Thursday , 13 August 2020

KULTURE

PASDREKE LETRARE PER 85-VJETORIN E LINDJES SE FADIL KRAJES

Bibloteka publike “Marin Barleti” ne bashkepunim me Shoqaten e Shkrimtareve Shkoder organizuan pasditen e se Henes nje pasdreke letrare kushtuar 85-vjetorit te lindjes se Mjeshtrit te Madh, Fadil Kraja. Ne kete aktivitet moren pjese te aferm dhe miq te shkrimtarit te njohur, te cilet folen rreth jetes se tij dhe dhane mendimet e tyre per karrieren e tij ne letersi. …

Lexo me shume

UNI: BASHKIA SJELL PROJEKTE TE DOBETA, TURP QE JAM SHKODRAN

Bashkia Shkoder sjell projektet me te dobeta se te gjitha bashkite e tjera prane Ministrise se Kultures dhe Fondit te Zhvillimit te Rajoneve. Kjo u deklarua nga zv/ Ministri i Kultures Zef uni i cili shkoi edhe me tej teksa tha se i vjen turp qe eshte shkodran kur sheh projekte kaq te dobta nga bashkia e tij.uni pranoi se …

Lexo me shume

JEPET SHFAQJA “NANE TEREZA KUR ISHTE GONXHE”

Aktoret e teatrit “Migjeni” ne qytetin e Shkodres kane shfaqur mbremjen e se Premtes shfaqjen “Nane Tereza kur ishte Gonxhe”. Ne nje salle te mbushur me spektatoret shkodrane, u paraqit jeta e Nene Terezes, fale aktrimit ne menyre te shkelqyer nga trupa teatrore te teatrit “Migjeni”. Autori i kesaj vepre, Bashkim Kozeli, dhe regjisorja e shfaqjes, Merita Smaja, folen rreth …

Lexo me shume

EDICIONI I KATERT I AHENGU SHKODRAN ME KENGETARE TE RINJ

Eshte zhvilluar mbremjen e se Enjtes per te katertin vit rradhazi ne qytetin e Shkodres koncerti Ahengu shkodran me kengetare te rinj. Ashtu si vitet e tjera, edhe kete edicion, ky koncert u zhvillua ne oborrin e muzeut historik Oso Kuka. Kengetare te rinj te qytetit te Shkodres performuan kenge te vjetra shkodrane para publikut. E pranishme ne kete koncert, …

Lexo me shume

BARDH E ZI ME NGJYRA NE MUZEUN “MARUBI

Ne Diten Kombetare te Trashegimise Kulturore, muzeu kombetar i fotografise Marubi hapi dyert per femije te qytetit te Shkodres, nga mosha 6 deri ne 11 vjec. Bardh e zi me ngjyra ishte titulli i aktivitetit te organizuar ne ambjentet e ketij muzeu pasditen e se Enjtes. Tea Cuni, pergjegjese e sektorit te komunikimit dhe promovimit, prane muzeut Marubi tha se …

Lexo me shume

DITA KOMBETARE E TRASHEGIMISE KULTURORE

Drejtoria Rajonale e Kultures Kombetare Shkoder kishte zgejdhur Uren e Mesit per te festuar Diten Kombetare te Trashegimise Kulturore ne vendin tone. E pranishme ne kete monument kulture, drejtoresha e Drejtorise Rajonale te Kultures Kombetare Shkoder, Majlinda Lacaj, tha se Shkodra eshte e pasur ne tradite, kulture, histori, art dhe sport, dhe e ka transmetuar ne breza cdo element te …

Lexo me shume

DALIN NE DRITE VENDBANIMET E PARA TE GAZULLOREVE

Nje vendbanim i hershem mes tyre edhe nje kishe e shekullit te 12 kane dale ne drite gjate punimeve per hapjen e rruges qe lidh qendren administrative te Ungrejt me fshatin Gazull ne bashkine e Lezhes. Keto rrenoja kane ngjallur interesimin e punetoreve te rruges te cilet kane gjetur edhe sende qe u perkasin periudhave te ndryshme. Njeri prej tyre …

Lexo me shume

PROVAT E FUNDIT TE SHFAQJES “NANE TEREZA KUR ISHTE GONXHE”

Teatri “Migjeni” ne qytetin e Shkodres eshte gati te mireprese shfaqjen e pare pas perfundimit te fazes se pare te rikonstruksionit. Aktoret shkodrane te ketij teatri po zhvillojne provat e fundit para premieres se shfaqjes “Nane Tereza kur ishte Gonxhe”. Nje shfaqje me regji te aktores Merita Smaja, qe vjen pas shenjterimit te Nene Terezes. Vete regjisorja, Merita Smaja, tha …

Lexo me shume

DEL NE TREG LIBRI “MOTRA E GJERGJIT” I DASHAMIR CACAJ

“Motra e Gjergjit” eshte titulli i librit me te ri i autorit te njohur Dashamir Cacaj. Vete autori, ne nje prononcim per Tv Rozafa, tregoi pse ky liber ka marre kete titull. Nderkohe, Cacaj foli edhe per rendesin qe po i kushtohet librit ne ditet e sotme dhe sa e veshtire eshte shitja e ketyre librave. Libri me proze i …

Lexo me shume

PROMOVIMI I LIBRIT “KAM FRIKE” I DIANA ELEPISE

Poetja Diana elepia ka prezantuar paraditen e kesaj te Shtune librin e saj me te ri me titull “Kam Frike”. Promovimi i librit, me vjersha dhe poema, u zhvillua ne ambjentet e bibliotekes publike “Marin Barleti” te qytetit te Shkodres.Ne promovimin moren pjese edhe shkrimtare te tjere te Shoqates se Shkrimtareve te Shkodres dhe te aferm te autores se librit. …

Lexo me shume