Monday , 25 October 2021

KULTURE

UNI: BASHKIA SJELL PROJEKTE TE DOBETA, TURP QE JAM SHKODRAN

Bashkia Shkoder sjell projektet me te dobeta se te gjitha bashkite e tjera prane Ministrise se Kultures dhe Fondit te Zhvillimit te Rajoneve. Kjo u deklarua nga zv/ Ministri i Kultures Zef uni i cili shkoi edhe me tej teksa tha se i vjen turp qe eshte shkodran kur sheh projekte kaq te dobta nga bashkia e tij.uni pranoi se …

Lexo me shume

JEPET SHFAQJA “NANE TEREZA KUR ISHTE GONXHE”

Aktoret e teatrit “Migjeni” ne qytetin e Shkodres kane shfaqur mbremjen e se Premtes shfaqjen “Nane Tereza kur ishte Gonxhe”. Ne nje salle te mbushur me spektatoret shkodrane, u paraqit jeta e Nene Terezes, fale aktrimit ne menyre te shkelqyer nga trupa teatrore te teatrit “Migjeni”. Autori i kesaj vepre, Bashkim Kozeli, dhe regjisorja e shfaqjes, Merita Smaja, folen rreth …

Lexo me shume

EDICIONI I KATERT I AHENGU SHKODRAN ME KENGETARE TE RINJ

Eshte zhvilluar mbremjen e se Enjtes per te katertin vit rradhazi ne qytetin e Shkodres koncerti Ahengu shkodran me kengetare te rinj. Ashtu si vitet e tjera, edhe kete edicion, ky koncert u zhvillua ne oborrin e muzeut historik Oso Kuka. Kengetare te rinj te qytetit te Shkodres performuan kenge te vjetra shkodrane para publikut. E pranishme ne kete koncert, …

Lexo me shume

BARDH E ZI ME NGJYRA NE MUZEUN “MARUBI

Ne Diten Kombetare te Trashegimise Kulturore, muzeu kombetar i fotografise Marubi hapi dyert per femije te qytetit te Shkodres, nga mosha 6 deri ne 11 vjec. Bardh e zi me ngjyra ishte titulli i aktivitetit te organizuar ne ambjentet e ketij muzeu pasditen e se Enjtes. Tea Cuni, pergjegjese e sektorit te komunikimit dhe promovimit, prane muzeut Marubi tha se …

Lexo me shume

DITA KOMBETARE E TRASHEGIMISE KULTURORE

Drejtoria Rajonale e Kultures Kombetare Shkoder kishte zgejdhur Uren e Mesit per te festuar Diten Kombetare te Trashegimise Kulturore ne vendin tone. E pranishme ne kete monument kulture, drejtoresha e Drejtorise Rajonale te Kultures Kombetare Shkoder, Majlinda Lacaj, tha se Shkodra eshte e pasur ne tradite, kulture, histori, art dhe sport, dhe e ka transmetuar ne breza cdo element te …

Lexo me shume

DALIN NE DRITE VENDBANIMET E PARA TE GAZULLOREVE

Nje vendbanim i hershem mes tyre edhe nje kishe e shekullit te 12 kane dale ne drite gjate punimeve per hapjen e rruges qe lidh qendren administrative te Ungrejt me fshatin Gazull ne bashkine e Lezhes. Keto rrenoja kane ngjallur interesimin e punetoreve te rruges te cilet kane gjetur edhe sende qe u perkasin periudhave te ndryshme. Njeri prej tyre …

Lexo me shume

PROVAT E FUNDIT TE SHFAQJES “NANE TEREZA KUR ISHTE GONXHE”

Teatri “Migjeni” ne qytetin e Shkodres eshte gati te mireprese shfaqjen e pare pas perfundimit te fazes se pare te rikonstruksionit. Aktoret shkodrane te ketij teatri po zhvillojne provat e fundit para premieres se shfaqjes “Nane Tereza kur ishte Gonxhe”. Nje shfaqje me regji te aktores Merita Smaja, qe vjen pas shenjterimit te Nene Terezes. Vete regjisorja, Merita Smaja, tha …

Lexo me shume

DEL NE TREG LIBRI “MOTRA E GJERGJIT” I DASHAMIR CACAJ

“Motra e Gjergjit” eshte titulli i librit me te ri i autorit te njohur Dashamir Cacaj. Vete autori, ne nje prononcim per Tv Rozafa, tregoi pse ky liber ka marre kete titull. Nderkohe, Cacaj foli edhe per rendesin qe po i kushtohet librit ne ditet e sotme dhe sa e veshtire eshte shitja e ketyre librave. Libri me proze i …

Lexo me shume

PROMOVIMI I LIBRIT “KAM FRIKE” I DIANA ELEPISE

Poetja Diana elepia ka prezantuar paraditen e kesaj te Shtune librin e saj me te ri me titull “Kam Frike”. Promovimi i librit, me vjersha dhe poema, u zhvillua ne ambjentet e bibliotekes publike “Marin Barleti” te qytetit te Shkodres.Ne promovimin moren pjese edhe shkrimtare te tjere te Shoqates se Shkrimtareve te Shkodres dhe te aferm te autores se librit. …

Lexo me shume

RIKTHEHET “KENGA QYTETARE ME KRIJMTARI TE RE”

Bashkia Shkoder rikthen pas shume vitesh Festivalin “Kenga qytetare me krijmtari te re”!Tradita e bukur e qytetit t kulturs do t vije nen organizimin e qendres kulturore Pjeter Gaci.   Nj ndrthurje brezash do t jet ky festival q do t mbahet n datat 25 26 Nntor n teatrin Migjeni. Teksa ka nisur puna per pranimin e krijimeve dhe …

Lexo me shume