Monday , 25 October 2021

KULTURE

MARUBI DREJT “EUROPIAN AWARD OF THE YEAR”

Ekspozita “Marubi” e hapur ne Amsterdam ka dhene impaktin e saj jo vetem tek vizitoret por edhe specialistet e fushes qe shijuan nga afer punimet e prezantuara. Drejtori Luian Bedeni e cileson kete rrugetim si nje kapitull te ri per fototeteken kombetare te fotografise. Ekspozita ne Amsterdam vetem sa ishte pikenisje e nje rruge qe Marubi do te kete gjate …

Lexo me shume

NDERRON JETE ISH KREU I KMSH SELIM MUA

Ka ndrruar jet n moshn 80-vjeare ish-Kreu i Komunitetit Mysliman Shqiptar, Selim Mua.Mua u nda nga jeta pas mesnats pasi vuante nga nje semundje e rnd. Lajmin e dhan familjar dhe prfaqsues t Komunitetit Mysliman Shqiptar.Selim Mua rrjedh nga nj familje me tradita islame. Ai ka drejtuar Komitetin Mysliman SHqiptarnga viti 2004 deri n 2014. Mua nuk rikandidoi pr t …

Lexo me shume

NE SOFER TE PARE E NE KRYE TE VENDIT NE KASTRAT

Shkrimtari Ilmi Kurti ka promovuar librin e tij me te ri Ne sofer te pare e ne krye te vendit ne Kstrat. Autori thote se ne focus ka patur fisin e tij, dhe kjo monografi do u sherbeje te rinjeve per njohjen e histories se malesise se madhe. Ky liber u vleresua se tepermi nga shkrimtaria Mimoza Rexhvelaj e cila …

Lexo me shume

“GLI ORI DI TARANTO IN ALBANIA” NE KISHEN E SHEN FRANCESKUT

“Gli Ori di Taranto in Albania” ka qene titulli i koncertit te organizuar mbremjen e se Enjtes ne kishen e Shen Franceskut ne qytetin e Shkodres. Aktiviteti u organizua nga orkestra ICO Magna Grecia me muzike nga Paisiello, Presicci dhe Bach. Drejtuesi i aktivitetit Piero Romano, tha se ky aktivitet eshte organizuar per te shpalosur vlerat e Mesdheut Lindor. Orkestra …

Lexo me shume

GJEKA: QYTETI I SHKODRES DUHET TE KETE NJE FESTIVAL TEATRI

Edhe qyteti i Shkodres duhet te kete nje festival teatri, sic ai i zhvilluar ne Korce dhe trupa teatrore e Migjenit duhet ndihmuar nga Bashkia Shkoder ne buxhetin e shfaqjeve, pasi pikerisht nje gje e tille beri qe teatri i qytetit te Prizrenit me komedine e ”Sherbetori i dy zoterinjve” me regji te Kushtrim Bekteshi te dilte fitues. Deklarata erdhi …

Lexo me shume

MESAZHI I MYFTINISE SHKODER PER FESTEN E KURBAN BAJRAMIT

  Ne prag te festes se Kurban Bajramit, Myftinia Shkoder ka dhene urimin e saj ne kete feste per te gjithe besimtaret musliman. Perfaqesuesi i Myftinise, Arben Halluni, tha se feja islame e ka karakterizuar Kurban Bajramin me nje vlere nga vlerat sociale, te cilat jane: sakrifica dhe bindja. Ai theksoi se keto dite te shenuara te bajramit duhet te …

Lexo me shume

“DANIMARKA, TOKA JONE” RIKTHEHET NGA KORA ME 2 MIME

Shfaqja Danimarka, toka jone serish ka shkelqyer. teksa u be pjese e festivalit ko ko fest 2016 qe u mbajt ne kore estrada e shkodres eshte rikthyer me 2 trofe. Aktoria Rita Gjeka eshte shpallur Aktoria me e mire ne rolet e dyta. Ndersa Aktori Nikolin Ferketa eshte shpallur aktori i ri me i mire . Ne kete menyre shfaqja …

Lexo me shume

EKSPOZITA PERSONALE E LEK GJELOSHIT NE GALERINE E ARTEVE

“Off-Cells” ka qene titulli i ekspozites te organizuar ne ambjentet e Galerise se Arteve ne qytetin e Shkodres. Autori Lek Gjeloshi, fitues i edicionit te kaluar te cmimit “Idromeno” prezantoi punimet e tij ne kete ekspozite personale. Pergjegjesi i Galerise se Arteve Shkoder, Artan Dracini, foli per tekstin nga merr titullin dhe shtysen autori per kete ekspozite. Ndersa, autori Gjeloshi …

Lexo me shume

VATIKAN, ARTISTET SHQIPTARE KONCERT PER SHENJTERIMIN E NENE TEREZES

Ka nisur n Bazilikn e Shn Palit n Vatikan koncerti n nderim t shenjtrimit t humanistes shqiptare Nn Tereza.Yjet e kombit shqiptar Rita Ora, Inva Mula, Ermonela Joho dhe Shklzen Doli jan mbledhur n Vatikan pr t performuar n nderim t Nn Terezs. Rita Ora dhe legjenda e futbollit shqiptar Lorik Cana n fjaln e tyre u shprehn se koncerti …

Lexo me shume

“SARI” KONCERTI I DEDIKUAR NENE TEREZES

“Sari” ka qene titulli i koncertit te mbajtur ne famulline e “Shen Shtjefenit” me nje domethenie te vecante petku q zgjodhi moter Gonxhja pr tubr Nn e mbare bots. Arqipeshkevi metropolitan Imzot Angelo Massafra tha se kjo nate eshte e bekuar, ndersa si dhurate mori portretin e Nene Terezes. Koncerti solli nje sere emrash te njohur ndersa interpretimi poetik erdhi …

Lexo me shume