Wednesday , 25 April 2018

KULTURE

PERKUJTOHET SHKRIMTARI SKENDER DRINI

Në 3 vjetorin e ndarjes nga jeta të shkrimtarit të njohur nga Shkodra Skender Drini, Shoqata e Shkrimtarëve Shkodër në bashkëpunim me Biblioteken e qytetit Shkodër kanë organizuar një takim përkujtimor. Per kryetarin e Shoqatës së Shkrimtarëve Shkodër Zija Vukaj, Skender Drini është një nga shkrimtarët më të mëdhej Shqiptar. Nga ana tjetër shkrimtari Mustafë Tukaj  u shpreh se Skender …

Lexo me shume

SHOQATA E SHKRIMTAREVE SHKODER MBUSH 4 VITE

Pasditën e së Enjtës është festuar 4-vjetori i themelimit të Shoqatës së Shkrimtarëve Shkodër. Me këtë rast kjo shoqatë organizoi një takim në ambjentet e biblotekës “Marin Barleti” të qytetit të Shkodrës, ku u zgjodh edhe kryetari i ri i shoqatës. Por, më parë për ish-kryetarin Skender Temali, për 4 vite kjo shoqatë ka lënë një gjurmë në gjallërimin e …

Lexo me shume

“LUMTURI NE FUKARALLEK” MBUSH SALLEN E TEATRIT “MIGJENI”

Mbremjen e se Merkures u shfaq premiera e komedise “Lumturi ne Fukarallek” ne teatrin “Migjeni” te qytetit te Shkodres. Nje komedi e nderthurur nga aktoret e njohur shkodrane, por edhe ato te rinj te ketij qyteti. Mes batutave te aktoreve, kjo komedi shkaktoi shume te qeshura ne sallen e teatrit “Migjeni”, e cila kete here ishte e tejmbushur nga spektatori …

Lexo me shume

AKTIVITET PROMOVUES “STUDIME LETRARE 2016-2017”

Departamenti i Letërsisë zhvilloi këtë të mërkure një veprimtari promovuese të disa botimeve shkencore 2016 – 2017. Aktiviteti erdhi në kuadër të të 60-vjetorit të krijimit të Universitetit të Shkodrës dhe u paraqitën botime të pedagogëve të këtij departamenti. I pranishëm në këtë aktivitet ishte edhe rektori i Universitetit të Shkodrës, Adem Bekteshi. Ai tha se departamenti letërsisë i sheh …

Lexo me shume

“LUMTURI” NE FUKARALLEK NE TEATRIN “MIGJENI”

“Lumturi“ ne fukarallek eshte titulli i komedise me te re qe do te vihet ne skenen e teatrit “Migjeni” te qytetit te Shkodres. Nje komedi nga Tonin Çekliqi dhe Besnik Çinari. Nderkohe qe do te marrin pjese edhe aktoret e mirenjohur Zyliha Miloti, Drande Xhaj, Anton Krosja dhe aktoret e rinj te qytetit te Shkodres. Regjisori i komedise dhe njekohesisht …

Lexo me shume

XHAMIA E PLUMBIT PRITET TI NENSHTROHET NJE NDERHYRJE

Shume shpejt xhamia e Plumbit ne qytetin e Shkodres do ti nenshtrohet nje nderhyrje. Premtimi vjen nga ministrja e kultures, Mirela Kumbaro. Ajo shtoi se kjo xhami kerkon nje nderhyrje inxhenierike ne sistem dhe ne te gjithe territorin ku ajo ndodhet, nderkohe prej 2 vitesh ka nje bashkepunim me agjensine turke TIKA. Kumbaro thekson se ne baze te ketij bashkepunimi …

Lexo me shume

MUNGESA E INVESTIMEVE NE OBJEKTET E KULTURES NE SHKODER

Shume objekte historike ne Shkoder nuk jane te skeduara dhe nuk kane informacionin e duhur. Kjo vjen edhe per shkak se ne Shkoder ne vitet e fundit ne objektet e kultures nuk eshte investuar shume, prandaj duhet nje vemendje me e madhe nga ministria e kultures. Deklarata vjen nga kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi, e cila shtoi se Bashkia Shkoder …

Lexo me shume

SHTEPIA E ABAT DOÇIT, SHUME SHPEJT MONUMENT KULTURE

Ministrja e Kultures, Mirela Kumbaro, zhvilloi kete te Shtune nje vizite ne shtepine e Abat Doçit ose siç njihet ndryshe selia e shoqerise “Bashkimi” ne Shkoder, fale se ciles kemi edhe alfabetin e shqipes. Fjalori i ‘Bashkimit’, siç u quajt ne vitet me vone, sipas alfabetit latin, u miratua ne Kongresin e Manastirit. Per ministren Kumbaro kjo eshte shtepi eshte …

Lexo me shume

EKSPOZITE ME PIKTURA NGA DEPARTAMENTI I ARTEVE

Nje ekspozite e hapur me piktura te ndryshme u organizua kete te Shtune ne Prefekturen e Qarkut Shkoder. E pranishme ishte edhe zv/kryeministrja Senida Mesi, qe tha se ideja ishte te promovonim jo vetem pikturat, por qe institucionet tona publike te jene te hapura per qytetaret. Gjithashtu, Mesi ftoj edhe autoret e pikturave te kontribuojne ne shitjen e pikturave qe …

Lexo me shume

VIHET NE SKENEN E TEATRIT “MIGJENI” OPERA “FLAUTI MAGJIK”

Mbremjen e se Enjtes eshte shfaqur ne teatrin “Migjeni” opera e “Flauti Magjik”. Nje opera e mbushur me mister dhe e kompozuar nga Mozart, u ngjit ne skene nga trupa e teatri kombetar te operas dhe baletit. Kjo opera vinte me regji te regjisorit te njohur shkodran Nikolin Gurakuqi.  Ai e pranon se sot muzika klasike perjeton momente te veshtira, …

Lexo me shume