Breaking News

KULTURE

LEONORA LAI SJELL 2 LIBRA PER LEXUESIT

Emigracioni politik shqiptar ne vitet 1944-1955 si dhe Veprimtaria e kolonel Xhemal Lait ne vitet 1912-1994 permes dokumenteve dhe kujtimeve jane 2 librat qe studiuesja Leonora Lai ka sjelle per lexuesit. Nje pune e veshtire ne te cilen Leonora ka marre dokumente te rendesishme jo vetem nga Arkivat e shtetit, port e ardhura edhe nga shtetet e bashkuara te amerikes. …

Lexo me shume

“PRANVERE ME KANGE QYTETARE” NE TEATRIN MIGJENI

25 kengetare kane debutuar ne naten e pare te koncertit “Pranvere me kange qytetare Shkodrane”. Regjisorja Merita Smaja dhe drejtoria e teatrit “Rita Gjeka u shprehen se publiku i mirepriti duke bere keshtu nje nate te mberthyer me emocione. Per drejtuesin artistik Ilir Zoga, puna ka qene e lodhshme por frytet e saj ne naten e pare kane patur nje …

Lexo me shume

PROMOVIMI I LOJES SE SHAHUT NE SHKODER

Bashkia Shkoder ka organizuar kete te Shtune Kampionatin e Shahut, qe kishte ne fokus promovimin e kesaj loje ne qytetin e Shkodres. Nje loje, e cila ka nje tradite pozitive dhe te hershme ne qytetin e Shkodres. Kampionati u organizua ne ambjentet e biblotekes Marin Barleti dhe e e pranishme ishte edhe kryebashkiakja Voltana Ademi, qe foli rreth organizimit te …

Lexo me shume

THYERJA E REKORDIT GUINESS CUP SONG ALBANIA

Eshte zhvilluar kete te Shtune ne sheshin para Bashkise Shkoder aktiviteti i thyerjes se rekordit Guiness Cup Song Albania. Nje aktivitet qe u organizua ne qytetin e Shkodres dhe ne qytete te tjera te Shqiperise, per thyerjen e rekordit Guiness. Jane dashur rreth 1 muaj e gjysem prova dhe angazhuar 15 shkolla 9-vjecare dhe te mesme te qyettit te Shkodres …

Lexo me shume

“BILBILAT E VEGJEL NE SHKODER KENDOJNE”, NIS FAZA E KATERT

Pas perfundimit te tre fazave seleksionuese te festivalit “Bilbilat e vegjel ne Shkoder kendojne” kete te Premte ka startuar faza e katert. Ne kete faze, femijet jane ndare ne kategori te ndryshme dhe dite te ndryshme. Drejtori i Qendres Kulturore te Femijeve Shkoder, Kujtim Alija tregon arsyen e ndarjes se femijeve ne kategori te ndryshme. Alija shton se pas fazes …

Lexo me shume

KONCERT ME FITUESIT E KONKURSIT DON MATTEO COLUCCI

Nje aktivitet me 4 nxenes te ciklit te ulet te shkolles Prenke Jakova ne qytetin e Shkodres eshte zhvilluar kete te Premte. 4 nxenesit jane fitues te konkursit internacional Don Matteo Colucci ne Fasano te Italise. Drejtori i shkolles artistike Prenke Jakova, Anton Kaftalli u ndal per te folur me shume rreth pjesemarrjes ne kete konkurs dhe suksesit te arritur. …

Lexo me shume

RESTAURIMI I URES SE MESIT DHE KALASE SE DRISHTIT!

Pas statusit te kryeministrit Rama per restaurimin e Ures se Mesit dhe Kalase se Drishtit ka folur edhe drejtorja e Drejtorise Rajonale te Kultures Kombetare Shkoder, Majlinda Lacaj. Lacaj beri me dije se pjese e projektit eshte resaturimi total i ures dhe krijimi i nje sistemi elektrik, qe do te beje te mundur ndricimin e ures gjate nates. Gjithashtu ne …

Lexo me shume

PRANVER ME KANG˓ NE DATAT 24, 25 MARS

Pranver me Kang vijon udhetimin e saj per te dytin vit radhazi ne Tetrin “Migjeni”. Drejtoria e teatrit Rita Gjeka, thote se perzgjedhja e 25 artisteve ka qene e veshtire, gje qe tregon talentet e padiskutueshme qe ka Shkodra. Ne te njejten linje eshte edhe aktoria Merita Smaja e cila thote se ruajtja e vlerave qytetare Shkodrane do te jete …

Lexo me shume

EMOCION, EKSPOZITA E MATURANTES EDONA SELMANI

Emocion eshte titulli i ekspozites se organizuar kete te Marte ne ambjentet e Prefektures se Qarkut Shkoder. Nje ekspozite e maturantes se gjimnazit 28 Nentori Edona Selmani, qe kishte punuar rreth 30 piktura ne ekspoziten e saj te trete personale brenda dy vitesh. Selmani eshte fituese e ekspozites kombetare te muajit tetor, i shpallur si muaji i anti-trafikimit te qenieve …

Lexo me shume

BURSA, MIRENJOHJE PER TRUPEN E TEATRIT “MIGJENI”

Festivali Ballkanik i Teatrove ne Bursa te Turqise ka rezervuar nje pritje madheshtore Trupes se Teatrit Migjeni. Nje publik i cili disa here ka nderprere shfaqjen per ta duartrokitur, duke e kuptuar deri ne detaje mesazhin e dhene, gje e cila veshtire ndodhi ne qytetin e Shkodres. Pas kthimit aktoret kane nje tjeter mesazh per spektatorin, institucionet dhe cdo kend …

Lexo me shume