohur Drande Xhaj, kengetari Kole Martini, poetja Rezarta Pode dhe bibloteka Marin Barleti u nderuan me disa cmime mirenjohje. I pranishem ne kete aktivitet ishte edhe presidenti i kesaj lidhje, Kristaq Shabani, qe …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin