KULTURE

“TE EDUKOJME ME MUZIKE” NE KATEDRALEN E SHKODRES

“Te edukojme me muzike” ishte titulli i projektit te organizuar ne koncertin permbylles ne oborrin e katedrales se Shkodres. Ne kete koncert merrnin pjese femije te moshave 6-12 vjec te famullise se “Shen Shtjefnit” Shkoder. Sipas koordinatores se projektit, Rozeta Leka, qellimi i ketij koncerti eshte zhvillimi i jetes sociale dhe kulturore ne famulli. Ky koncert organizohet per here te …

Lexo me shume

STARTON “FESTIVALI I MUZIKES SE VJETER” NGA VOX BAROK

Me mbeshtetjen e Ministrise se Kultures dhe Bashkise Shkoder u zhvillua mbremjen e se Dieles nata e pare e “Festivalit te Muzikes se Vjeter”  nga Vox Barok. Ky festivali nisi rrugetimin nga qyteti i Shkodres ne Kalane e Rozafes. Tingujt barok te luajtur me instrumente origjinale ne respekt te stilit dhe interpretimit te asaj kohe sollen nje atmosfere ndryshe per …

Lexo me shume

“TINGUJ TE EMBEL” PER TE 11 VIT RADHAZI

Per te 11 vit radhazi Mesuesja Dorina Saraçi ka sjelle koncertin ne piano “Tingujt e emebel”. Saraçi tha se jane 21 nxenes te cilet vijne me melodi te embla. Ndersa qellimi i koncertit te kthyer tashme maratone, eshte qe nxenesit e shkollave te ndryshme te prekin skenen dhe te marrin duartrokitjet per talentin e tyre. Kete vit koncerti u mbeshtet …

Lexo me shume

OPERA “SKENDERBEU” NE 100-VJETORIN E LINDJES SE PRENKE JAKOVES

100-vjetori i lindjes se “Prenke Jakoves” beri te teatri kombetar i Operas dhe Baletit te rikthehej perseri ne teatrin “Migjeni” te qytetit te Shkodres. Pas operas La Traviata, kete here trupa e ketij teatri vendosi ne skene operan “Skenderbeu”. Per drejtoreshen e teatrit kombetar te operas dhe Baletit Zana Çela, Prenke Jakova eshte themelues i te gjithe gjinive muzikore te …

Lexo me shume

OPERA “SKENDERBEU” NE TEATRIN MIGJENI

100 vjetori i lindjes se Kompozitorit te madh Shkodran Prenke Jakova, do te celebrohet mbremjen e kesaj te marte ne teatrtin “Migjeni”, ku ne skene do te vihet opera “Skenderbeu”. Drejtorja e Teatrit kombetar te operas dhe baletit Zana Çela, tha se ky pervjetor jubile nuk mund te perkujtohej pa Operan Skenderbeu, kjo per shkak edhe te simbolikes qe mban. …

Lexo me shume

PELEGRINAZHI NE KISHEN E SHNA NDOUT

Të hënën ne mbremje kulmuan ditet e pelegrinazhit në Kishen e Shna Ndout në Laç.Me mijera pelegrinj, nga e gjitha Shqiperia por edhe jashtë sajë nisen rrugen e pelegrinazhit që prej oreve të para të mëngjesit, për të kaluar naten në këtë vend të shenjte, në përpjekje për të imituar shenjtin, që sipas tyre ka kaluar në vargmalin e Kurbinit.Besimtaret …

Lexo me shume

RECITALI NE PIANO I SARA NENSHATIT NE TEATRIN “MIGJENI”

E talentuar dhe fituese e disa konkurseve brenda dhe jashte vendit. Tashme, pianistja Sara Nenshati vjen me nje recital ne piano. Koncerti i Nenshatit u organizua mbremjen e se Henes ne ambjentet e teatrit “Migjeni”. Vete Nenshati, sebashkua me mesuesen e saj Rudina Jakova folen rreth ketij recitali. Nenshati luajti ne piano disa vepra te njohura te autoreve te njohur …

Lexo me shume

MARGARITA XHEPA: ME SHUME VEMENDJE NDAJ ARTIT

Pas Tinka Kurtit edhe Nderi i kombit Margarita Xhepa ka te njejten thirrje per institucionet, me shume vemendje ndaj artit dhe kultures, pasi te rinjte nuk kane vemendjen e duhur per te shpalosur talentin e tyre. Xhepa kujton me nostalhji punen e bere nder dekada nga aktore te cilet kane dhene gjithcka per teatrin. Me heret edhe nderi i kombit …

Lexo me shume

“SOFRA TRADICIONALE E IFTARIT” NGA SHOQATA “ISTANBUL”

E kthyer ne tradite tashme, shoqata “Istanbul” ka shtruar mbremjen e se Premtes “Sofren Tradicionale te Iftarit”. Nje sofer qe shtrohet per te 17-in vit rradhazi ne muajin e shenjte te Ramazanit dhe qe mblodhi bashke autoritetet e larta vendore, deputetet e qarkut Shkoder, kandidatet per deputet, drejtues institucionesh dhe perfaqesues te shoqates. Kryetari i shoqates “Istanbul” Ridvan Seferaj, i …

Lexo me shume

“MARUBI STREET ART” WORK SHOP TRAJNUES ME STUDENT TE LICEVE ARTISTIKE

“Marubi” vjen ndryshe duke u aplikuar edhe në formën e “Street Art” ku në zona të ndryshme të shkodrës në vend të grafiteve apo në vend të parullave vendosen fotografitë të cilat kanë edhe elemente shtesë në formën e një proteste. Herojt të cilët kanë një bar-kod për studentet ka një domethënie të madhe pasi njerëzit sot janë kthyer në …

Lexo me shume