Sunday , 19 September 2021

KULTURE

MBYLLET EDICIONI I 7-te I SHKODRA JAZZ FESTIVAL

Eshte mbyllur me nje koncert ne teatrin Migjeni te qytetit te Shkodres edicioni i 7-te i Shkodra Jazz Festival. Nje edicion qe iu dedikua “Princit” te Jazz-it shqiptar, Markelian Kapidani. Per dy nete me rradhe, muzikante te njohur ne mbare Evropen performuan ne teatrin Migjeni. E pranishme ne kete koncert ishte edhe kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi, qe tregoi fillimet …

Lexo me shume

VIHET NE SKENE KOMEDIA PAS VDEKJES E AJUPIT

Komedia Pas Vdekjes e Andon ajupit eshte vendosur ne skene pasditen e se Shtunes per publikun shkodran. Shfaqja u prezantua ne sallen Ilirikum prane kishes Franceskane te qytetit te Shkodres. Pikerisht per nje fakt te tille, per regjisorin e kesaj shfaqje, Andi Begolli, realizimi i kesaj komedie ishte shume i veshtire nga ana teknike, per shkak te vendit ku u …

Lexo me shume

CIARLONE PROMOVON ALBUMIN E TIJ MUZIKOR NE SHKODER

Kantautori i njohur Italian, Enrico Ciarlone ka prezantuar mbremjen e se Shtunes albumin e tij me te ri muzikor te titulluar Asente. Promovimi i ketij albumi u be ne Qendren Rinore Arka te qytetit te Shkodres, ku moren pjese edhe anetaret e tjere te koncertit Shkodra Jazz Festival 16. Kantautori Ciarlone foli rreth ketij albumi dhe dha pershtypjet e tij …

Lexo me shume

KONCERTI I KRISHTLINDJES 2016 NE SHKOLLEN PRENKE JAKOVA

Ne prag te festes se krishtlindjeve eshte zhvilluar kete te Shtune ne shkollen e mesme artistike Prenke Jakova te qytetit te Shkodres koncerti i krishtlindjeve. Nje koncert qe vjen fale bashkepunimit te shkolles Prenke Jakova dhe shkolles Barbara Bosco nga Brindisi i Italise. I pranishem ne kete koncert ishte edhe konsulli i nderit te Italise, Vito Antonio Stigliani, qe foli …

Lexo me shume

KONCERT NE HOLLIN E TEATRIT MIGJENI NGA MARKELIAN KAPIDANI

Pas interpretimit ne sallen e koncerteve Gjon Kapidani te shkolles se mesme artistike Prenke Jakova, muzikanti i njohur Markelian Kapidani ka organizuar nje tjeter koncert pasditen e se Premtes. Kete here, koncerti i rradhes u organizua ne hollin e teatrit Migjeni, ku muzikanti Kapidani performoi i vetem per te pranishmit. Pas koncertit, ai foli per veshtiresine e realizimit te ketij …

Lexo me shume

PREZANTIMI I LIBRIT IZMET E VERDHA NGA ARLINDA AUSHOLLI

Kjo ishte nje pjese nga shkrimet e librit te ri te autores Arlinda ausholli. Gazetarja dhe publicistja e njohur beri pasditen e se Premtes ne Qendren Rinore Arka te qytetit te Shkodres prezantimin e librit te saj me titull izmet e Verdha. Ajo foli per punen e bere per kete liber, ku tha se shkrimet jane te selektuara nga 4 …

Lexo me shume

PAS VDEKJES, SHFAQJA ME E RE NE QYTETIN E SHKODRES

Pas Vdekjes e Andon Cajupit eshte shfaqja me e re qe do te jepet ne qytetin e Shkodres. Nje shfaqje me regji te Andi Begollit dhe qe po vendoset edhe ne 5 rrethe te tjera te Shqiperise. Regjisori Begolli tha se kjo shfaqje edhe pse eshte shkruar para disa vitesh eshte aktuale edhe sot. Por, Begolli u ndal per te …

Lexo me shume

KONCERT-LEKSION NE SALLEN GJON KAPIDANI TE QYTETIT TE SHKODRES

I emocionuar nga pritja qe i eshte bere ne qytetin e Shkodres dhe akoma me i emocionuar per work-shopin qe zhvilloi ne shkollen e mesme artistike Prenke Jakova. Keshtu ndihej muzikanti i njohur Markelian Kapidani, qe zhvilloi kete te Premte nje koncert-leksion me nxenesit e shkolles Prenke Jakova. Aktiviteti u organizua ne sallen e koncerteve Gjon Kapidani qe mban edhe …

Lexo me shume

RIKTHEHET FESTIVALI “SHKODRA JAZZ FESTIVAL 16”

Pas disa vitesh mungese rikthehet ne qytetin e Shkodres festivali “Shkodra Jazz Festival 16”. Nje festival i krijuar nga shoqata kulturore Rrok Jakaj. Festivali i ketij edicioni i kushtohet muzikantit Markelian Kapidani. Drejtori artistik i ketij festivali Florian Jakaj, u shpreh se festivali u rikthye sepse qyteti i Shkodres e ka dashur gjithmone muziken. Ndersa, muzikanti Markelian Kapidani, u ndal …

Lexo me shume

175-VJETORI I THEMELIMIT TE ORATORIT DON BOSKO

I themeluar per here te pare ne Torino ne vitin 1841, oratori Don Bosko ka festuar kete te Enjte 175-vjetorin e themelimit. Oratori Don Bosko qe eshte ne Shkoder prej 25 vitesh festoi kete pervjetor te themelimit ne diten e rinise ne qytetin e Shkodres, ku festes iu bashkuan dhjetera te rinj. Te pranishem ne kete aktivitet ishin rreth 80 …

Lexo me shume