Sunday , 19 September 2021

KULTURE

NATA FINALE E BEST 10 NORTH NE QYTETIN E SHKODRES

E kthyer ne tradite tashme, Agjensia e Spektakleve Buna 1 ka organizuar pasditen e se Merkures spektaklin Best 10 North ne qytetin e Shkodres. Ky aktivitet u zhvillua ne ambjentet e teatrit Migjeni, i cili ishte i mbushur me figura te njohura te artit te qytetit te Shkodres. Agjensia e Spektakleve Buna 1 me president Arben Mazin nderoi personazhet publik …

Lexo me shume

I JEPET LAMTUMIRA E FUNDIT WILLY KAMSIT

Shkodra i ka dhene lamtumiren e fundit Ambasadorit Willy Kamsi. Ne nje pritje te vaket, ku homazhet u kryen nga miqte dhe Kisha Katolike, ambasadori u percoll per ne banesen e fundit. Studiuesi Romeo Gurakuqi teksa shprehi ngushellimet, nuk harroi ti terheqe vemendjen edhe institucioneve te vendit. Qeveria shqiptare kishte vendosur qe te vetmin perfaqesues ne homazhe te kishte zevendes …

Lexo me shume

NDAHET NGA JETA ISH- AMBASADORI I PARE I SHQIPERISE NE VATIKAN

Willy Kamsi, ambasadori i par i Shqipris n Vatikan, ka ndrruar jet sot n mngjes, n moshn 90-vjeare.Kamsi, i lindur n Bari t Italis, ishte me origjin nga Shkodra, qytet ku mbylli syt pr her t fundit. Ai u shqua n arsim, diplomaci, etnografi dhe bibliografi. Ai u kthye n Shqipri n vitin 1943, kur u vendos n Tiran, por …

Lexo me shume

MISTER FARE FSHIHET NE VENDVARRIMIN E SKENDERBEUT NE LEZHE

Te shumte jane vizitoret dhe turistet qe ndersa kane vizituar vendvarrimin e skenderbeut ne lezhe nuk e kane ditur se poshte kembeve te tyre fshihet edhe nje tjeter thesar i cmuar. Madje as ciceronet nuk e permendin nje fakt te tille. Ky kapak ne mes te katedrales se shen nikollit nuk hapet prej vitesh duke mbajtur te fshehur edhe historine. …

Lexo me shume

EDICIONI I KATERT I “BEST 10 NORTH” ME 25 JANAR

Agjensia e spektakleve “Buna 1” organizon per te katertin vit rradhazi edicionin “Best 10 North 2016”. Edicioni i ketij viti do te zhvillohet me 25 Janar ne teatrin “Migjeni”, ne oren 18:00. Votimet e fituesve te fushave te ndryshme jane mbyllur mbremjen e se Premtes. Zv/presidentja e Agjensise se spektakleve “Buna 1” Siiliana Mazi, tha se faqja ka pasur probleme, …

Lexo me shume

2016-ta, MBI 5.000 VIZITORE NE MUZEUN VENDI I DESHMISE DHE KUJTESES

Ne vitin 2016 ka pasur nje rritje te numrit te vizitoreve, ku brenda vitit mbi 5.000 vizitore kane frekuentuar muzeun Vendi i Deshmise dhe Kujteses ne qytetin e Shkodres. Nje fakt i tille u be i ditur nga specialisti i ketij muzeu, Pjerin Mirdita. Mirdita theksoi se vizitoret kane qene kryesisht evropian, ku dominojne italianet. Sipas Mirdites, te rinjte jane …

Lexo me shume

GJERMANIA MBSHTET MUZEUN KOMBTAR T FOTOGRAFIS MARUBI

Gjermania mbshtet Muzeun Kombtar t Fotografis MARUBI n arkivimin e rreth 500.000 negativve t saj dhe ksisoj n ruajtjen e trashgimis s vyer kulturore shqiptare. Pr sigurimin e kutive t arkivimit dhe materialeve t tjera Qeveria Federale Gjermane vuri n dispozicion rreth 70.000 euro. Materialet iu dorzuan muzeut t fotografis prej Ambasadores Susanne Schtz n prani t Ministres s Kulturs, …

Lexo me shume

549- VJETORI I VDEKJES SE SKENDERBEUT, FRROKAJ: 2017-ta DO TE JETE VIT PERKUJTIMOR

2017-ta do te jete per Lezhen nje vit perkujtimor ne nderim te jetes dhe vepres se heroit tone kombetar Gjergj Kastrioti Skenderbeu. Kete lajm e ka bere publik kreu i bashkise Fran Frrokaj gjate aktivitetit nje perkujtim te 549- vjetorit te vdekjes se heroit. Ndersa i eshte referuar figures se Skenderbeut, kryebashkiaku i Lezhes ka kerkuar nga parlamentaret aktual qe …

Lexo me shume

“NJE ZJARREFIKES NE OBORRIN E TEATRIT” NE TEATRIN “MIGJENI”

“Nje zjarrefikes ne oborrin e teatrit” eshte komedia e cila do te vihet se shpejti ne skenen e teatrit “Migjeni”. Puna sapo ka nisur per pergatitjen e shfaqjes e cila pritet te jete nje sukses i padiksutueshem. Komedia mban vulen e regjisorit Stefan apaliku i cili tha se provat do te perqendrohen ne skene me shume se ne tavoline, kjo …

Lexo me shume

JO DHUNA, STIL I NJE POLITIKE PAQEJE

Jo Dhuna, stil i nje politike paqeje, mesazh nga Papa Francesku ishte titulli i koncertit festiv te zhvilluar pasditen e se Hene ne teatrin Migjeni te qytetit te Shkodres. Nje koncert qe kishte ne fokus mesazhet per paqen. Ne kete koncert moren pjese perfaqesues te klerit katolik dhe ortodoks, si edhe te pushtetit lokal. Arqipeshkvi i dioqezes Shkoder-Pult foli per …

Lexo me shume