Friday , 19 January 2018

KULTURE

AS GEZUAR NUK TE THASHE NE TEATRIN MIGJENI

As gezuar nuk te thashe ishte shfaqja e rradhes qe u prezantua ne ambjentet e teatrit Migjeni te qytetit te Shkodres. Nje monodrama me regji te Lisandri Koles dhe qe u interpretua nga aktori Nikolin Ferketa. Ky I fundit tha se puna me kete monodrame ka qene e veshtire, sepse ka te beje me teper me studimin shpirteror te personazhit. …

Lexo me shume

PROMOVIMI I REVISTES ARTISTIKO-KULTURORE “GEGNIA”

“Gegnia” ishte titulli i numrit te pare te revistes artistiko-kulturore te promovuar pasditen e se Dieles ne ambjentet e biblotekes “Marin Barleti” te qytetit te Shkodres. Nje reviste e financuar nga Bashkia Shkoder, me qellim qe te promovoje, te ruaj dhe te pasuroje nje trashegimi qe po rrezikon te humbase. Vete kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi, e pranishme ne promovimin …

Lexo me shume

“E DIELA E PARE E KOHES SE ARDHJES” PER KISHEN KATOLIKE

Kthehuni nga Zoti dhe ndihmonit te varferit. Ishte kjo thirrja qe eminenca e tij Kardinal Ernest Troshani i beri besimtareve te pranishem ne katedralen e “Shen Shtjefnit” te qytetit te Shkodres. Ne meshen e mbajtur pasditen e kesaj te Diele, ne te Dielen e pare te kohes se ardhjes per Kishen Katolike, Kardinal Troshani kerkoi qe te zbatohen ligjet e …

Lexo me shume

“SALLONI I VJESHTES 2016” NE GALERINE E ARTEVE SHKODER

Ne vijim te aktiviteteve qe po organizon Bashkia Shkoder ne “Javen e Pavaresise”, pasiditen e se Shtunes, ne Galerine e Arteve Shkoder eshte zhvilluar edicioni i 10-te i aktivitetit Salloni i vjeshts 2016. Kete edicion, ky sallon ishte i kuruar nga Sidi Kanani dhe Suzana Kuka dhe vendos ne qender te tij marredheniet mes qytetit dhe sallonit, duke formuluar njekohesisht …

Lexo me shume

EKSPOZITA “SHKODRA NDERTOHEJ, KUR BOTA SHKATERROHEJ”

“Shkodra ndertohej, kur bota shkaterrohej” ishte titulli i ekspozites se hapur pasditen e se Premtes ne ambjentet e muzeut historik “Oso Kuka” te qytetit te Shkodres. Nje ekspozite qe tregonte punimet qe jane kryer ne qytetin e Shkodres gjate viteve 1916-1918 dhe disa prej objekteve te asaj periudhe. Pikerisht disa prej atyre punimeve u treguan nga vete historiani Ndriim Mlika. …

Lexo me shume

KARDINAL ERNEST TROSHANI KREMTON MESHEN E SHENJTE

Pasi u emerua kardinal zyrtarisht pak dite me pare nga Papa Francesku,Dom Ernest Troshani ka mbajtur ne varrezat Rrmaj te Shkodres nje meshe ne nder te 38 martireve qe u lumnuan me 5 nentor nga Papa Francesku. Gjate celebrimitt e meshes se shenjte kardinali Ernest Troshani dha mesazhin e ruajtjes se besimit. Me pas eminenca e tij kardinal Ernest Troshani …

Lexo me shume

AKTIVITETE FESTIVE NE KUADER TE 28-29 NENTORIT

Shkolla “Prenke Jakova” ka organizuar nje koncert te pasur artistik ne kuader te 28-29 nentorit. Nxenesit e talentuar per disa minuta radhazi kane sjelle atmosfere festive Po ashtu pjes e festimeve ka qene edhe shkolla “Pashko Vasa”. Kenge, valle dhe interpretime ne vjersha kane qene pjese perberese e ketij aktiviteti i cili erdhi nen kujdesin e vecante te mesueses Lue …

Lexo me shume

“ZBULO NJE FOTO, NDERTO HISTORINE” NE MUZEUN “MARUBI”

“Zbulo nje foto, nderto historine” ishte titulli i aktivitetit te organizuar pasditen e se Enjtes ne ambjentet e Muzeu Kombetar te Fotografise “Marubi” ne qytetin e Shkodres. Nje work-shop me fotografi te ngjarjeve historike te ndodhura ne muajin Nentor ne vendin tone, qe vjen ne kuader te festave te pavaresise. Pergjegjesja e sektorit te komunikimit dhe promovimit ne muzeun “Marubi”, …

Lexo me shume

SHKODRA GJATE DIKTATURES, PERSONAZHE DHE FAKTE

Ne kuader te festave te pavaresise dhe ne vijim te aktiviteteve te organizuara nga Bashkia Shkoder, pasditen e se Enjtes eshte zhvilluar inaugurimi i ekspozites me material historike ne ambjentet e Vendit te Deshmise dhe Kujteses. Titulli i aktivitetit ishte Shkodra gjate diktatures, personazhe dhe fakte. Specialisti prane Vendit te Deshmise dhe Kujteses, Pjerin Mirdita, u shpreh se eshte vendosur …

Lexo me shume

KONCERT MUZIKOR NE GJIMNAZIN 28 NENTORI TE QYTETIT TE SHKODRES

Ne prag te festave te pavaresise, gjimnazi 28 Nentori ne qytetin e Shkodres dhe shoqata Rozafa Expresion organizuan nje koncert muzikor ne ambjentet e gjimnazit. Te pranishmit ndoqen pjese te ndryshme muzikore te artisteve te shoqates Rozafa Expresion nen udheheqjen e dirigjentit Zef oba. Ky i fundit, si nje ish-gjimnazist i kesaj shkolle, tha se ky eshte gjimnazi qe na …

Lexo me shume