Friday , 15 December 2017

KULTURE

KONFERENCE PER 100-VJETORIN E LINDJES SE SHKRIMTARIT GIORGIO BASSANIT

Ne kuader te 100-vjetorit te lindjes se shkrimtarit te njohur Italian Giorgio Bassani eshte zhvilluar kete te Enjte nje konference ne bibloteken universitare Luigj Gurakuqi te qytetit te Shkodres. Qellimi i organizimit te kesaj konference ishte promovimi i dy librave te shkrimtarit Italian te perkthyer nga gazetarja e njohur Beti Njuma, me tituj: Gjyzlyket e Arta dhe Kopshti i Finci-Kontineve. …

Lexo me shume

ZHVILLOHET FINALJA E KONKURSIT TE FJALES ARTISTIKE

Eshte zhvilluar pasditen e se Merkures konkursi i Fjales Artistike ne Qendren Kulturore te Femijeve te qytetit te Shkodres. Per drejtorin e Qendres Kulturore te Femijeve, Shkoder, Kujtim Alia, opinioni i pergjithshem i specialisteve dhe mesuesve, por edhe i spektatoreve, ishte se kjo nate finale ishte shume e forte, nje gare e fuqishme dhe me femije te pergatitur. Alia shtoi …

Lexo me shume

EKSPOZITA E LIBRIT RILINDASIT NE BOTIME

Rilindasit ne botime eshte titulli i aktivitetit te zhvilluar pasditen e se Martes ne bibloteken Marin Barleti te qytetit te Shkodres. Drejtori i biblotekes Marin Barleti, Gjovalin uni, foli rreth synimit te ketij aktiviteti. uni tha se me kete ekspozite libri synohet qe te percillet tek vizitoret pasuria e biblotekes, fondi arkivor, por edhe botime te ndryshme te veprave te …

Lexo me shume

AXHENDA E AKTIVITETEVE NE JAVEN E PAVARESISE NE SHKODER

Bashkia Shkoder ka shpallur kete te Merkure axhenden e aktiviteteve qe do te zhvillohen ne qytetin e Shkodres ne Javen e Pavaresise. Aktivitete, te cilat kane nisur qe mbremjen e se Martes me ekspoziten e librit Rilindasit ne botime ne bibloteken Marin Barleti. Por, drejtoresha cultures ne Bashkine Shkoder, Terezina Hila, publikoi axhenden e plote te aktiviteteve qe do te …

Lexo me shume

“ZOTI KRYEMINISTER, MOS E ERRESONI TE ARDHMEN”

Shoqata kulturore Ardhmria dhe Drejtoria e Arsimit Rajonal Shkodr, n kuadr t Fushats Kombetare t Leximit#takohemi_pr_nj_libr, t iniciuar nga Ministria e Kulturs, kan lshuar nj fond pr botimin e librit Qytetin tim e dua kshtu me nntitull Proz dhe poezi t zgjedhura nga nxnsit e shkollave 9-vjeare t rrethit t Shkodrs. Qllimi i ktij botimi sht pr t zbuluar talentet …

Lexo me shume

PROJEKT PER NDERHYRJE RESTAURUESE NE MUZEUN OSO KUKA

Pas nderhyrjeve restauruese ne kalane e Shkodres dhe ate te Lezhes, keto dite pritet te filloje nje faze restaurimi edhe prane godines se muzeut te Oso Kukes ne qytetin e Shkodres. Nje gje e tille u be e ditur nga pergjegjes sektori ne DRKK Shkoder, Helidon Sokoli. Sokoli tha se projekti parashikon nderhyrje ne catine e godines, ne qeramosje dhe …

Lexo me shume

PROMOVIMI I LIBRIT QYTETIN TIM E DUA KESHTU

Qytetin tim e dua keshtu eshte titulli i librit te promovuar paraditen e kesaj te Marte ne ambjentet e salles se koncerteve “Gjon Kapedani” prane shkolles artistike “Prenke Jakova” te qytetit te Shkodres. Nje liber me proze dhe poezi te zgjedhura nga nxenesit e shkollave 9-vjecare te rrethit te Shkodres. I pranishem ne promovimin e librit ishte edhe zv.ministri i …

Lexo me shume

LEZHA VIZITOHET NGA PASARDHESI I FAMILJES SE KASTRIOTEVE

Vendvarrimi i heroit tone kombetar Gjergj Kastriot Skenderbeu ne qytetin e Lezhes eshte vizituar nga pasardhesi i Kastrioteve, arbereshi Loris Castriota Skanderbegh. I ndodhur ne Shqiperi si pjese e takimit te diaspores, Loris nuk e shmangu dot nderimin mbi varrin e paraardhesit te tijet. Ai thote se eshte mekat qe Europa nuk e njeh rolin e Skenderbeut e aq me …

Lexo me shume

SHFAQET PREMIERA E JE SHKODRAN NE QOFTE SE. NE TEATRIN MIGJENI

Duhej te vinte premiera e shfaqjes Je shkodran ne qofte se qe salles se teatrit Migjeni ne qytetin e Shkodres ti rikthehej spektatori shkodran. Keshtu, ne nje salle te mbushur, mes kengeve dhe humorit, u zhvillua nata e pare e nje shfaqje qe trajton problemet sociale. Regjisori i kesaj shfaqje, Zehrudin Dokle, tha se shfaqja ia arriti qellimit, nisur edhe …

Lexo me shume

PROMOVIMI I LIBRIT “NE SHKODER 25 VJET ME PARE”

Me rastin e 25-vjetorit te krijimit, Shoqata Kulturore “Kosova” ka promovuar pasditen e se Shtunes ne ambjentet e biblotekes “Marin Barleti” te qytetit te Shkodres librin me titull “Ne Shkoder 25 vjet me pare”. Nje liber me permbledhje kujtimesh, reflektimesh dhe ngjarjesh te jetuara qe shenuan nje periudhe te rendesishme te kombit tone dhe qe promovojne vlerat e perbashketa ne …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin