Sunday , 19 September 2021

KULTURE

PROCESIONI ME FIGUREN E ZOJES SE SHKODRES

Lutja na ben te kuptojme se kush eshte Zoti dhe kush jemi ne. Ky ishte mesazhi i arqipeshkvit te dioqezes Shkoder-Pult, imzot Angelo Massafra, gjate meshes se mbajtur pasditen e se Shtunes ne Katedralen e Shen Shtjefnit ne qytetin e Shkodres. Me tej, imzot Massafra shtoi se dikur lutja ka mbajtur familjen te forte dhe ka qene forca e besimtareve …

Lexo me shume

KUMBARO: PIKTURA E ZOJES SE SHKODRES GATI NE DHJETOR

Ministrja e Kultures Mirela Kumbaro nepermjet nje statusi ne facebook ka dhene lajmin e mire per besimtaret katolike. Nj lajm i mir pr besimtart katolik, prKatedralja e Shn Shtjefnit – Shkodrdhe pr mbshtetsit e trashgimis. Kt fundjav sht festa e Zojs sShkodrs. Jam shum e knaqur q n kt dit t shnuar t ndaj me besimtart katolik t Katedrales s …

Lexo me shume

INAUGURIMI I MOZAIKUT TE ZOJES SE SHKODRES

Eshte inauguruar paraditen e kesaj te Shtune mozaiku i Zojes se Shkodres ne Shenjtoren e Zojes se Keshillit te Mire ne qytetin e Shkodres. Para inaugurimit te mozaikut te Zojes se Shkodres u mbajt Mesha e Shenjte nga arqipeshkvi i dioqezes Shkoder-Pult, imzot Angelo Massafra. Pas meshes, imzot Angelo Massafra foli rreth ketij mozaiku, qe eshte nje dhurate e familjes …

Lexo me shume

INTEGRIMET E LETERSISE SHQIPTARE BRENDA VETES

Eshte zhvilluar mbremjen e se Premtes ne bibloteken Marin Barleti te qyteti te Shkodres takimi i dyte i Festivalit Letrar te Shkodres, per edicionin e 9-te. I ftuar ishte shkrimtari i njohur Haxhi Shabani dhe tema e takimit ishte Integrimet e letersise shqiptare brenda vetes. Shkrimtari Shabani tha se ideja e ketij takimi eshte krijimi i komunikimit mes letersise qe …

Lexo me shume

MIGJENI PER MIGJENIN NE TEATRIN E SHKODRES

Migjeni per Migjenin ishte titulli i aktivitetit te zhvilluar mbremjen e se Enjtes ne teatrin Migjeni te qytetit te Shkodres. Me rastin e 105-vjetorit te lindjes te autorit te shume veprave te njohura, aktoret shkodrane te teatrit interpretuan poezi dhe proza te ndryshme nga repertori i Migjenit. Drejtoresha e teatrit Rita Gjeka, tha se edhe sot perdoren shprehjet e poezite …

Lexo me shume

KUR DO TE BEHET MIGJENI QYTETAR NDERI?

A do te vije dita qe Migjeni te behet Qytetar Nderi i qytetit te Shkodres ? Kjo eshte pyetja qe ngre dhe ia drejton Bashkise Shkoder mbesa e Migjenit, Angjelina Ceka, qe sipas saj, Migjeni cdo varg te poezive te tij ia ka kushtuar qytetit te Shkodres. Por, te njejten kritike kishte edhe perkthyesi Zija Vukaj, qe tha se Migjenit …

Lexo me shume

SHKODRA I KA BORXH MIGJENIT, MESAZHET E TIJ JANE AKTUALE

  Mesazhet e Migjenit jane edhe sot shume te forta dhe aktuale. Ai duhet te jete vazhdimisht ne vemendje dhe brezi i ri duhet te ushqehet me vargjet e Migjenit. Keshtu u shpreh aktorja shkodrane, Rajmonda Marku, me rastin e 105-vjetorit te lindjes se Migjenit. Ndersa, aktori shkodran, Agron Dizdari, tha se Shkodra i ka nje borxh te madh Migjenit, …

Lexo me shume

SHKODER, TINGUJ NDERKUFITAR SHQIPERI-MALI I ZI

Ne kuader te edicionit te 10-te te aktivitetit Takimet Muzikore te Dy Boteve, mbremjen e se Merkures ne Qendren Rinore Arka te qytetit te Shkodres kane qene te ftuar nje kitarist dhe nje soprano nga Mali i Zi. Ne mbremjen me titull Tinguj Nderkufitar Shqiperi-Mali i Zi, dy te ftuarit interpretuan pjese te ndryshme muzikore nga vendi fqinj. Kitaristi, Nedeljko …

Lexo me shume

PARAQITJA E LIBRIT PREMTIMI I PERMBUSHUR I GJON SINISHTES

Ne kuader te aktiviteteve per Kanonizimin e Martireve te Kishes Katolike ne Shqiperi, mbremjen e se Henes ne sallen Kardinal Mikel Koliqi te qytetit te Shkodres eshte bere paraqitja e librit Premtimi i Permbushur i autorit Gjon Sinishta, perkthyer ngaVladimir Banushi dhe botuar nga Komisioni Drejtesi dhe Paqe.I pranishem ishte edhe arqipekshvi i dioqezes Shkoder-Pult, imzot Angelo Massafra, i cili …

Lexo me shume

PASDREKE LETRARE PER 85-VJETORIN E LINDJES SE FADIL KRAJES

Bibloteka publike “Marin Barleti” ne bashkepunim me Shoqaten e Shkrimtareve Shkoder organizuan pasditen e se Henes nje pasdreke letrare kushtuar 85-vjetorit te lindjes se Mjeshtrit te Madh, Fadil Kraja. Ne kete aktivitet moren pjese te aferm dhe miq te shkrimtarit te njohur, te cilet folen rreth jetes se tij dhe dhane mendimet e tyre per karrieren e tij ne letersi. …

Lexo me shume