KULTURE

SHFAQET MONODRAMA KONTRABASI NE TEATRIN MIGJENI

Salla e teatrit Migjeni ne qytetin e Shkodres mirepriti mbremjen e se Premtes shfaqjen me te re me titull Kontrabasi. Nje monodrame bashkekohore e Patrik Suskind, me regji te Stefan apalikut dhe e interpretuar nga Pjerin Vlashi. Vete aktori Vlashi foli per marredhenien e tij ne skene me kontrabasin. Sebashku me kontrabasin e tij aktori Pjerin Vlashi performoi i vetem …

Lexo me shume

PRANVERA FEST KONCERTI I RI MUZIKOR NE QYTETIN E SHKODRES

Mes kengeve te te rinjve, shkolla e mesme artistike Prenke Jakova ne qytetin e Shkodres mirepriti koncertin e ri muzikor Pranvera Fest. 16 te rinj te qytetit te Shkodres performuan kenge te ndryshme para te pranishemve. Drejtori i shkolles artistike Prenke Jakova, Anton Kaftalli, u shpreh se Shkodra eshte me fat qe ka keto talente ne perberje te saj dhe …

Lexo me shume

PRANVERA FEST, KONCERTI I RI MUZIKOR I SHKOLLES PRENKE JAKOVA

Pranvera Fest eshte titulli i koncertit me te ri muzikor qe organizon shkolla e mesme artistike Prenke Jakova ne qytetin e Shkodres. Risia e tij eshte se do te kete nje krijimtari te re, ku te rinjte pervec se do te kendojne do shkruajne edhe tekste. Ne kete koncert do te prezantohen dy kenge te kompozuara nga te rinjte pjesemarres. …

Lexo me shume

AMBASADORET E PAQES, YJET E ANADOLLIT NE SHKODER

Ambasadoret e Paqes, Yjet e Anadollit ne Shkoder ishte titulli i shfaqjes se prezantuar mbremjen e se Henes ne sallen e teatrit Migjeni te qytetit te Shkodres. Nje shfaqje e vendosur ne skene nga insituti Yunus Emre qe kishte ne fokus pasqyrimin e nje shfaqje skenike me veshje te cilat mbartnin motivet e periudhes se selxhukeve te shekulli XI …

Lexo me shume

KALAJA E SHKODRES, SHUME SHPEJT ME BILETARI ELEKTRONIKE

Shume shpejt, kalaja e Shkodres, do te behet pjese e sistemit te biletarise elektronike. Nje gje e tille u be e ditur nga drejtorja e DRKK-se Shkoder, Majlinda Lacaj. Sipas Lacajt, nje gje e tille do te jete me lehtesisht e aksesueshme dhe e menaxhueshme per biletarine elektronike. Nderkohe, persa i perket numrit te vizitoreve, Lacaj tha se numerohen rreth …

Lexo me shume

LEONORA LAI SJELL 2 LIBRA PER LEXUESIT

Emigracioni politik shqiptar ne vitet 1944-1955 si dhe Veprimtaria e kolonel Xhemal Lait ne vitet 1912-1994 permes dokumenteve dhe kujtimeve jane 2 librat qe studiuesja Leonora Lai ka sjelle per lexuesit. Nje pune e veshtire ne te cilen Leonora ka marre dokumente te rendesishme jo vetem nga Arkivat e shtetit, port e ardhura edhe nga shtetet e bashkuara te amerikes. …

Lexo me shume

“PRANVERE ME KANGE QYTETARE” NE TEATRIN MIGJENI

25 kengetare kane debutuar ne naten e pare te koncertit “Pranvere me kange qytetare Shkodrane”. Regjisorja Merita Smaja dhe drejtoria e teatrit “Rita Gjeka u shprehen se publiku i mirepriti duke bere keshtu nje nate te mberthyer me emocione. Per drejtuesin artistik Ilir Zoga, puna ka qene e lodhshme por frytet e saj ne naten e pare kane patur nje …

Lexo me shume

PROMOVIMI I LOJES SE SHAHUT NE SHKODER

Bashkia Shkoder ka organizuar kete te Shtune Kampionatin e Shahut, qe kishte ne fokus promovimin e kesaj loje ne qytetin e Shkodres. Nje loje, e cila ka nje tradite pozitive dhe te hershme ne qytetin e Shkodres. Kampionati u organizua ne ambjentet e biblotekes Marin Barleti dhe e e pranishme ishte edhe kryebashkiakja Voltana Ademi, qe foli rreth organizimit te …

Lexo me shume

THYERJA E REKORDIT GUINESS CUP SONG ALBANIA

Eshte zhvilluar kete te Shtune ne sheshin para Bashkise Shkoder aktiviteti i thyerjes se rekordit Guiness Cup Song Albania. Nje aktivitet qe u organizua ne qytetin e Shkodres dhe ne qytete te tjera te Shqiperise, per thyerjen e rekordit Guiness. Jane dashur rreth 1 muaj e gjysem prova dhe angazhuar 15 shkolla 9-vjecare dhe te mesme te qyettit te Shkodres …

Lexo me shume

“BILBILAT E VEGJEL NE SHKODER KENDOJNE”, NIS FAZA E KATERT

Pas perfundimit te tre fazave seleksionuese te festivalit “Bilbilat e vegjel ne Shkoder kendojne” kete te Premte ka startuar faza e katert. Ne kete faze, femijet jane ndare ne kategori te ndryshme dhe dite te ndryshme. Drejtori i Qendres Kulturore te Femijeve Shkoder, Kujtim Alija tregon arsyen e ndarjes se femijeve ne kategori te ndryshme. Alija shton se pas fazes …

Lexo me shume