Monday , 25 October 2021

KULTURE

HAPJA E EKSPOZITES “DREJTE SE ARDHMES”

Piktorja e re, Enlisa Seitaj, ka organizuar pasditen e se Shtunes ne qytetin e Shkodres ekspoziten e saj personale me titull: “Drejte se Ardhmes”. Hapja e kesaj ekspozite vjen fale mbeshtetjes se Bashkise Shkoder dhe Galerise “Iris”. Ne kete ekspozite, Seitaj paraqitej me shume me punime te saj qe jane ne tekniken e vajit, e ndersa disa prej tyre ishin …

Lexo me shume

“RRNO PER ME TREGUE” NE TEATRIN “MIGJENI”

Teatri Migjeni ka hapur dyert mbremjen e se Premtes per shfaqjen “Rrno per me tregue” te At Zef Pllumit. Nje shfaqje me regji te Milto Kutalit dhe qe u paraqit ne skene nga aktori i njohur Arben Derhemi. Regjisori Kutali tregoi emocionet e shfaqjes ne teatrin Migjeni para publikut shkodran. Nga ana tjeter, aktori Derhemi foli per mesazhin e shfaqjes …

Lexo me shume

MBREMJE LEXIMI ME SHKRIMTARIN GJERMAN DORIAN STEINHOFF

Nje mbremje leximi me shkrimtarin gjerman Dorian Steinfhoff eshte zhvilluar mbremjen e se Premtes ne Qendren Rinore Arka te qytetit te Shkodres. Shkrimtari Steinhoff tha se me ane te librit te tij me titull ”Drita e flakes ne fytyrat tona” kerkon te tregoj histori te bukura, te cilat jane krijuar nga fuqia e imagjinates se tij. [ Ajo qe une …

Lexo me shume

AKTIVITET NE PRAG TE LUMTURIMIT TE 38 MARTIREVE

Nje koncert me krijimtarine e martireve te Kishes Katolike te Shqiperise eshte zhvilluar paraditen e kesaj te Shtune ne sallen “Kardinal Mikel Koliqi” te qytetit te Shkodres. Pjese e ketij aktiviteti ishin nxenes te gjimnazit “At Pjeter Meshkalla”. Mesuesja e gjuhe-letersise se kesaj shkolle, Leta Dushi, tha se mesazhi i ketij aktiviteti eshte qe te dihet se keto martire nuk …

Lexo me shume

LETRA PREKESE E NXENESIT SHKODRAN: FARE KA ME SHUME PARISI?

Nj nxns 15-vjear ka shkruar nj letr t hapur pr pushtetart dhe qytetart shqiptar n lidhje me realitetin disi t zymt ekonomik n Shqipri. Nilidon Pepushaj,Klasa e 9B, shkolla jopublike Zemra e Krishtit Shkodr T mendosh q nj letr e till, e shkruar me kaq pafajsi dhe ndjenj vjen nga nj nxns i nj shkolle 9vjeare. Ai shkruan se nse …

Lexo me shume

TE TAKOHEMI PER NJE LIBER NE GJIMNAZIN SHEJNAZE JUKA

Gjimnazi gjuhesor Shejnaze Juka i qytetit te Shkodres ka qene ndalesa e rradhes kete te Enjte e nismes Te takohemi per nje liber. Aktiviteti u organizua ne ambjentet e kesaj shkolle, ku i ftuar ishte shkrimtari Ridvan Dibra. Dibra paraqiti para nxenesve librin e tij me titull Gjumi mbi bore, teksa foli edhe per mesazhin dhe permbajtjen e librit. Nxenesit …

Lexo me shume

KRAJA: TEATRIT MIGJENI I MUNGON EMOCIONI DHE MESAZHI

Teatrit i mungon dramaturgjia, i mungon emocioni dhe mesazhi qe percjell. Kjo con ne mungese te spektatoreve qe ne naten e pare te shfaqjeve. Kritikat e forta per teatrin Migjeni ka shprehur dramaturgu Fadil Kraja. Kraja tha se mungesa e emocionit ben qe spektatori te boshatise teatrin qe ne naten e dyte, nderkohe qe vite me pare shfaqja eshte dhene …

Lexo me shume

13-VJETORI I LUMTURIMIT TE NENE TEREZES!

Kryefamiljari i baneses ku ka jetuar Nene Tereza ne vitet 32′ – 33′, Tonin Prela, ka nje kerkese per demtimin e fasades se jashte te godines dhe thekson se mbi 10 vite kjo godine nuk njeh nderhyrje. Prela shtoi se kjo godine nuk ka vemendjen e insitucioneve vendore. Deklaratat e tij erdhen ne diten e lumturimit te Nene Terezes, qe …

Lexo me shume

EMINENCA ERNEST TROSHANI KREMTON MESHEN SI KARDINAL

sht zgjedhur festa e Zojes se Shkodres pajtores se Shqipris q Kardinali Eminenca Ernest Troshani t kremtoj meshn e tij t par nn petkun e kardinalit. Nga katedralja e Shn Shtjefnit eminenca Troshani bri thirrje pr lutje pr t gjith njerzit pavarsisht prkatsieve fetare e kombtare.Pas meshs, kardinali Ernest Troshani ka ndar me mediat emocionet e ksaj meshe ndrsa ka …

Lexo me shume

AKTIVITET NE MEDRESEN E VAJZAVE PER DITEN BOTERORE TE USHQIMIT

Medreseja “Haxhi Sheh Shamia” dega e vajzave ne qytetin e Shkodres ka organizuar paraditen e kesaj te Hene nje aktivitet kulturor. Ne kete shkolle, tashme eshte bere tradite qe edukimi i pergjithshem i medresisteve te zhvillohet nepermjet mesimeve projekt. Qellimi i ketij aktiviteti ishte edukimi I brezit te ri me kulture shendetesore, e cila perfshin sektore te rendesishem te jetes. …

Lexo me shume