KULTURE

SIMPOZIUMI, RAMAZANI MUAJI I REFLEKTIMIT

Ne kuader te aktiviteteve te ndryshme qe zhvillohen ne muajin e Ramazanit, shoqata kulturore Ardhmeria dega Shkoder ka organizuar nje simpozium fetar pasiten e se Dieles ne kinema Millenium te qytetit te Shkodres. Aktivitete te tilla zhvillohen me slogane dhe tema te ndryshme dhe kane per qellim kryesor ndergjegjesimin e muslimaneve agjerues per vleren dhe rendesine e madhe qe ka …

Lexo me shume

KONCERTI I MJESHTRIT TE MADH BUJAR QAMILI, SUKSES ABSOLUT

Eshte shnderruar ne magji mbremja e bamiresise e cila u iniciua nga mjeshteri i madh Bujar Qamili. Per gati 2 ore artedashesit Shkodrane kane ndjekur kenget me te mira te Bujar Qamilit e po ashtu edhe 2 kengetareve Artjola Toska dhe Eli Fara. Vleresime maksimale per kete mbremje bamiresie kane shprehur Avokati i popullit Igli Totozani si dhe kengetaret e …

Lexo me shume

NJ KRISM ARMIQSORE, 3 MIME NE MITROVICE

mime si trupe por edhe cmime si aktore. Ky ka qene suksesi i trupes se teatrit migjeni ne festivalin e komedise qe u zhvillua ne Mitrovice te Kosoves. Te perfaqesuar me komedine Nj krism armiqsore, prve vendit t par mime nderi morn edhe dy aktort Besnik inari dhe Drande Xhaj. Edhe per drejtoren e teatrit “Migjeni” marrja e ketyre cmimeve …

Lexo me shume

RRESHEN, ELET EKSPOZITE “ART NE DRU”

“Art n Dru” sht ekspozita e skulptures e llojit t veant cila sht elur n qytetin e Rrshenit.Katet bimore t Mirdits jan gdhendur dhe sjell n art nga Skulptori Besmir Gjoka. Jan 16 punime t llojve t ndryshe nga portret e deri tek natyra e qet t cilat jan punuar me pasion dhe mjeshtri nga 30-vjeari Gjoka.Ai thot se nuk …

Lexo me shume

MESAZHI I MYFTIUT T SHKODRS, ME RASTIN E FILLIMIT T RAMAZANIT

Te Henen, besimtaret musliman ne vendin tone fillojne agjerimin e muajit te Ramazanit, nje muaj i rendesishem per komunitetin musliman. Myftiu i Shkodres, Imam Muhamed Sytari, ne nje konference para mediave lajmeroi per ardhjen e Ramazanit teksa ftoj besimtaret ta respektojne kete muaj te shenjte “Me kndimin e ezanit t akshamit t ksaj dite, e diel, m 5 qershor 2016, …

Lexo me shume

MARATONA RROTULLUESE NE SHKODER

Organizata Rotari Klub Shkodra ne bashkepunim me shoqaten per ruajtjen e mjedisit Eko Mendje kane zhvilluar paraditen e kesaj te Diele nje aktivitet me teme Maratona Rrotulluese. Aktiviteti u organizua ne kuader te dites nderkombetare te Mjedisit dhe me rastin e 1-vjetorit te themelimit te Rotari Klub Shkodra. Aktiviste te shumte nga vende te ndryshme moren pjese ne garen me …

Lexo me shume

DIPLOMIMI NE MEDRESEN E VAJZAVE SHKODER

Pas diplomimit te maturanteve te medreses Haxhi Sheh Shamia, dega e djemve, mbremjen e se Premtes jane diplomuar edhe maturantet e kesaj medreseje ne degen e vajzave. Ceremonia e diplomimit u zhvillua ne ambjentet e jashte te kesaj medrejese dhe 103 maturante u pajisen me diplome. Drejtori i medreses, Kujtim Dervishi, tha se jemi te lumtur qe medreseja jone eshte …

Lexo me shume

MYFTINIA SHPERNDAN KURAN FALAS NE GJUHEN SHQIPE

Ne prag te muajit te Ramazanit, Myftinia Shkoder ka shperndare paraditen e kesaj te Premte librin me te rendesishme per muslimanet, Kuranin, te perkthyer ne gjuhen shqipe, broshura me porosi dhe rregullat e agjerimit, si edhe kalendarin per muajin e Ramazanit. Shperndarja e tyre u organizua para xhamise se Parruces, ku dhjetera qytetare iu bashkuan fteses se Myftinise per tu …

Lexo me shume

“HAPA QE SHIHEN, GJURME QE LIHEN

Medreseja Haxhi Sheh Shamia dega e djemve ka organizuar ceremonine e ndarjes se diplomave te maturanteve te kesaj shkolle. Ne fjalen pershendetese para maturanteve, drejtori i kesaj medreseje, Kujtim Dervishi, u shpreh se ndihemi mire kur verejme qe medreseja eshte bere nje shkolle model. Nderkohe, i pranishem ne kete ceremoni te rendesishme per maturantet, myftiu i Shkodres, imam Muhamed Sytari, …

Lexo me shume

KONCERT PER DITELINDJEN E PROFETIT MUHAMED a.s

Medreseja Haxhi Sheh Shamia ne bashkepunim me shoqaten Istanbul ka organizuar nje koncert pasditen e se Enjtes ne teatrin Migjeni te qytetit te Shkodres per ditelindjen e profetit Muhamed a.s. Koncerti me titull Perjetesisht me ty u organizua ne prag te mbylljes se vitit shkollor 2015-2016 dhe muajit te Ramazanit, nje muaj i rendesishem per te gjithe besimtaret musliaman, jo …

Lexo me shume