KULTURE

PASDITE POETIKE ME CLAUDIO POZZANI-n NE MUZEUN “MARUBI”

Poeti dhe shkrimtari i njohur Italian, Claudio Pozzani, ka prezantuar pasditen e se Enjtes librin e tij me te fundit me titull “Kjo faqe e grisur”. Libri i perkthyer ne gjuhen shqipe nga Mira Tuci, u promovua ne muzen Kombetar te Fotografise “Marubi” ne qytetin e Shkodres.  Gjate prezantimit te librit te tij, Pozzani u ndal edhe tek rendesia e …

Lexo me shume

NIS PELEGRINAZHI NE KISHEN E SHNA NDOUT NE LAĒ

Nė kishen e Shna Ndout nė qytetin e Laēit ka nisur pelegrinazhi i perviteshem 13-javor. Besimtarė tė shumtė i janė drejtuar kėtė tė martė kodrės mbi kėtė qytet pėr tė gjetur ngrohtėsi shpirtėrore, duke adresuar lutjet e tyre pėr qetėsi, shėndet, harmoni dhe begati. Janė nga ēdo skaj i vendit dhe pėrfasojnė besime tė ndryshme por janė tė devotshėm nė …

Lexo me shume

PROMOVIMI I LIBRIT “LOTAJT E SHALES”

Shoqata Atdhetare “Dukagjini” organizoi kete te Diele ne qytetin e Shkodres promovimin e librit “Lotajt e Shales”. Nje liber, i autoreve Zef Lulash Sokoli dhe Lulash Ndoc Gila. Ky liber, sic dallohet edhe nga titulli, i kushtohet teresisht fshatit Lotaj te Dukagjinit. Sekretari i Shoqates Atdhetare “Dukagjini”, Luigj Shtyti, tha se sa me shume koha te kaloje aq me shume …

Lexo me shume

RIKTHEHET NE KATEDRALEN E “SHEN SHTJEFNIT” TRADITA E FUTBOLLIT

Rikthehet  ne Katedralen e “Shen Shtjefnit”  tradita e futbollit.   Paraditen e kesaj te shtune u be prezantimi i dy ekipeve te futbollit  te cilet do ndertojne  dhe    akademine e “Shen Shtjefnit”. Ne fjalen e tij   famullitari i katedrales se “Shen Shtjefnit”  Dom Artur Jaku , tha se sporti nuk ka kuptim pa qytetin e Shkodres e aq me pak Shkodra  …

Lexo me shume

“TAKIM LETRAR” PER MARTIN CAMAJN

Me rastin e 25-vjetorit te vdekjes se shkrimtarit Martin Camaj,  u zhvilluar nje  takim letrar ne qytetin e Shkodres. Te pranishem ne kete aktivitet ishin figura te njohura te artit ne hkoder si dhe albanologe. Ne fjalen e saj drejtorja e teatrit “Migjeni” Rita Gjeka u shpreh se krijimet e autorit Martin Camaj kane aftesine te te perfshijne,madje ne nje …

Lexo me shume

“LA TRAVIATA” VIHET NE SKENEN E TEATRIT “MIGJENI”

Ne nje salle te mbushur dhe pas 31 vitesh mungese ne qytetin e Shkodres, opera “La Traviata” u vendos mbremjen e se Enjtes ne skenen e teatrit “Migjeni”. Ne nje interpretim per rreth 3 ore, artistet e Teatrit Kombetar te Operas dhe Baletit vendosen ne skene nje nga operat me te njohura. Ministrja e Kultures, Mirela Kumbaro dha vleresimet e …

Lexo me shume

TEATRI “MIGJENI” MIREPRET OPERAN “LA TRAVIATA”

Pas 31 vitesh, qyteti i Shkodres mirepret per here te pare, artistet e Teatrit Kombetar te Operas dhe Baletit. Keto te fundit do te vendosin pasditen e kesaj te Enjte ne skenen e teatrit “Migjeni” operan “La Traviata”. Nje opera me tre akte e Xhuzepe Verdit e vendosur ne nje libret italiane nga Francesco Maria Piave. Kryetarja e Bashkise Shkoder, Voltana …

Lexo me shume

TEATRI “MIGJENI”, PJESEMARRES NE FESTIVALIN BALLKANIK TE BURSES

Trupa teatrore e teatrit “Migjeni” do te jete pjesmarres ne festivalin ballkanik qe do te zhvillohet ne Bursa te Turqise. Per drejtoren e teatrit “Migjeni”, Rita Gjeka, ky eshte nje event i rendesishem, pasi trupa teatrore e “Migjenit” nuk ka marre pjese ndonjehere ne nje festival te tille. Ne kete festival marrin pjese disa trupa teatrore nga vendet ballkanike, ku …

Lexo me shume

“KOLONIA E ARTISTEVE FIGURATIVE” NE SHKODER

Piktoret me te mire nga trojet shqip-folese prezantuan pasditen e se Dieles punimet e tyre me te mira ne qytetin e Shkodres. Ky aktivitet organizohet per te dytin vit rradhazi, fale bashkepunimit te “Institutit te librit dhe promocionit” me botimet “Toena”. Organizatorja e ketij aktiviteti foli rreth ketyre punimeve. Por, pjese e kesaj mbremje ishin edhe deputete te kuvendit te …

Lexo me shume

“MUHAMED ALI”, SHFAQJA ME E RE NE TEATRIN “MIGJENI”

“Muhamed Ali” eshte shfaqja me e re e vendosur ne skenen e teatrit “Migjeni” te qytetit te Shkodres mbremjen e se Dieles. Nje shfaqje me regji te dramaturgut dhe regjisorit Naser Shatrolli dhe e interpretuar nga aktori Ermal Sadiku. Ato folen per permbajtjen e shfaqjes dhe per punen qe eshte bere per ta vendosur ne skene. Nderkohe, drejtorja e teatrit …

Lexo me shume