Tuesday , 22 August 2017

KULTURE

PROMOVIMI I REVISTES ARTISTIKO-KULTURORE “GEGNIA”

“Gegnia” ishte titulli i numrit te pare te revistes artistiko-kulturore te promovuar pasditen e se Dieles ne ambjentet e biblotekes “Marin Barleti” te qytetit te Shkodres. Nje reviste e financuar nga Bashkia Shkoder, me qellim qe te promovoje, te ruaj dhe te pasuroje nje trashegimi qe po rrezikon te humbase. Vete kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi, e pranishme ne promovimin …

Lexo me shume

“E DIELA E PARE E KOHES SE ARDHJES” PER KISHEN KATOLIKE

Kthehuni nga Zoti dhe ndihmonit te varferit. Ishte kjo thirrja qe eminenca e tij Kardinal Ernest Troshani i beri besimtareve te pranishem ne katedralen e “Shen Shtjefnit” te qytetit te Shkodres. Ne meshen e mbajtur pasditen e kesaj te Diele, ne te Dielen e pare te kohes se ardhjes per Kishen Katolike, Kardinal Troshani kerkoi qe te zbatohen ligjet e …

Lexo me shume

“SALLONI I VJESHTES 2016” NE GALERINE E ARTEVE SHKODER

Ne vijim te aktiviteteve qe po organizon Bashkia Shkoder ne “Javen e Pavaresise”, pasiditen e se Shtunes, ne Galerine e Arteve Shkoder eshte zhvilluar edicioni i 10-te i aktivitetit Salloni i vjeshts 2016. Kete edicion, ky sallon ishte i kuruar nga Sidi Kanani dhe Suzana Kuka dhe vendos ne qender te tij marredheniet mes qytetit dhe sallonit, duke formuluar njekohesisht …

Lexo me shume

EKSPOZITA “SHKODRA NDERTOHEJ, KUR BOTA SHKATERROHEJ”

“Shkodra ndertohej, kur bota shkaterrohej” ishte titulli i ekspozites se hapur pasditen e se Premtes ne ambjentet e muzeut historik “Oso Kuka” te qytetit te Shkodres. Nje ekspozite qe tregonte punimet qe jane kryer ne qytetin e Shkodres gjate viteve 1916-1918 dhe disa prej objekteve te asaj periudhe. Pikerisht disa prej atyre punimeve u treguan nga vete historiani Ndriim Mlika. …

Lexo me shume

KARDINAL ERNEST TROSHANI KREMTON MESHEN E SHENJTE

Pasi u emerua kardinal zyrtarisht pak dite me pare nga Papa Francesku,Dom Ernest Troshani ka mbajtur ne varrezat Rrmaj te Shkodres nje meshe ne nder te 38 martireve qe u lumnuan me 5 nentor nga Papa Francesku. Gjate celebrimitt e meshes se shenjte kardinali Ernest Troshani dha mesazhin e ruajtjes se besimit. Me pas eminenca e tij kardinal Ernest Troshani …

Lexo me shume

AKTIVITETE FESTIVE NE KUADER TE 28-29 NENTORIT

Shkolla “Prenke Jakova” ka organizuar nje koncert te pasur artistik ne kuader te 28-29 nentorit. Nxenesit e talentuar per disa minuta radhazi kane sjelle atmosfere festive Po ashtu pjes e festimeve ka qene edhe shkolla “Pashko Vasa”. Kenge, valle dhe interpretime ne vjersha kane qene pjese perberese e ketij aktiviteti i cili erdhi nen kujdesin e vecante te mesueses Lue …

Lexo me shume

“ZBULO NJE FOTO, NDERTO HISTORINE” NE MUZEUN “MARUBI”

“Zbulo nje foto, nderto historine” ishte titulli i aktivitetit te organizuar pasditen e se Enjtes ne ambjentet e Muzeu Kombetar te Fotografise “Marubi” ne qytetin e Shkodres. Nje work-shop me fotografi te ngjarjeve historike te ndodhura ne muajin Nentor ne vendin tone, qe vjen ne kuader te festave te pavaresise. Pergjegjesja e sektorit te komunikimit dhe promovimit ne muzeun “Marubi”, …

Lexo me shume

SHKODRA GJATE DIKTATURES, PERSONAZHE DHE FAKTE

Ne kuader te festave te pavaresise dhe ne vijim te aktiviteteve te organizuara nga Bashkia Shkoder, pasditen e se Enjtes eshte zhvilluar inaugurimi i ekspozites me material historike ne ambjentet e Vendit te Deshmise dhe Kujteses. Titulli i aktivitetit ishte Shkodra gjate diktatures, personazhe dhe fakte. Specialisti prane Vendit te Deshmise dhe Kujteses, Pjerin Mirdita, u shpreh se eshte vendosur …

Lexo me shume

KONCERT MUZIKOR NE GJIMNAZIN 28 NENTORI TE QYTETIT TE SHKODRES

Ne prag te festave te pavaresise, gjimnazi 28 Nentori ne qytetin e Shkodres dhe shoqata Rozafa Expresion organizuan nje koncert muzikor ne ambjentet e gjimnazit. Te pranishmit ndoqen pjese te ndryshme muzikore te artisteve te shoqates Rozafa Expresion nen udheheqjen e dirigjentit Zef oba. Ky i fundit, si nje ish-gjimnazist i kesaj shkolle, tha se ky eshte gjimnazi qe na …

Lexo me shume

KONFERENCE PER 100-VJETORIN E LINDJES SE SHKRIMTARIT GIORGIO BASSANIT

Ne kuader te 100-vjetorit te lindjes se shkrimtarit te njohur Italian Giorgio Bassani eshte zhvilluar kete te Enjte nje konference ne bibloteken universitare Luigj Gurakuqi te qytetit te Shkodres. Qellimi i organizimit te kesaj konference ishte promovimi i dy librave te shkrimtarit Italian te perkthyer nga gazetarja e njohur Beti Njuma, me tituj: Gjyzlyket e Arta dhe Kopshti i Finci-Kontineve. …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin