Tuesday , 22 August 2017

KULTURE

“RINOCERONTIN”, DRAMA E STUDENTEVE TE UNIVERSITETIT TE SHKODRES

Ne kuader te 60-vjetorit te themelimit te Universitetit te Shkodres “Luigj Gurakuqi” u vendos mbremjen e se Henes ne teatrin “Migjeni” shfaqja me titull “Rinocerontin” e Joneskos. Kjo eshte nje nga pjeset me te qarta dhe me te shfaqura ne skenat europiane te Eugjen Joneskos, dramaturgut francez me origjine rumune. Rinoceronti eshte nje drame kunder epidemive dhe histerive kolektive, duke …

Lexo me shume

FESTIVALI I 55-te MBAREKOMBETAR I KENGES PER FEMIJE

Ne datat 1, 2 dhe 3 Qershor ne shatervanin para Bashkise Shkoder do te organizohet Festivali i 55-te Mbarekombetar i Kenges per Femije. Ne kete festival do te marrin pjese rreth 200 femije dhe pervec krijimtarise se re do te kete edhe kenge te zgjedhura ne 25-vjecarin e fundit te autoreve qe nuk kane munguar ne asnje prej edicioneve te …

Lexo me shume

BESNIK CAMAJ PROMOVON LIBRIN “RRUGES JAM”

Autori i njohur Besnik Camaj promovoi pasditen e se Shtunes ne bibloteken “Marin Barleti” te qytetit te Shkodres librin e tij me te ri. “Rruges Jam” ishte titulli i ketij libri dhe autori tregoi domethenien e ketij titulli. Por, Camaj ka edhe nje thirrje per ato qe shkruajne libra te ndryshem. Camaj eshte nje profesor qe jep mesim ne nje …

Lexo me shume

“TARTUFI” I MOLIERIT MBERRIN NE TEATRIN “MIGJENI”

Komedia e famshme boterore “Tartufi” e shkruar nga shkrimtari i njohur francez “Molieri” ku si tematike kryesore ka hipokrizine e shtreses klerikale, e cila mundohet te pasurohet ne menyre te shpejte, duke shfrytezuar besimin qe kane te tjeret per profesionin e tyre te shenjte, do te vi me nje risi ne teatrin “Migjeni”. Regjisori i kesaj shfaqje Kushtrim Bekteshi, ka …

Lexo me shume

“WE PLAY THE GUITAR 5” NE TEATRIN “MIGJENI”

“We play the guitar 5” ishte titulli i koncertit te organizuar pasditen e se Premtes nga Qendra Kulturore “Pjeter Gaci” Shkoder. Nje aktivitet i pervitshem qe u zhvillua me nxenesit e qytetit te Shkodres qe studiojne kitaren. Udheheqesi artistik, Dritan Mlika, tha se aktiviteti ka ne thelbin e tij interpretimin artistik te ketyre talenteve te rinj te kitares. Ky koncert …

Lexo me shume

FASLLI MURIQI PROMOVON 2 LIBRAT E RINJ NE BIBLOTEKEN “MARIN BARLETI”

“Koshutani Heroik” dhe “Rugova Kreshnike” jane dy librat me te rinj te autorit kosovar Faslli Muriqi. Promovimi i ketyre dy librave historik u organizua kete te Shtune ne ambjentet e bibloteken “Marin Barleti” te qytetit te Shkodres nga shoqata atdhetare “Dukagjini”. Autori Muriqi thote se libri “Rugova Kreshnike” flet per te kaluaren e Rugoves dhe figura te njohura te kesaj …

Lexo me shume

PROMOVIMI I LIBRIT “MEDRESEJA E SHKODRES NE VITE 2000-2010”

Medreseja e Shkodes “Haxhi Sheh Shamia” ka promovuar pasditen e se Enjtes librin me titull “Medreseja e Shkodres ne vite 2000-2010”. Nje liber qe flet per ngjarjet me te rendesishme te kesaj medreseje gjate periudhes nga viti 2000 deri ne 2010. Per drejtorin e medreses, Kujtim Dervishi, ky liber eshte nje dokument me vlere, pasi paraqet nje pjese te rendesishme …

Lexo me shume

SIMPOZIUM FETAR “AROME RAMAZANI”

“Arome Ramazani” ishte titulli i simpoziumit fetar te organizuar pasditen e se Enjtes ne kinema “Millenium” te qytetit te Shkodres. Nje aktivitet qe vjen ne prag te muajit te Ramazanit, nje muaj i rendesishem per te gjithe besimtaret musliman, jo vetem ne vendin tone, por ne te gjithe boten. I ftuar ne kete simpozium ishte edhe myftiu i Shkodres, Imam …

Lexo me shume

“NJE GOTE ME AFIN…” NE HOLLIN E TEATRIT “MIGJENI”

Nje gote me Afin…. Keshtu titullohej takimi perkujtues mes miqve, kolegeve dhe familjareve te Serafin Fankos, “Artist i Popullit”. Nje takim, ne te cilin u festua 80-vjetori i lindjes se tij, qe edhe pse i mungon prej vitesh skenes shqiptare, kjo nuk i pengoi koleget e tij qe te ngrene nje dolli ne perkujtim te ketij artisti. Aktorja e njohur, …

Lexo me shume

“WE PLAY TE GUITAR 5” NGA QENDRA KULTURORE “PJETER GACI”

“We play the guitar 5” eshte titulli i koncertit qe do te organizohet nga Qendra Kulturore “Pjeter Gaci” Shkoder. Eshte nje aktivitet i pervitshem qe zhvillohet me nxenesit e qytetit te Shkodres qe studiojne kitaren. Udheheqesi artistik, Dritan Mlika, thote se kete vit eshte sjellur nje material shqiptar, si risi e ketij aktiviteti per te pranishmit. Ky koncert do te …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin