Wednesday , 24 January 2018

KULTURE

“ZBULO NJE FOTO, NDERTO HISTORINE” NE MUZEUN “MARUBI”

“Zbulo nje foto, nderto historine” ishte titulli i aktivitetit te organizuar pasditen e se Enjtes ne ambjentet e Muzeu Kombetar te Fotografise “Marubi” ne qytetin e Shkodres. Nje work-shop me fotografi te ngjarjeve historike te ndodhura ne muajin Nentor ne vendin tone, qe vjen ne kuader te festave te pavaresise. Pergjegjesja e sektorit te komunikimit dhe promovimit ne muzeun “Marubi”, …

Lexo me shume

SHKODRA GJATE DIKTATURES, PERSONAZHE DHE FAKTE

Ne kuader te festave te pavaresise dhe ne vijim te aktiviteteve te organizuara nga Bashkia Shkoder, pasditen e se Enjtes eshte zhvilluar inaugurimi i ekspozites me material historike ne ambjentet e Vendit te Deshmise dhe Kujteses. Titulli i aktivitetit ishte Shkodra gjate diktatures, personazhe dhe fakte. Specialisti prane Vendit te Deshmise dhe Kujteses, Pjerin Mirdita, u shpreh se eshte vendosur …

Lexo me shume

KONCERT MUZIKOR NE GJIMNAZIN 28 NENTORI TE QYTETIT TE SHKODRES

Ne prag te festave te pavaresise, gjimnazi 28 Nentori ne qytetin e Shkodres dhe shoqata Rozafa Expresion organizuan nje koncert muzikor ne ambjentet e gjimnazit. Te pranishmit ndoqen pjese te ndryshme muzikore te artisteve te shoqates Rozafa Expresion nen udheheqjen e dirigjentit Zef oba. Ky i fundit, si nje ish-gjimnazist i kesaj shkolle, tha se ky eshte gjimnazi qe na …

Lexo me shume

KONFERENCE PER 100-VJETORIN E LINDJES SE SHKRIMTARIT GIORGIO BASSANIT

Ne kuader te 100-vjetorit te lindjes se shkrimtarit te njohur Italian Giorgio Bassani eshte zhvilluar kete te Enjte nje konference ne bibloteken universitare Luigj Gurakuqi te qytetit te Shkodres. Qellimi i organizimit te kesaj konference ishte promovimi i dy librave te shkrimtarit Italian te perkthyer nga gazetarja e njohur Beti Njuma, me tituj: Gjyzlyket e Arta dhe Kopshti i Finci-Kontineve. …

Lexo me shume

ZHVILLOHET FINALJA E KONKURSIT TE FJALES ARTISTIKE

Eshte zhvilluar pasditen e se Merkures konkursi i Fjales Artistike ne Qendren Kulturore te Femijeve te qytetit te Shkodres. Per drejtorin e Qendres Kulturore te Femijeve, Shkoder, Kujtim Alia, opinioni i pergjithshem i specialisteve dhe mesuesve, por edhe i spektatoreve, ishte se kjo nate finale ishte shume e forte, nje gare e fuqishme dhe me femije te pergatitur. Alia shtoi …

Lexo me shume

EKSPOZITA E LIBRIT RILINDASIT NE BOTIME

Rilindasit ne botime eshte titulli i aktivitetit te zhvilluar pasditen e se Martes ne bibloteken Marin Barleti te qytetit te Shkodres. Drejtori i biblotekes Marin Barleti, Gjovalin uni, foli rreth synimit te ketij aktiviteti. uni tha se me kete ekspozite libri synohet qe te percillet tek vizitoret pasuria e biblotekes, fondi arkivor, por edhe botime te ndryshme te veprave te …

Lexo me shume

AXHENDA E AKTIVITETEVE NE JAVEN E PAVARESISE NE SHKODER

Bashkia Shkoder ka shpallur kete te Merkure axhenden e aktiviteteve qe do te zhvillohen ne qytetin e Shkodres ne Javen e Pavaresise. Aktivitete, te cilat kane nisur qe mbremjen e se Martes me ekspoziten e librit Rilindasit ne botime ne bibloteken Marin Barleti. Por, drejtoresha cultures ne Bashkine Shkoder, Terezina Hila, publikoi axhenden e plote te aktiviteteve qe do te …

Lexo me shume

“ZOTI KRYEMINISTER, MOS E ERRESONI TE ARDHMEN”

Shoqata kulturore Ardhmria dhe Drejtoria e Arsimit Rajonal Shkodr, n kuadr t Fushats Kombetare t Leximit#takohemi_pr_nj_libr, t iniciuar nga Ministria e Kulturs, kan lshuar nj fond pr botimin e librit Qytetin tim e dua kshtu me nntitull Proz dhe poezi t zgjedhura nga nxnsit e shkollave 9-vjeare t rrethit t Shkodrs. Qllimi i ktij botimi sht pr t zbuluar talentet …

Lexo me shume

PROJEKT PER NDERHYRJE RESTAURUESE NE MUZEUN OSO KUKA

Pas nderhyrjeve restauruese ne kalane e Shkodres dhe ate te Lezhes, keto dite pritet te filloje nje faze restaurimi edhe prane godines se muzeut te Oso Kukes ne qytetin e Shkodres. Nje gje e tille u be e ditur nga pergjegjes sektori ne DRKK Shkoder, Helidon Sokoli. Sokoli tha se projekti parashikon nderhyrje ne catine e godines, ne qeramosje dhe …

Lexo me shume

PROMOVIMI I LIBRIT QYTETIN TIM E DUA KESHTU

Qytetin tim e dua keshtu eshte titulli i librit te promovuar paraditen e kesaj te Marte ne ambjentet e salles se koncerteve “Gjon Kapedani” prane shkolles artistike “Prenke Jakova” te qytetit te Shkodres. Nje liber me proze dhe poezi te zgjedhura nga nxenesit e shkollave 9-vjecare te rrethit te Shkodres. I pranishem ne promovimin e librit ishte edhe zv.ministri i …

Lexo me shume