Monday , 25 October 2021

KULTURE

“BILBILAT E VEGJEL NE SHKODER KENDOJNE”, NIS FAZA E DYTE

Qe prej kesaj te Marte ka nisur faza e dyte e aktivitetit “Bilbilat e vegjel ne Shkoder kendojne” me te gjitha shkollat qe mbulon Bashkia Shkoder. Drejtori i Qendres Kulturore te Femijeve Shkoder, Kujtim Alija, tha se edhe kete vit do te kete prurje te reja. Alija shpreson qe gara te jete e forte dhe te evidentohen vlerat me te …

Lexo me shume

KONKURSI HAMIT BORII PER GAZETARET E SHKODRES

Unioni i Gazetareve Shqiptare-dega Shkoder, organizoi pasditen e se Premtes ceremonine e shpalljes se konkursit per gazetaret e Shkodres dhe te Malesise se Madhe, me mimin “Hamit Borii”. Nje konkurs, i cili zhvillohet per here te pare ne kete qytet ne nderim te kesaj figure te njohur te gazetarise jo vetem shkodrane, por edhe me gjere. Profesori i gazetarise, Hamit …

Lexo me shume

LEZHE, TAKIM PER NDERTIMIN E MUZEUT PER AT GJERGJ FISHTEN

Nisma e studentve nj shtpi nj mburoje pr trashigimine kulturore t cilt synojne ndrtimin e nj muzeu pr At Gjergj Fishten ka marr vemendjen e autoritetve prgjegjse.Aktore lokal dhe qndror u mblodhen sbashku n nj tryeze t rrumbullaket n Lezh ku dhan mendimet dhe sugjerimet e tyre mbi menyren dhe vendin ku mund t ndrtohet ky muze.Zevendesministri i Kultures Zef …

Lexo me shume

“DY RRUGET E IDROMENOS”, BISEDE ME GJERGJ DENELLIN

Ne kuader te ekspozites “Dy Rruget e Idromenos”, e kuruar nga Adrian Paci, qe do te qendroje e hapur deri me 30 Prill te ketij viti, u organizua nje tjeter takim pasditen e se Enjtes ne ambjentet e muzeut te fotografise “Marubi” ne qytetin e Shkodres. I ftuar ne kete takim ishte Gjergj Denelli, ish-drejtor i deges se filmit te …

Lexo me shume

KAFJA E MADHE, KETE VIT DO TE MARRE SHKELQIMIN E DIKURSHEM

Kulla e Inglizit, shtepia e at Gjergj Fishtes dhe nje pjese e Kullave ne kalane e Shkodres jane ne objektivat e ministrise se kultures per kete vit. Zevendes ministri i Kultures Zef uni beri me dije se disa prej ketyre projekteve kane marre miratim. Vemendja me e madhe do te jete per kafen e madhe, e cila ka nje sponcorizim …

Lexo me shume

QKF, KUNDER KALIMIT NE VARESI TE BASHKISE

Qendra kulturore e femijeve pasi ka kaluar ne administrim te bashkise Shkoder, ndonese ruan te njejten linje, ndikimi nuk ka qene pozitiv. Ne eksperiencen per me shume se 30 vjecare thote se qkf eshte pjese e arsimit, dhe duhet te jete ne varesi te njejte. Pas reformes territoriale qendra kulturore e femijeve ka kaluar ne administrim te Bashkise Shkoder, duke …

Lexo me shume

ADEMI: KETE VIT PO E MBESHTESIM ME SHUME TEATRIN “MIGJENI”

Kete vit ne po e mbeshtesim edhe me shume teatrin “Migjeni”, jo vetem permes shperblimit qe japim ne punen e perditshme te aktoreve, por edhe me mbeshtetjen qe do ti japim premierave. Keshtu shprehet kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi, e cila shton se eshte krenare qe teatri “Migjeni” eshte nder me te mire ne vendin tone, per shkak edhe te …

Lexo me shume

SHFAQET PREMIERA E “NJE ZJARRFIKES NE OBORRIN E TEATRIT OSE KANARINA BLU”

Teatri “Migjeni” ne qytetin e Shkodres ka hapur dyert mbremjen e se Enjtes per shfaqjen e premieres “Nje zjarrfikes ne oborrin e teatrit ose kanarina blu”. Nje shfaqje me regji te Stefan apalikut. Pas shfaqjes, apaliku, u shpreh se spektatori shkodran duhet te mesohet me keto forma te shfaqjes. Ndersa, aktoret e kesaj shfaqje dhane mesazhin e tyre, pra se …

Lexo me shume

QKF, STARTON KAMPIONATI I SHAHUT

Qendra kulturore e femijeve ne bashkepunim me drejtorine arsimore kane nisur startimin e kampinateve pranverore. Siparin e ka elur kampionati i shahut, per te cilin ne fazen e pare kane marre pjese vajzat e sistemit 9-vjear ne 36 shkolla publike dhe jo publike. Ne fazen e dyte te konkurimit do te konkurojne djemte. Ndersa pas kampionatit te shahut ne shkoder, …

Lexo me shume

EKSPOZITA E STUDENTEVE TE DEPARTAMENTIT TE ARTEVE SHKODER

Ne kuader te programit te edukimit eshte peruruar pasditen e se Martes ekspozita e studenteve te kursit te pare dhe te dyte “Pikture dhe grafike” te Departamentit te Arteve prane Universitetit “Luigj Gurakuqi” te qytetit te Shkodres. Hapja e kesaj ekspozite u zhvillua ne ambjentet e Galerise se Arteve. Nje ekspozite e kthyer ne tradite tashme, pasi po organizohet cdo …

Lexo me shume