Sunday , 19 September 2021

KULTURE

“MARUBI LOVES COLLAGE” NE MUZEUN KOMBETAR TE FOTOGRAFISE “MARUBI”

“Marubi Loves Collage” eshte work-shop-i i rradhes i organizuar ne muzeun kombetar te fotografise “Marubi” ne qytetin e Shkodres. Kete here pjese e aktivitet te organizuar pasditen e se Martes ne kete muze ishin nxenesit e ciklit nentevjear, te cilet ndertuan disa kolazhe me fotografi nga arkiva e Marubit. Tea uni, pergjegjese e sektorit te komunikimit dhe promovimit ne muzeun …

Lexo me shume

DITA BOTERORE E TE SEMUREVE!

Per te qene hero nje dite eshte e thjeshte, por per te qene besnik gjithmone dhe ne sherbim te ketyre personave nuk eshte e thjeshte. Ky ishte mesazhi i arqipeshkvit te dioqezes Shkoder-Pult, Imzot Angelo Massafra, gjate nje aktiviteti te zhvilluar ne Diten Boterore te Semureve dhe punonjesve te shendetesise, qe shenohet me daten 11 Shkurt. Aktiviteti ne kete dite …

Lexo me shume

50 VITE NGA PERSEKUTIMI I KISHES KATOLIKE

Katedralja e shen shtjefenit Shkoder mbremjen e se henes ka perkujtuar 50-vjetorin e mbylljes se kulteve fetare, kjo me urdher te partise se punes. Ne liturgjine e “Udhes se kryqit” besimtaret kujtuan ne lutje sakrificat e martireve, per te ruajtur besimin. Mesha e shenjte u kremtua nga Monsinjor Angelo Massafra i cili u beri thirrje besimtareve qe te perballojne sfidat …

Lexo me shume

VDES SHKRIMTARI I MADH DRITERO AGOLLI

Shkrimtari i madh shqiptar Dritro Agolli ka ndrruar jet n spital. Ai kishte disa jav q ishte n gjendje t rnd, ndrsa mesditn e sotme sht ndar nga jeta.Agolli vuante prej kohsh nga nj smjndje n mushkri, ndrsa nuk e kishte ndar asnjher cigaren nga dora. Pak dit m par familjart e tij treguar pr gjendjen e rnd. Shkrimtari i …

Lexo me shume

SHKODRA EDUKON KULTURE, NGUJON GJAKMARRJEN

Shkodra edukon kulture, ngujon gjakmarrjen eshte titulli i librit me te ri te promovuar ne bibloteken Marin Barleti te qytetit te Shkodres paraditen e kesaj te Premte. Libri i autores Farida Ramadani eshte nje cikel poetik me 131 poezi nga nxenesit e shkollave 9-vjecare te qytetit te Shkodres. Poezi ku forca e fjales, guximi per te bere thirrje, kerkesa per …

Lexo me shume

WORK-SHOP I MARUBI FANZINE ME NXENES TE CIKLIT TE MESEM

Duke u nisur nga ekspozita Dy rruget e Idromenos, pasditen e se Martes eshte organizuar nje work-shop i Marubi Fanzine ne muzeun e fotografise kombetare Marubi ne qytetin e Shkodres. Nje work-shop, qe nxit pjesemarrjen e krijimit te nje libri fotografik me imazhe te lidhura me ekspoziten. Duke u bazuar te imazhet, te pranishmit munden te veconin detaje dhe zmadhime …

Lexo me shume

LEZHE, QENDRA KULTORORE E FEMIJEVE KRIJON BANDEN MUZIKORE

Qendra kulturore e fmijeve n Lezh do t ket pr here t par banden e saj muzikore.Iniciativa e ndrmarr nga artisti Mark Gjoka tashm sht br realitet, ndrsa protagonist t kesaj risie jan br fmije t cilt e duan artin. Banden e emertuar me emrin “Simfonia e Drinit” Bashkia Lezh zgjodhi q ta promovoje prmes nj aktiviteti t organizuar n …

Lexo me shume

EKSPOZITA E IDROMENOS, BISEDE ME ADRIAN PACIN

Pas hapjes se ekspozites “Dy Rruget e Idromenos” ne muzeun e fotografise “Marubi”, kuratori i kesaj ekspozite Adrian Paci, zhvilloi nje bisede me perfaqesues te artit ne qytetin e Shkodres. Biseda u zhvillua pasditen e se Premtes, ku mes fotografise dhe piktures, kuratori Adrian Paci, risjell ne vemendje krijimtarine e njerit prej personazheve me perfaqesuese te artit shqiptar dhe qytetit …

Lexo me shume

HAPJA E EKSPOZITES DY RRUGET E IDROMENOS

Pasditen e se Enjtes, ne muzeun kombetar te fotografise Marubi ne qytetin e Shkodres eshte hapur ekspozita me titull Dy Rruget e Idromenos. Nje ekspozite e kuruar nga artisti i njohur Adrian Paci, qe vendos perballe nje seri fotografike te Kole Idromenos me pikturen e tij te mirenjohur “Dy Rruget”. Ne hapjen e kesaj ekspozite mori pjese edhe ministrja e …

Lexo me shume

VENDVARRIMI I SKENDERBEUT NE LEZHE DREJT DEGRADIMIT

Catia i pikon, sistemi i ndricimit eshte jashte funksioni ndersa kollanat e mermerit kane nisur te nxihen. Ne kete gjendje ndodhet vendvarrimi i Skenderbeut ne Lezhe. Problem eshte edhe hapsira rreth ketij memoriali qe keqperdoret nga individe te ndryshem duke demtuar ndjeshem imazhin e saj. Kjo situate ka vijuar prej vitesh duke lene ne degradim nje prej objekteve me te …

Lexo me shume