Sunday , 19 September 2021

KULTURE

KONCERT PER DITELINDJEN E PROFETIT MUHAMED a.s

Medreseja Haxhi Sheh Shamia ne bashkepunim me shoqaten Istanbul ka organizuar nje koncert pasditen e se Enjtes ne teatrin Migjeni te qytetit te Shkodres per ditelindjen e profetit Muhamed a.s. Koncerti me titull Perjetesisht me ty u organizua ne prag te mbylljes se vitit shkollor 2015-2016 dhe muajit te Ramazanit, nje muaj i rendesishem per te gjithe besimtaret musliaman, jo …

Lexo me shume

DIPLOMIMI I MATURANTEVE TE PIKTURES

Shkolla artistike Prenke Jakova e qytetit te Shkodres ka mirepritur pasditen e se Enjtes maturantet e 2016-es te deges se artit figurativ, piktures dhe skulptures. Nen drejtimin e mesuesve te tyre, Edison Shahinit, Esmerilda Herovit, Sytki Brahimit dhe Sokol Koles, maturantet paraqiten veprat e tyre permbledhese ne zhanre te ndryshme pas ciklit 4-vjecar. Gjate ceremonise se diplomimit u pajisen me …

Lexo me shume

NATA FINALE E FESTIVALIT “BILBILAT E VEGJEL TE SHKODRES KENDOJNE”

Pas perfundimit te dy neteve te para, qe u zhvilluan me 30 dhe 31 Maj, do te organizohet nata e fundit finale e edicionit te 21-te te festivalit “Bilbilat e vegjel te Shkodres kendojne”. Ne nje interviste per Tv Rozafa, drejtori i Qendres Kulturore te Femijeve, Kujtim Alija, foli foli per naten e fundit finale, ku do te marrin pjese …

Lexo me shume

PERMBYLLET MUAJI KUSHTUAR ZOJES

Ne permbyllje te muajit te zojes eshte kremtuar mesha e fundit solemne e cila u mbajt nga Famullitari i Shkodres Dom Artur Jaku. Perpara besimtareve Dom Arturi kujtoj lidhjen e ngushte qe familja ka me figuren e femres e po ashtu solli ne vemendje edhe historikun e kalase se Rozafes. Ndersa Shqiptaret nuk u tremben as nga regjimi komunsit per …

Lexo me shume

DANIMARKA, TOKA JONE EDHE NE QYTETET E TJERA

Pas suksesit te arritur ne teatrin Migjeni te qytetit te Shkodres, vepra Danimarka, Toka Jone do te te shfaqet edhe ne qytetet e tjera te Shqiperise. Kjo drame do te shfaqet fillimisht ne qytetin e Durresit me daten 3 Qershor, ndersa me pas me datat 4 dhe 5 Qershor do te shfaqet para publikut ne teatrin Eksperimental ne Tirane. Drejtoresha …

Lexo me shume

PROJEKTI QYTETAR 2016 NE SHKOLLEN ATE PJETER MESHKALLA

Shkolla e mesme Ate Pjeter Meshkalla ka prezantuar paraditen e kesaj te Marte Projektin Qytetar 2016 me titull Ne njerezit. Prezanitmi i projektit u zhvillua ne auditorin e kesaj shkolle dhe u diskutuan kater tema. Temat ishin: Bulizmi, Shtepia e te moshuarve Adresa e Vetmise ?, Shkodra, djepi i kultures pa kinema dhe Trashegimia Kulturore dhe Dimensioni i munguar. …

Lexo me shume

MBROJTJA E DIPLOMES NE SHKOLLEN “PRENKE JAKOVA

Pas perfundimit te gjimnazit, nxenesit e shkolles artistike Prenke Jakova te qytetit te Shkodres kane pasur paraditen e kesaj te Hene mbrojtjen e diplomes. Ne sallen e koncerteve te kesaj shkolle, nxenesit performuan me vegla te ndryshme muzikore para mesuesve te tyre. Drejtori i kesaj shkolle, Anton Kaftalli, u shpreh se kete vit ka pasur diploma te mira nga keto …

Lexo me shume

TAKIM ME ETNOMUZIKOLOGUN VASIL TOLE

Universiteti Luigj Gurakuqi i qytetit te Shkodres ne bashkepunim me Fakultetin e Shkencave Shoqerore ka organizuar paraditen e kesaj te Hene ne bibloteken shkencore te universitetit nje takim me etnomuzikologun Vasil Tole. Ne kete takim, Tole promovoi disa nga studimet e tij, si: Fjalori i muzikes klasike dhe popullore dhe Perse qane kuajte e Akilit?, si edhe vepren Iso Polyphony …

Lexo me shume

EDICIONI I TRETE E FESTIVALIT “AKULLORE FEST”

Edicioni I trete I festivalit te femijeve Akullore fest ka rezoltuar nje sukses absolute. Festivali ka mirepritur femijet te cilet me zerin e tyre kane mahnitur te pranishmit Po ashtu jane dhene edhe certefikata mirnjohje per kontributin e dhene dner vite Ndersa cmimi I pare u prezantua nga Shkrimtare Fadil Kraja Edicioni I trete I festivalit Akullore fest u filmua …

Lexo me shume

MESHE SOLEMNE NE PERMBYJE TE “MUAJIT TE ZOJES”

Pas nje muaji pershpirterie, muaj kushtuar Zojes, u kremtua mesha e te shtunes se fundit te Majit. Mesha u kremtua nga dom Mark Shtjefni, meshtari qe jetoi oret e fundit me te ndjerin mons. Lucjan Avgostini. Pervec mesazhit per rolin e Zojes ne jeten shpirterore, para besimtareve te pranishem u sollen emocionet e ndarjes nga jeta te ish famulllitarit te …

Lexo me shume