KULTURE

NAMIK DOKLE PREZANTON LIBRIN E RI “VAJZAT E MJEGULLES”

E shohim cdo jave ne parlamentin shqiptar, por pasditen e se Dieles erdhi ne qytetin e Shkodres si nje shkrimtar. Namik Dokle prezantoi ne qytetin e Shkodres librin e tij te ri me titull “Vajzat e Mjegulles”. Ne fjalen e tij para te ftuarve, Dokle theksoi se ne te vertete ky liber ka nje fillese te se vertetes. Sipas Dokles, …

Lexo me shume

BLINISHTI NDERON 4 MARTIRET E FESE

Kjo pllakė do tė jetė prezantimi hyres pėr nė fshatin Blinisht tė Lezhės. Ajo ėshtė vendosur nė nderim tė klerikeve qė janė martirizuar gjatė regjimit komunist. Ky moment ėshtė percjellur me njė aktivitet qė sjell nė kujtesė pėrsekutimin e Zadrimoreve. Ketė e ka referuar edhe famulltari i zones Dom Emiljan Paloka. Aktiviteti ka vijuar edhe me vendosjen e bustit tė …

Lexo me shume

“PRENKE JAKOVA” KONCERT ARTISTIK

Ne kuader te festave te 7-8 marsit shkolla e Prenke Jakova ka zhvilluar nje koncert artistic Drejtori I shkolles Anton Kaftalli tha se aktiviteti vjen edhe ne kuader te ditelindjes se Prenke Jakoves, muzikantit I cili I dha kaq shume qytetit te Shkodres   Pjeset muzikore ishin perzgjedhur pikerisht nga repertori I Prenke Jakoves I cili festoon ditelindjen  e tij …

Lexo me shume

“MARUBI”, MARREVESHJE ME INSTITUCIONET E ARSIMIT

Muzeu Kombėtar i Fotografisė “Marubi” nėnshkroi marrėveshjėn ndėr-institucionalė me Drejtorinė Arsimore Shkodėr, Universitetin “Luigj Gurakuqi dhe Shkollėn Austriakė “Petėr Mahringėr”. Pėr drejtorin ė Muzeut Luēiano Bedeni ky ėshtė hap I rėndėsishėm duke ofruar kontribute pėrmes ekspozitave, botimeve, bisedave dhė aktiviteteve te ndryshme me rininė. Njė nga qellimėt e Muzeut ėshtė tė shoqėrojė nxėnėsit dhė studėntėt nė zbulimin e historisė sė …

Lexo me shume

“BILBILAT E VEGJEL NE SHKODER KENDOJNE”, NIS FAZA E DYTE

Qe prej kesaj te Marte ka nisur faza e dyte e aktivitetit “Bilbilat e vegjel ne Shkoder kendojne” me te gjitha shkollat qe mbulon Bashkia Shkoder. Drejtori i Qendres Kulturore te Femijeve Shkoder, Kujtim Alija, tha se edhe kete vit do te kete prurje te reja. Alija shpreson qe gara te jete e forte dhe te evidentohen vlerat me te …

Lexo me shume

KONKURSI “HAMIT BORIĒI” PER GAZETARET E SHKODRES

Unioni i Gazetareve Shqiptare-dega Shkoder, organizoi pasditen e se Premtes ceremonine e shpalljes se konkursit per gazetaret e Shkodres dhe te Malesise se Madhe, me ēmimin “Hamit Boriēi”. Nje konkurs, i cili zhvillohet per here te pare ne kete qytet ne nderim te kesaj figure te njohur te gazetarise jo vetem shkodrane, por edhe me gjere. Profesori i gazetarise, Hamit …

Lexo me shume

LEZHE, TAKIM PER NDERTIMIN E MUZEUT PER AT GJERGJ FISHTEN

Nisma e studentėve njė shtėpi njė mburoje pėr trashigimine kulturore tė cilėt synojne ndėrtimin e njė muzeu pėr At Gjergj Fishten ka marrė vemendjen e autoritetėve pėrgjegjėse.Aktore lokal dhe qėndror u mblodhen sėbashku nė njė tryeze tė rrumbullaket nė Lezhė ku dhanė mendimet dhe sugjerimet e tyre mbi menyren dhe vendin ku mund tė ndėrtohet ky muze.Zevendesministri i Kultures Zef …

Lexo me shume

“DY RRUGET E IDROMENOS”, BISEDE ME GJERGJ DENELLIN

Ne kuader te ekspozites “Dy Rruget e Idromenos”, e kuruar nga Adrian Paci, qe do te qendroje e hapur deri me 30 Prill te ketij viti, u organizua nje tjeter takim pasditen e se Enjtes ne ambjentet e muzeut te fotografise “Marubi” ne qytetin e Shkodres. I ftuar ne kete takim ishte Gjergj Denelli, ish-drejtor i deges se filmit te …

Lexo me shume

KAFJA E MADHE, KETE VIT DO TE MARRE SHKELQIMIN E DIKURSHEM

Kulla e Inglizit, shtepia e at Gjergj Fishtes dhe nje pjese e Kullave ne kalane e Shkodres jane ne objektivat e ministrise se kultures per kete vit. Zevendes ministri i Kultures Zef Ēuni beri me dije se disa prej ketyre projekteve kane marre miratim. Vemendja me e madhe do te jete per kafen e madhe, e cila ka nje sponcorizim …

Lexo me shume

QKF, KUNDER KALIMIT NE VARESI TE BASHKISE

Qendra kulturore e femijeve pasi ka kaluar ne administrim te bashkise Shkoder, ndonese ruan te njejten linje, ndikimi nuk ka qene pozitiv. Ne eksperiencen per me shume se 30 vjecare thote se qkf eshte pjese e arsimit, dhe duhet te jete ne varesi te njejte. Pas reformes territoriale qendra kulturore e femijeve ka kaluar ne administrim te Bashkise Shkoder, duke …

Lexo me shume