KULTURE

EKSPOZITE NE DITEN NDERKOMBETARE TE TRASHEGIMISE KULTURORE

Ne Diten Nderkombetare te Trashegimise Kulturore, DRKK Shkoder ne bashkepunim me ArkeoDrin, COSPE dhe GO2 organizoi nje ekspozite ne ambjentet e muzeut kombetare te fotografise Marubi, ne qytetin e Shkodres. Pjesemarresit kishin mundesine te njiheshin nepermjet ekspozites fotografike dhe video projeksionit me pasurine arkeologjike dhe natyrore te Shkodres, Lezhes, e lugines se Drinit. Drejtoresha e DRKK Shkoder, Majlinda Lacaj tha se …

Lexo me shume

100- VJETORI I BIBLOTEKES SE SHQIPERISE

Ne kuader te 100 vjetorit te Bibliotekes se Komisise Letrare, pasditen e se Martes u zhvillua nje aktivitet ne bibloteken “Marin Barleti” te qytetit te Shkodres. Nje aktivitet qe promovonte botimet shqipe nga shekulli i 19-te deri ne vitin 1917. Drejtori i biblotekes “Marin Barleti”, foli per rendesine dhe dy momentet e rendesishme te biblotekes. Ndersa, konsulli i nderit i …

Lexo me shume

“IDROMENO, MIKELANXHO I SHQIPERISE”

Ne kuader te ekspozites “Dy Rruget e Idromenos” dhe me rastin e Dites Nderkombetare te Monumenteve dhe Siteve u zhvillua nje takim ne muzeun kombetar te fotografise “Marubi”. I ftuar ishte arktitekti Skender Luzati I cili foli per punen e Marubit, duke e konsideruar nje Mikelanxho te Shqiperise, pasi ka projektuar dhe ndertuar rreth 100 projekte. Ne studimin “Urbanistika e …

Lexo me shume

MINISTRI KOENDERS VIZITE NE FOTOTEKEN “MARUBI”

Ministri i Jashtëm i Vendeve të Ulëta Bert Koenders ka mbyllur viziten e tij ne Shqiperi duke vizituar muzeun kombëtar të fotografisë “Marubi”. Ministri i Vendeve të Ulëta Bert Koenders mbeti i impresionuar ndërsa pa nga afër një prej muzeve unikë në Ballkan, por mes atyre me vlera të radha edhe në Europë. Ne nje prononcim per media ai deklaron …

Lexo me shume

SOKOLI: DUHET TREGUAR KUJDES ME I MADH NDAJ MONUMENTEVE TE KULTURES

Eshte shume e rendesishme qe ne dite te tilla mesazhi te jete sa me i forte per shoqerine ne lidhje me mbrojtjen dhe mirembajtjen ndaj monumenteve te kultures. Ky eshte apeli i pergjegjes sektorit ne DRKK Shkoder, Helidon Sokoli, qe kerkon nje kujdes me te madh ndaj monumenteve te kultures. Apeli i Sokolit per ruajtjen e monumenteve vjen ne Diten …

Lexo me shume

NJOHJA ME MONUMENTET E QYTETIT TE SHKODRES NGA TE RINJTE

Si ka qene qyteti ne kohen e gjysherave tane? Si ishin rruget ku ato kalonin çdo dite, ndertesat apo monumentet qe zbukuronin Shkodren? A ka ndryshuar qendra e qytetit? Ishin keto disa nga pyetjet qe nxenesit e shkollave 9-vjecare te qytetit te Shkodres duhej ti kthenin pergjigje permes nje loje te organizuar nga muzeu “Marubi” dhe DAR Shkoder. Tea Çuni, …

Lexo me shume

“PASHKET NE JAZZ 3” KONCERT MUZIKOR NE SHKODER

“Pashket ne Jazz 3” eshte titulli i koncertit muzikor te organizuar mbremjen e se Henes ne sallen “Kardinal Mikel Koliqi” ne qytetin e Shkodres. Nje koncert, i cili organizohet per te tretin vit me rastin e festes se Pashkeve. Paulin Ujka, organizator i koncertit, foli rreth organizimit te ketij koncerti, ku theksoi se risia e ketij viti eshte se te …

Lexo me shume

LEZHE, OBJEKTET E TRASHEGIMISE KULTURORE DREJT SHKATERRIMIT

Objektet e Trashegimise Kulturore në Bashkinë Lezhë nuk gezojne vemendje, ndaj edhe po shkaterrohen. Këtë situate e ka prezantuar Përgjegjesi i Trashegimise Kulturore në këtë njesi vendore Paulin Zefi.  Referimin e tij e nis me memorialin e vendvarrimit të heroit tonë kombetar ndërsa shton se këto objekte po humbasin çdo ditë që vonon për restaurimin e tyre. Për Zefin mungesa …

Lexo me shume

RIKTHEHET TEATRI I FEMIJEVE NE QYTETIN E SHKODRES

Pas shume vitesh mungese, ne qytetin e Shkodres rikthehet teatri i femijeve. Prej disa ditesh po punohet per vendosjen ne skenen e teatrit “Migjeni” te shfaqjes se pare per femije me titull “Piter Pan”. Drejtoresha e teatrit “Migjeni” Rita Gjeka, thote se eshte detyre qe te afrojme femijet ne teater. Ndersa regjisorja e kesaj shfaqje te pare per femijet, Sara …

Lexo me shume

KONCERT I ORKESTRES FRYMORE NE SHKODER

Orkestra Frymore e Bashkise Shkoder ka organizuar pasditen e se Enjtes koncertin premiere ne pedonalen “28 Nentori” te qytetit te Shkodres. Nje koncert, ne te cilen moren pjese kengetare te njohur te qytetit te Shkodres dhe u ndoq nga qytetaret shkodrane dhe figura te njohura te artit. Dirigjenti Kujtim Alia u shpreh se ky eshte nje koncert i mbeshtetur mbi …

Lexo me shume