Tuesday , 17 October 2017

KULTURE

10 VJETORI I VDEKJES SE AT ZEF PLLUMIT

At Zef Pllumi, I cili Rrnoi për me tregue, vazhdon të tregoi edhe sot. Në 10 vjetorin e vdekjes së tij Provinca Françeskane dhe Biblioteka Kombëtare kanë nisur aktivitetet përkujtmore me një konferencë shkencore të mbajtur në Shkodër. Nga ana tjetë u promovua edhe vepra e plotë e At Zef Pllumit, ndërsa dolën në dritë për herë të parë shkrimet …

Lexo me shume

BOTIMI I NUMRAVE 2 DHE 3 TE REVISTES “GEGNIA”

Brenda nje kohe te shkurter eshte bere i mundur botimi i numrave 2 dhe 3 te revistes kulturore “Gegnia”. Promovimi i kesaj reviste u be nga Bashkia Shkoder ne ambjentet e biblotekes “Marin Barleti”. E pranishme ne kete aktivitet ishte edhe kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi,  e cila premtoi mbeshtetje per punen e ketyre revistave ne vijim. Ndersa, pedagogu, Arben …

Lexo me shume

EKSPOZITA E 10-te PERSONALE E AHMET MALEVIJES

Piktori i njohur Ahmet Malevija ka organizuar pasditen e se Martes hapjen e ekspozites se tij personale. Ekspozita me punimet e autorit Malevija u organizua ne bibloteken “Marin Barleti” te qytetit te Shkodres. Sipas vete Malevijes, tema kryesore eshte peisazhi i vendit te tij, ku per kete ekspozite i eshte dashur nje investim 2-vjecar. Kjo eshte ekspozita e 10-te personale …

Lexo me shume

LEZHE, VENDVARRIMI I SKENDERBEUT DREJT DEGRADIMIT

Vendvarrimi i heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriotit Skërbeut në qytetin e Lezhës, po shkon drejt degradimit të plotë. Siç shihet edhe nga pamjet mbuloja është dëmtuar plotësisht dhe pikon në disa vende kur ka reshje shiu, duke krijuar shumë lagështire. Gjithashtu dhe muri i memorialit ka pësuar plasaritje në pjesen lindore. Alarmi për këtë situate është dhënë prej kohesh por …

Lexo me shume

KOMEDIA “TARTUFI” BASHKON NE SHKODER TROJET SHQIPTARE

Me 15 shtator në skenën e Teatrit “ Migjeni” do të shfaqet komedia “Tartufi” nga Molieri në regji të regjisorit shqiptar nga Maqedonia Kushtrim Bekteshi. Një teks I cili në the të krirtikës së tij ka luften ndaj hipokrizisë e fshehur në shumë  shtresa shoqërore, si ato fetare, politike, akademike. Regjisori I shfaqjes Kushtrim Bekteshi shprehet se shfaqja ndodh sot …

Lexo me shume

KONFERENCE PERKUJTIMORE PER LEVIZJEN E POSTRRIBES

71-vjetori i Levizjes Antikomuniste te Postrribes eshte perkujtuar edhe ne muzeun e Deshmise dhe Kujteses te qytetit te Shkodres. Ne kete muze u zhvillua nje konference perkujtimore  rreth kesaj levizje, nje nder levizjet e para antikomuniste ne vendin tone. Agron Tufa, drejtor ekzekutiv i Institutit te Studimit te Krimeve dhe Pasojave te Komunizmit, tha se kujtimi per Levizjen e Postrribes …

Lexo me shume

Dom ARTUR JAKU, MESHE FALENDERUESE PER BESIMTARET

Dom Artur Jaku ka celebruar meshen falenderuese te fundit si famullitar i Shkodres. Dom Arturi perlori besimtaret teksa kerkoj ndejse per cdo mos realizim te tij ne krye te famullise, apo per cdo pakenaqesi te besimtareve. Por Famullitari i Shkodres nuk ka harruar te permende edhre ngjarjet e rendesishme qe preken Shkodres e ne vecanti komunitetin katolik ne keto 3 …

Lexo me shume

MJESHTRI I QERAMIKES NE KRAJEN TE LEZHES

Vasil Kuka ia ka kushtuar kohën dhe studimet artit të qeramikës. Ai banon në fshatin Krajen në kufirin mes Lezhës dhe Shkodrës, por shtëpia e tij është kthyer në një punishte të njohur në të gjithë Shqipërinë, madje edhe jashtë saj. Vasili tregon se ishte përkthyes i një kleriku të zonës në fillim të viteve 90-të dhe me këmbënguljen e tij …

Lexo me shume

SEZONI VEROR, 2000 VIZITORE NE MUZEUN E DIKTATURES

Me shume se 2000 vizitore ka pritur vendi  i  deshmise dhe kujteses ku sot  ndodhet muzeu i diktatures gjate 3 muajve te fundit. Pershtypjet e vizitoreve kane qene pozitive, ndersa pjesa me rrenqethese mbeten dhomat qe te kujtojne burgun famekeq te diktatures. Vizitoret e ardhur nga vendet perendimore mbesin te habitur me historine e vendit tone dhe vuajtjet qe rezistentet …

Lexo me shume

SHOW “ERDHA ZEMËR, PRIT SE PO TË KALLZOJ”

Mbremjen e se merkures, ne Shkoder mjeshtri i madh Sander Ruçi u rikthyer me shown e radhes “Erdha zemër, prit se po të kallzoj”.  Per rreth 2 ore publiku Shkodran perjetoi nje show ndryshe. Pas shfaqjes spektatori u shpreh i emocionuar nga nderthurja e humorit me ironine dhe kengen. Po ashtu mjeshtri i madh Sander Ruçi tha per mediat se tashme …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin