Wednesday , 20 June 2018

KULTURE

LEZHA VIZITOHET NGA PASARDHESI I FAMILJES SE KASTRIOTEVE

Vendvarrimi i heroit tone kombetar Gjergj Kastriot Skenderbeu ne qytetin e Lezhes eshte vizituar  nga pasardhesi i Kastrioteve, arbereshi Loris Castriota Skanderbegh. I ndodhur ne Shqiperi si pjese e takimit te diaspores, Loris nuk e shmangu dot nderimin mbi varrin e paraardhesit te tijet. Ai thote se eshte mekat qe Europa nuk e njeh rolin e Skenderbeut e aq me …

Lexo me shume

SHFAQET PREMIERA E “JE SHKODRAN NE QOFTE SE….” NE TEATRIN “MIGJENI”

Duhej te vinte premiera e shfaqjes “Je shkodran ne qofte se…” qe salles se teatrit “Migjeni” ne qytetin e Shkodres ti rikthehej spektatori shkodran. Keshtu, ne nje salle te mbushur, mes kengeve dhe humorit, u zhvillua nata e pare e nje shfaqje qe trajton problemet sociale. Regjisori i kesaj shfaqje, Zehrudin Dokle, tha se shfaqja ia arriti qellimit, nisur edhe …

Lexo me shume

PROMOVIMI I LIBRIT “NE SHKODER 25 VJET ME PARE”

Me rastin e 25-vjetorit te krijimit, Shoqata Kulturore “Kosova” ka promovuar pasditen e se Shtunes ne ambjentet e biblotekes “Marin Barleti” te qytetit te Shkodres librin me titull “Ne Shkoder 25 vjet me pare”. Nje liber me permbledhje kujtimesh, reflektimesh dhe ngjarjesh te jetuara qe shenuan nje periudhe te rendesishme te kombit tone dhe qe promovojne vlerat e perbashketa ne …

Lexo me shume

Dom ERNEST TROSHANI MERR TITULLIN KARDINAL

Nė meshėn e mbajtur nė Vatikan kete te Shtune Papa Franēesku shpall kardinal Dom Ernest Troshanin. Kėshtu, pas 4 shtatorit, ditės sė Shenjtėrimit tė ikonės sė Dashurisė sė kėtij Viti Jubilar tė jashtėzakonshėm tė Mėshirės, Nėnė Terezės, Gonxhe Bojaxhiut, nė Vatikan u pėrjetua njė tjetėr ngjarje e madhe kishtare, qė vlerėson edhe njė herė historinė e krishterimit ndėr shqiptarė, pėrmes …

Lexo me shume

BUDI DHE MJEDA, KONFERENCE SHKENCORE NE KUKEL

450 vjetori i lindjes se poetit te pare shqiptar, Pjeter Budi, dhe 150 vjetori i lindjes se shkrimtarit Ndre Mjeda janė pėrkujtuar me njė konference shkencore ne qendrėn muzeale “Ndre Mjeda” Kukel. Ajo u organizua nen kujdesin e famullitarit te zonės, studiuesit te njohur, Dom Nike Ukgjini. Ne ketė konference me studiuese nga Shqipėria, Kosova dhe trevat tjera shqiptare, u …

Lexo me shume

“JE SHKODRAN NE QOFTE SE…..” NE TEATRIN “MIGJENI” TE SHKODRES

“Je shkodran ne qofte se….” eshte shfaqja me e re qe do te vihet ne skenen e teatrit “Migjeni” te qytetit te Shkodres. Nje shfaqje me libret te Besnik Cinarit dhe regji te Zehrudin Dokles. Ky i fundit tha se me ane te kesaj shfaqje synohet ti krijohet publikut nje atmosfere te gezueshme. Ne kete shfaqje, te nderthurur mes humorit …

Lexo me shume

TEATRI “MIGJENI”, GATI ME DY SHFAQJE TE REJA

Brenda pak javesh, teatri “Migjeni” ne qytetin e Shkodres do te shfaqe dy premierat me te fundit. Ato jane dy shfaqje komedie, njera me titull “10 urdhnimet sipas Beningit” me regji te Dritan Sejaminit dhe tjetra me titull “Pas Vdekjes” e Cajupit me regji te Andi Begollit, ku kjo e fundit do te vije ne bashkepunim me teatrin eksperimental te …

Lexo me shume

KISHA KATOLIKE PERMBYLL “VITIN E MESHIRES”

Nga katedralja e Shėn Shtjefnit u bė mbyllja e “Vitit tė Mėshirės”, ky nje  jubile i vecantė i kishės katolike. Mesha solemne u udhehoq nga arqipeshkėvi, imzot Angelo Massafra. Apeli i forte i kreut tė kishės katolike ne vendin tone erdhi ndaj atyre qė kanė zgjedhur kultivimin e kanabisit ku arqipeshkevi Imzot Angelo Massafra njeheresh president i konferences ipeshkvnore, kekroj …

Lexo me shume

“GJUMI MBI BORE”, LIBRI ME I RI I RIDVAN DIBRES

“Gjumi mbi bore” eshte titulli i romanit me te ri i shkrimtarit te njohur shkodran, Ridvan Dibra. Libri u promovua paraditen e kesaj te Hene ne ambjentet e biblotekes universitare “Luigj Gurakuqi”. Shkrimtari Dibra thote se me ane te ketij romani synon nje target te gjere lexuesish. Ai zbulon se ne kete roman flet per periudhen kur ishte arsimtare dhe …

Lexo me shume

MBYLLET EDICIONI I 15-te I ĒMIMIT “PJETER GACI”

Eshte mbyllur mbremjen e se Dieles edicioni i 15-te i ēmimit “Pjeter Gaci”. Pas audicioneve te zhvilluara me 11 dhe 12 Nentor ne teatrin “Migjeni” dhe ne sallen e koncerteve “Gjon Kapedani” ne shkollen artistike “Prenke Jakova”, ne finalen e zhvilluar ne teatrin “Migjeni” fitues i ketij edicioni u shpall 15-vjeēari Luka Peraziē nga Mali i Zi ne Violine. Per …

Lexo me shume