Tuesday , 17 October 2017

KULTURE

VENDOSJA E BILETARISE ELEKTRONIKE NE KALANE E ROZAFES

Vizitueshmeria prane monumenteve ne qytetin e Shkodres do te vijoje deri ne fillim te muajit Tetor. Eshte pergjegjes sektori ne DRKK Shkoder, Helidon Sokoli qe e thekson nje fakt te tille. Nderkohe, nga ana tjeter, Sokoli ben me dije se gjate ketij muaji do te vendoset edhe biletaria elektronike ne kalane Rozafa. Nje veprim i tille eshte pritur me heret, …

Lexo me shume

SHKODER, SHTEPIA-MUZE KU JETOI PER 1 VIT NENE TEREZA

Sot mbushen 20 vite nga vdekja e  Nene Terezes.Gjurmet e saj gjenden ne te gjithe Shqiperine, Shkodra po ashtu ka nje pjese te historise se Nene Terezes, pasi aty Shenjtoria mendohet se jetoi pergjate 1 viti. Pronari i baneses Tonin Prela tregon se ne banese ndodhen disa objekte që I përkasin familjes së nënë terezes, si karrika, tryeza disa orendi tjera …

Lexo me shume

“NGJYRAT E STAMBOLLIT” EKSPOZITA NE INSITUTIN YUNUS EMRE

“Ngjyrat e Stambollit” ishte titulli i ekspozites se hapur pasditen e se Henes ne ambjentet e insitutit Junues Emre te qytetit te Shkodres. Nje ekspozite me fotografi te artistit turk Serkan Atilla, i cili shfaqi punimet e tij ne kete ekspozite. Para te pranishemve, Atilla u shpreh se Stambolli nuk mund te perkufizohet vetem permes ketyre fotografive, por duhet jetuar …

Lexo me shume

JANAR- GUSHT, 31.700 VIZITORE NE SHKODER

Nga janari i ketij viti deri ne fund te gushtit monumentet ne Shkoder jane vizituar nga 31.700 vizitore te huaj. Nje shifer e tille behet e ditur nga pergjegjes sektori ne DRKK Shkoder, Helidon Sokoli, i cili e konsideron 2017-ten nje vit te mbare. Sokoli shton se kane qene 4.500 vizitore me shume se nje vit me pare ne te …

Lexo me shume

MIRDITE, VLERSOHET ME “STEMEN E ARTE” CRISTOFORO PALMIERI

Në përfundim të misionit të tijë 25- vjeçar Mirdita ka nderuar aqipeshkvin e zones Monsionor Cristoforo Palmierin. Për kontributin e vyer në vepra të ndryshme të promovimit njerëzor me aktivitet social për të varferit dhe të rinjte në veçanti Bashkia e vlersoj Palmirin me “Stemen e Arte”. Titulli ju dorezua nga Kryebashkiku i Mirdites Ndrec Dedaj në një ceremoni të …

Lexo me shume

PAPA FRANÇESKU LETER KARDINALIT SHQIPTAR

  Dom Ernest Troshani ka qene serish i preferuar i Papa Françeskut. Kete here ati i shenjte ka kerkuar nga Kardinali Shqiptar qe te perfaqesoje seline e shenjte ne Kosove me daten 5 shtator per shugurimin e tempullit te Nene Terezes. “Ndërmjet shenjtorëve të ndritur, një vend të veçantë zë Shën Tereza e Kalkutës, e mirënjohur nga të gjithë për …

Lexo me shume

VIZITE NE XHAMINE E PARRUCES NGA SEMINARISTE KATOLIKE TE MILANOS

Per dy dite me rradhe, te Enjten dhe te Premten, në ambjentet e xhamisë së Parrucës përfaqësuesit e Myftinisë Shkodër, teologët Arben Halluni dhe Lavdrim Hamja pritën një grup studentësh, seminaristë katolikë të Milanos, nën drejtimin e Don Maurizio Cacciola dhe të disa priftërinjve nga Italia. Qëllimi i vizitës së tyre ishte për të njohur nga afër Islamin, aktivitetet e …

Lexo me shume

79-VJETORI I VDEKJES SE MIGJENIT

Si sot 79 më parë, në qytetin e Torinos u shua nga një sëmundje e rëndë poeti kombëtar, Millosh Gjergj Nikolla, i njohur me emrin Migjeni. Poezitë dhe tregimet e tij, njihen për realizmin dhe e ruajtën aktualitetin për dekada me radhë. Krijimet e Migjenit pasyruan kushtet mjaft të rënda ekonomike të viteve 30, ashtu siç nuk ishin pasqyruar kurrë …

Lexo me shume

TE SHTUNEN, “ZA FESTIVAL- MUZIKE DHE RREFENJA NEN HIJEN E MALIT” NE THETH

Këtë fundjavë, një event krejt i pazakontë na fton të thyejmë rutinën, për t’u bërë pjesë e një festivali unik, i cili bën bashkë kantautorë origjinalë, trashëgiminë kulturore dhe natyrën mbresëlënëse të një prej perlave të natyrës shqiptare. Të shtunën, 26 gusht, në Parkun Kombëtar të Thethit do të zhvillohet edicioni i parë i “Zâ Festival – Muzikë dhe rrëfenja nën …

Lexo me shume

KENGETARI NDOCI: POLICIA E SHTETIT ME DHUNOI

Mbyllja e lokalit me muzikë live në Velipojë, ku këndonte Frederik Ndoci është kthyer në çështje të dite. Ndërhyrja e policisë me skafandra dhe të armatosur për të lënë në mes muzikën dhe duke përzënë klientët i ka bërë të mendojnë pronarët e lokalit se ngjarja nuk ishte një rastësi. Këngëtari Federik Ndoci ka reaguar nëpërmjet një statusi në rrjetin social …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin