Monday , 25 October 2021

KULTURE

RECITIM I VEPRES SE GIORGIO AGAMBE NGA ADRIAN PACI

Ne kuader te Festivalit Letrar te Shkodres, per edicionin e nente, eshte zhvilluar takimi i katert ne bibloteken “Marin Barleti” te qytetit te Shkodres. I pranishem ne kete takim ishte artisti i artit figurativ, Adrian Paci. Paci foli mbi vepren e Giorgio Agambe me titull “Mbi veshtiresine e leximit dhe nje kolazh mendimesh”. Ne kete takim moren pjese figura te …

Lexo me shume

SHFAQET KOMEDIA “PLAKO T’MAJT E JOTJA” E GENT HAZIZIT

“Plako t’majt e jotja” ka qene shfaqja e rradhes e prezantuar ne teatrin “Migjeni” te qytetit te Shkodres mbremjen e se Premtes. Nje stand-up komedi e aktorit Gent Hazizi. Pas perfundimit te shfaqjes, Hazizi u shpreh se nuk eshte e thjeshte te jesh i vetem ne skene per te bere per te qeshur publikun . Por, Hazizi foli edhe per …

Lexo me shume

SHKODER, PERMBYLLJA E FUSHATES TAKOHEMI PER NJE LIBER

Fushata kombetare e leximit me titull Takohemi per nje liber ka mbyllur aktivitet e saj paraditen e kesaj te Premte ne qytetin e Shkodres. Pas shume aktiviteteve ne shkolla te ndryshme te qytetit te Shkodres, aktiviteti permbylles i kesaj fushtate u zhvillua ne bibloteken e qytetit Marin Barleti. Drejtoresha e DRKK-se Shkoder, Majlinda Lacaj, tha se aktivitete te tilla jane …

Lexo me shume

VETEM KUFIJTE E LUHATSHEM NUK JANE MURE

Me rastin e Festes Kombetare te Autrise eshte zhvilluar pasditen e se Enjtes nje aktivitet ne bibloteken e Universitetit te Shkodres. Ne kete aktivitet, botuesi dhe grafisti Kristian Tanhauzer tregoi punen e tij nderkombetare me teme: Vetem kufijte e luhatshem nuk jane mure i shoqeruar edhe nga shkrimtari i njohur shqiptar, Arian Leka. “Jam shume i kenaqur qe ndodhem perseri …

Lexo me shume

TRUPA E TEATRIT “MIGJENI” RREMBEN 5 MIME

Teatrit “Migjeni” ka shkelqyer ne festivalin e 46-te festivalit ne Ferizaj te Kosoves. Trupa e teatrit Migjeni u perfaqesuar nga shfaqja “Kandili i Argjande” te Martin Camajt me regji te ndjerit Fatbardh Smaja shfaqja e te cilit mori disa cmime. Kjo drame u vleresuasa si me e e mira nga gazetaret e mediave lokale ne Ferizaj. Simon Shkreli mori mimin …

Lexo me shume

PROMOVIMI I LIBRIT IMZOT VINENC PRENUSHI ME SHOKE MARTIRE

Eshte promovuar ne sallen “Kardinal Mikel Koloqi” libri me titull: Imzot Vincenc Prenushi me shoke martire i shkruar nga Ate Leonardo di Pinto. Nje liber me dy vellime qe permban profilet e 38 martireve, me nje volum prej 1 000 faqesh. I pranishem ne promovimin e librit ishte edhe arqipeshkvi i dioqezes Shkoder-Pult, imzot Angelo Massafra, qe vleresoi punen e …

Lexo me shume

PREMIERA E SHFAQJES BENI ESHTE KAMPION NE TEATRIN MIGJENI

Rrjeti i Informimit te Bashkimit Evropian ne Shqiperi ka nisur kete te Hene ne qytetin e Shkodres premieren e shfaqjes per femije Beni eshte kampion. Nje shfaqje e cila jep mesazhe per mbrojtjen e mjedisit permes riciklimit. Drejtuesja e Qendres se Informimit te BE-se ne Shkoder, Shehiada Piraniqi, foli rreth ketij aktiviteti dhe tregoi pse zhvillohet pikerisht ne teater nje …

Lexo me shume

145-VJETORI I LINDJES SE AT GJERGJ FISHTES, AKTIVITET PARA BASHKISE SHKODER

Ne Shkoder i vetmi aktivitet ne perkujtim te 145-vjertorit te lindjes se At Gjergj Fishtes ishte ai perpara Bashkise Shkoder. Pavarsisht se as per kete aktivitet nuk ka patur ndonje njoftim per mediat. Vargjet e tij I ka quajtur domethenese dhe tejet aktuale drejtoria e cultures ne Bashkine Shkoder Terezina Hila. Bashkia Shkoder vendosi q kt 23 tetor ta nis …

Lexo me shume

145-VJETORI I AT GJERGJ FISHTES, SHTEPIA NE GERMADHE

Sot mbushen plot 145 vite nga lindja e poetit dhe klerikut At Gjergj Fishta.Asnj veprimtari perkujtimore apo aktivitet artistik, nuk u organizua n fshatin e tij t lindjes dhe as n qytetin e Lezhs n nderim t ksaj figure emblematike t kombit Shqiptar.Edhe kjo ditlindje e ka gjetur banesen ku ka jetuar fishta n nj grmadh t vrtet.Njra pjes e …

Lexo me shume

EKSPOZITE PIKTURE “KOLONIA E ARTISTEVE VELIPOJE 2016”

Galeria “ARKAPIA” ne Qendren Rinore Arka ka prezantuar mbremjen e se Shtunesekspoziten e artisteve te “Kolonise Velipoje 2016”.Ne kete ekspozite u paraqiten disa punime te artisteve te ndryshme, ku rreth ketyre punimeve foli vete skulptori Skender Kraja. Ne fjalen e tij para te pranishemve, Kraja tha se kjo eshte kolonia e pare e artisteve qe eshte hapur ne Shqiperi. Sipas …

Lexo me shume