Wednesday , 24 July 2019

KULTURE

VIHET NE SKENEN E TEATRIT MIGJENI MONODRAMA 10 URDHNIMET

Eshte vendosur ne skenen e teatrit Migjeni pasditen e se Shtunes monodrama 10 Urdhnimet nga aktorja Rita Gjeka, me regji te Dritan Sejaminit. Nje shfaqje, qe duhet theksuar, se u prit mire nga spektatori, qe nuk kurseu duartrokitjet e shumta gjate dhe ne fund te kesaj monodrama. Pikerisht per nje fakt te tille, aktorja Rita Gjeka, pas shfaqjes komentoi fillimisht …

Lexo me shume

ISLAM DIZDARI, MESUESI, STUDIUESI, DREJTUESI

Ne kuader te 25-vjetorit te medreses Haxhi Sheh Shamia eshte organizuar kete te Shtune ne qytetin e Shkoders nje simpozium shkencor me titull Islam Dizdari, mesuesi, studiuesi, drejtuesi. Nje aktivitet qe erdhi si bashkepunim i medreses Haxhi Sheh Shamia me Fakultetin e Shkencave te Edukimit te universiteti Luigj Gurakuqi te qytetit te Shkodres. Studiuesi i njohur, Nexhmi Bushati, foli …

Lexo me shume

DOAN DANI SJELL LIBRIN E TIJ TE RI SHPIKJA E MESJETES

Shpikja e Mesjetes eshte titulli i librit me te ri i autorit Doan Dani. Promovimi i ketij libri u be pasditen e se Premtes ne ambjentet e biblokes shkencore Luigj Gurakuqi te qytetit te Shkodres. Per te diskutuar rreth librit ishin edhe dy kritikuesit, Ardian Muhaj dhe Elvis Hoxha. Ky i fundit foli rreth ketij libri dhe tregoi se cfare …

Lexo me shume

10 URDHNIMET NE SKENEN E TEATRIT MIGJENI

10 urdhnimet do te jete shfaqja me e re qe do te jepet ne teatrin Migjeni te qytetit te Shkodres. Nje monodrame me regji te Dritan Sejaminit dhe qe do te vihet ne skene nga aktorja e teatrit Migjeni, Rita Gjeka. Per regjisorin Dritan Sejamini, kjo monodrame ka lindur si nevoje per te sjelle 10 urdherimet. Ndersa, aktorja Rita Gjeka …

Lexo me shume

TRIBUNE SHKENCORE JETA DHE VEPRA E HAFIZ ALI ULQINAKUT

Ne kuader te aktiviteteve qe po organizon Myftinia Shkoder ne muajin e lindjes se profetit Muhamed a.s, eshte zhvilluar pasditen e se Merkures ne bibloteken Marin Barleti te qytetit te Shkodres nje tribune shkencore. Kjo tribune shkencore trajtonte jeten dhe aktivitetin e dijetarit te njohur shqiptar, Hafiz Ali Ulqinaku. Gjate aktivitetit, myftiu i Shkodres, Imam Muhamed Sytari dhe kryeimami i …

Lexo me shume

MYFTINIA SHKODER, AKTIVITET ME NXENESIT E MEDRESES HAXHI SHEH SHAMIA

Myftinia Shkoder vijon me aktivitetet e saj te planifikuara ne muajin e ditelindjes se profetit Muhamed a.s. Pas tribunes fetare te zhvilluar ne xhamine Ebu Beker mesditen e se Henes, Myftinia Shkoder organizoi kete te Marte nje aktivitet ne sallen e konferencave te medreses Haxhi Sheh Shamia dega e djemve, me nxenesit e kesaj medreseje. I ftuar ne kete aktivitet …

Lexo me shume

MODA NE FOKUS TE EMISIONIT “PASDITJA JUAJ”

Te rinjte ne Shkoder kane nisur te perqafojne fashionin dhe te veshuren me stil. Mbi kete teme eshte diskutuar ne emisjoinin Pasditja JUAJ ku Romina Gjeluci tregoi edhe eksperiencen e te qenurit ne kopertina dhe krijimin e nje blogu. Keshilla per tu dukur bukur serish vijin te jete stili personal dhe te qenurit vetvetja. Po ashtu ngjyra e fundvitit do …

Lexo me shume

MBYLLET EDICIONI I 7-te I SHKODRA JAZZ FESTIVAL

Eshte mbyllur me nje koncert ne teatrin Migjeni te qytetit te Shkodres edicioni i 7-te i Shkodra Jazz Festival. Nje edicion qe iu dedikua “Princit” te Jazz-it shqiptar, Markelian Kapidani. Per dy nete me rradhe, muzikante te njohur ne mbare Evropen performuan ne teatrin Migjeni. E pranishme ne kete koncert ishte edhe kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi, qe tregoi fillimet …

Lexo me shume

VIHET NE SKENE KOMEDIA PAS VDEKJES E AJUPIT

Komedia Pas Vdekjes e Andon ajupit eshte vendosur ne skene pasditen e se Shtunes per publikun shkodran. Shfaqja u prezantua ne sallen Ilirikum prane kishes Franceskane te qytetit te Shkodres. Pikerisht per nje fakt te tille, per regjisorin e kesaj shfaqje, Andi Begolli, realizimi i kesaj komedie ishte shume i veshtire nga ana teknike, per shkak te vendit ku u …

Lexo me shume

CIARLONE PROMOVON ALBUMIN E TIJ MUZIKOR NE SHKODER

Kantautori i njohur Italian, Enrico Ciarlone ka prezantuar mbremjen e se Shtunes albumin e tij me te ri muzikor te titulluar Asente. Promovimi i ketij albumi u be ne Qendren Rinore Arka te qytetit te Shkodres, ku moren pjese edhe anetaret e tjere te koncertit Shkodra Jazz Festival 16. Kantautori Ciarlone foli rreth ketij albumi dhe dha pershtypjet e tij …

Lexo me shume