KULTURE

WORK-SHOP I MARUBI FANZINE ME NXENES TE CIKLIT TE MESEM

Duke u nisur nga ekspozita Dy rruget e Idromenos, pasditen e se Martes eshte organizuar nje work-shop i Marubi Fanzine ne muzeun e fotografise kombetare Marubi ne qytetin e Shkodres. Nje work-shop, qe nxit pjesemarrjen e krijimit te nje libri fotografik me imazhe te lidhura me ekspoziten. Duke u bazuar te imazhet, te pranishmit munden te veconin detaje dhe zmadhime …

Lexo me shume

LEZHE, QENDRA KULTORORE E FEMIJEVE KRIJON BANDEN MUZIKORE

Qendra kulturore e fmijeve n Lezh do t ket pr here t par banden e saj muzikore.Iniciativa e ndrmarr nga artisti Mark Gjoka tashm sht br realitet, ndrsa protagonist t kesaj risie jan br fmije t cilt e duan artin. Banden e emertuar me emrin “Simfonia e Drinit” Bashkia Lezh zgjodhi q ta promovoje prmes nj aktiviteti t organizuar n …

Lexo me shume

EKSPOZITA E IDROMENOS, BISEDE ME ADRIAN PACIN

Pas hapjes se ekspozites “Dy Rruget e Idromenos” ne muzeun e fotografise “Marubi”, kuratori i kesaj ekspozite Adrian Paci, zhvilloi nje bisede me perfaqesues te artit ne qytetin e Shkodres. Biseda u zhvillua pasditen e se Premtes, ku mes fotografise dhe piktures, kuratori Adrian Paci, risjell ne vemendje krijimtarine e njerit prej personazheve me perfaqesuese te artit shqiptar dhe qytetit …

Lexo me shume

HAPJA E EKSPOZITES DY RRUGET E IDROMENOS

Pasditen e se Enjtes, ne muzeun kombetar te fotografise Marubi ne qytetin e Shkodres eshte hapur ekspozita me titull Dy Rruget e Idromenos. Nje ekspozite e kuruar nga artisti i njohur Adrian Paci, qe vendos perballe nje seri fotografike te Kole Idromenos me pikturen e tij te mirenjohur “Dy Rruget”. Ne hapjen e kesaj ekspozite mori pjese edhe ministrja e …

Lexo me shume

VENDVARRIMI I SKENDERBEUT NE LEZHE DREJT DEGRADIMIT

Catia i pikon, sistemi i ndricimit eshte jashte funksioni ndersa kollanat e mermerit kane nisur te nxihen. Ne kete gjendje ndodhet vendvarrimi i Skenderbeut ne Lezhe. Problem eshte edhe hapsira rreth ketij memoriali qe keqperdoret nga individe te ndryshem duke demtuar ndjeshem imazhin e saj. Kjo situate ka vijuar prej vitesh duke lene ne degradim nje prej objekteve me te …

Lexo me shume

NATA FINALE E BEST 10 NORTH NE QYTETIN E SHKODRES

E kthyer ne tradite tashme, Agjensia e Spektakleve Buna 1 ka organizuar pasditen e se Merkures spektaklin Best 10 North ne qytetin e Shkodres. Ky aktivitet u zhvillua ne ambjentet e teatrit Migjeni, i cili ishte i mbushur me figura te njohura te artit te qytetit te Shkodres. Agjensia e Spektakleve Buna 1 me president Arben Mazin nderoi personazhet publik …

Lexo me shume

I JEPET LAMTUMIRA E FUNDIT WILLY KAMSIT

Shkodra i ka dhene lamtumiren e fundit Ambasadorit Willy Kamsi. Ne nje pritje te vaket, ku homazhet u kryen nga miqte dhe Kisha Katolike, ambasadori u percoll per ne banesen e fundit. Studiuesi Romeo Gurakuqi teksa shprehi ngushellimet, nuk harroi ti terheqe vemendjen edhe institucioneve te vendit. Qeveria shqiptare kishte vendosur qe te vetmin perfaqesues ne homazhe te kishte zevendes …

Lexo me shume

NDAHET NGA JETA ISH- AMBASADORI I PARE I SHQIPERISE NE VATIKAN

Willy Kamsi, ambasadori i par i Shqipris n Vatikan, ka ndrruar jet sot n mngjes, n moshn 90-vjeare.Kamsi, i lindur n Bari t Italis, ishte me origjin nga Shkodra, qytet ku mbylli syt pr her t fundit. Ai u shqua n arsim, diplomaci, etnografi dhe bibliografi. Ai u kthye n Shqipri n vitin 1943, kur u vendos n Tiran, por …

Lexo me shume

MISTER FARE FSHIHET NE VENDVARRIMIN E SKENDERBEUT NE LEZHE

Te shumte jane vizitoret dhe turistet qe ndersa kane vizituar vendvarrimin e skenderbeut ne lezhe nuk e kane ditur se poshte kembeve te tyre fshihet edhe nje tjeter thesar i cmuar. Madje as ciceronet nuk e permendin nje fakt te tille. Ky kapak ne mes te katedrales se shen nikollit nuk hapet prej vitesh duke mbajtur te fshehur edhe historine. …

Lexo me shume

EDICIONI I KATERT I “BEST 10 NORTH” ME 25 JANAR

Agjensia e spektakleve “Buna 1” organizon per te katertin vit rradhazi edicionin “Best 10 North 2016”. Edicioni i ketij viti do te zhvillohet me 25 Janar ne teatrin “Migjeni”, ne oren 18:00. Votimet e fituesve te fushave te ndryshme jane mbyllur mbremjen e se Premtes. Zv/presidentja e Agjensise se spektakleve “Buna 1” Siiliana Mazi, tha se faqja ka pasur probleme, …

Lexo me shume