Saturday , 15 August 2020

KULTURE

MUZEU “MARUBI”, GATI GJYSMA E VIZITOREVE TE HUAJ

Fototeka Kombetare “Marubi” vijon te jete nje nder muzete me te vizituar ne qytetin e Shkodres. Drejtori i muzeut “Marubi”, Lucjano Bedeni, shpreson ne nje rritje te numrit te vizitoreve. Ai thote se  ne raport me te njejten periudhe te vitit te kaluar presim nje rritje te numrit te vizitoreve prane ketij muzeu. Bedeni thekson se bie ne sy fakti …

Lexo me shume

“MONEDHA”, LIBRI I RI I AUTORES LIFE HASA

“Monedha” eshte titulli i librit te autores Life Hasa, qe u promovua kete te Shtune ne bibloteken “Marin Barleti” te qytetit te Shkodres. Libri “Monedha” eshte nje pasqyre e qarte e jetes reale ne te cilen po kalojme dhe pabarazia sociale dhe gjinore jane elementet baze te ketij libri. Autorja Life Hasa flet per tematiken qe trajton libri dhe thekson …

Lexo me shume

13 MIJE VIZITORE GJATE 1 VITI PRANE MUZEUT “MARUBI”

Para pak ditesh fototeka kombetare “Marubi” ne qytetin e Shkodres ka mbushur 1-vit qe nga dita e inaugurimit. Statistikat paraqiten te kenaqshme, duke marre parasysh vizitueshmerine te madhe te muzeut, sidomos gjate diteve kur hyrja eshte e lire. Nje gje e tille pranohet nga vete drejtori i ketij muzeu, Lucjano Bedeni, i cili ben te ditur se per nje vit …

Lexo me shume

PITER PAN THYEN GJITHA REKORDET E SHIKUESHMERISE

Entuziazmi I fëmijëvë pas shfaqjes Piter Pan është shumë I madh, ata nuk përmbahen për të takuar herojt e tyre të përrallave. Për rreth 30 minuta skena mbushet plot me fëmiëjt të cilët panë shfaqjen “Piter Pan” në Teatrin Migjeni. Se sa u ka pëlyer shfaqja dhe cilët janë herojt e tyre tregojnë vetë fëmijët të cilët me plot entuziaëm …

Lexo me shume

MBYLLET EDICIONI I 22-te I FESTIVALIT “BILBILAT E VEGJEL NE SHKODER KENDOJNE”

Pas dy neteve finale, mbremjen e se Dieles eshte organizuar edhe nata e trete dhe e fundit e edicionit te 22-te i festivalit “Bilbilat e vegjel ne Shkoder kendojne”. Tre nete qe sollen gare te forte mes konkurenteve, te cilet ishin te ndare ne dy kategori, nga klasa e pare deri ne te katerten dhe nga klasa e peste deri …

Lexo me shume

DRAMA “DYSHIMI”, “MBLEDH” PAK SPEKTATORE NE TEATRIN “MIGJENI”

Mbremjen e se Dieles u vendos ne skenen e teatrit “Migjeni” drama “Dyshimi” e shkruar nga John Patrick Shanley. Nje drame, qe bazohet mbir frikerat, pasigurite dhe dyshimet, ku perplasjet mes brezave ne nje shkolle fetare sollen ne keto role aktoret Shegushe Bebeti, Romir Zalla, Jorida Meta dhe Nigela Ruka. Por, perseri salla e teatrit “Migjeni” ishte pothuajse e boshatisur. …

Lexo me shume

LEZHE, BIBLIOTEKES SE LEVIZSHME I SHTOHEN 1 MIJE LIBRA DHE NJE AUTOMJET

Bibliotekes së lëvizshme në Lezhë i janë shtuar mbi 1 mije tituj librash të rinj si dhe një automjet i cili është përshtatur si biblioteke. Këto investime u bënë të mundur falë fondit prej 10 mije dollaresh të përfituar në një konkurs kombetar, ku praktika e prezantuar nga Bashkia Lezhë për biblioteken e lëvizshme u vlersua me çmimin e parë. …

Lexo me shume

“PITER PAN” MBUSH TEATRIN MIGJENI ME FËMIJË

Ka qenë kjo atmosfera pas shfaqjes për fëmijë “Piter Pan” dhënë premierë në teatrin ” Migjeni” ttë Shkodrës. Një shfaqje e cila risjelli pas 25 viteve mungesë shfaqjet për fëmijë në Teatrin “Migjeni”. Aktorët pas shfaqjes shprehen të entuziazmuar për kënaqësinë që moren pas shfaqjes nga fëmijët. Nga ana tjetër drejtoresha e Teatrit ” Migjeni” Rita Gjeka shprehet se kjo …

Lexo me shume

“KONSTELACIONI FRANÇESKAN”, NJE LIBER NGA ANGJELIN DEDA

“Konstelacioni Franceskan” ishte titulli i librit te promovuar pasditen e se Merkures ne sallen “Kardinal Koliqi” prane katedrales se Shkodres. Nje liber i autorit Angjelin Deda, i cili tregoi cfare permban ky liber dhe pse i ka vendosur kete titull. I pranishem ne promovimin e librit ishte edhe arqipeshkvi i dioqezes Shkoder- Pult, imzot Angelo Massafra, qe tha se shpreson …

Lexo me shume

“DYSHIMI”, DRAMA E RE QE DO TE SHFAQET NE TEATRIN “MIGJENI”

“Dyshimi” eshte titulli i drames me te re qe do te shfaqet mbremjen e se Dieles ne oren 19:00 ne skenen e teatrit “Migjeni” te qytetit te Shkodres. Pjesa “Dyshimi”, e shkruar nga John Patrick Shanley ne vitin 2004 qe i dha atij cmimin “Pulitzer” nje vit me vone vjen e perkthyer ne shqip nga Rudi Erebara. Eshte nje drame …

Lexo me shume