KULTURE

EKSPOZITA “PRANVERE 2016” MES PIKTURASH

”Pranvere 2016” ka qene tema e ekspozites se hapur te zhvilluar ne ambjentet e shkolles artistike “Prenke Jakova” te qytetit te Shkodres. Nxenes te piktures paraqiten pikturat e realizuara me mjeshteri nga ana e tyre. Ne kete ekspozite u paraqiten tre lloje zhanresh: pikture, vizatim dhe tekstil. Mesuesja e piktures dhe e ketyre nxenesve, Ila Gjinaj, tha se grupi i …

Lexo me shume

“ARKEOLOGJIA NE BALLKANIN PERENDIMOR”

Fale iniciatives se Ministrise se Kultures eshte hapur pasditen e se premtes ne Galerine e Arteve te qytetit te Shkodres ekspozita me teme: “Arkeologjia ne Ballkanin Perendimor”. Ne kete ekspozite u prezantuan rezultatet e ketyre 10 viteve te fundit te misioneve franceze ne Koman e Lezhe, misioneve polake ne Shkoder e Risan te Malit te Zi, si edhe misionit gjerman …

Lexo me shume

“ETYD Nr:3 2016” NE SHKOLLEN “PRENKE JAKOVA”

Ne kuader te aktiviteteve muzikore qe zhvillon cdo jave shkolla artistike “Prenke Jakova” paraditen e kesaj te Enjte eshte zhvilluar koncerti vokal – instrumental me teme: “Etyd nr:3 2016”. Koncerti u zhvillua ne sallen e koncerteve “Gjon Kapedani” dhe pjese e tij ishin nxenesit e kesaj shkolle. Nendrejtoresha e shkolles, Viola Bajraktari foli per qellimin e organizimit te koncertit. Gjate …

Lexo me shume

25-VJETORI I HAPJES SE SHTEPISE SE NENE TEREZES

Ne kuader te 25-vjetorit te hapjese te shtepise se pare per femijet me aftesi te kufizuara nga motrat e Nene Terezes, prane ketij objekti eshte kremtuar nje meshe e shenjte, ndersa i pranishem ishte edhe Presidenti i Konferences Ipeshkvnore Shqiptare, njekohesisht arqipeshkvi i Shkoder- Pult Imzot Angelo Massafra. Ne fjalen e tij para te pranishemve, Arqipeshkvi Massafra falenderoi Nene Terezen …

Lexo me shume

“KULLA E INGLIZIT” DREJT DEGRADIMIT

Po shkon drejt zhdukjes njė nga monumentet mė emblematike tė qytetit tė Shkodrės. Kulla e Inglizit, ky monument shekullor i trashėgimisė kulturore nė Shkodėr po degradon. Kompleksi i monumentit qė shkodranėt shpesh e quajnė “Sahati i Inglizit” ėshtė lėnė totalisht jashtė vėmendjes nga Instituti i Monumenteve tė Kulturės. Edhe pamja e jashtme e kompleksit monumental tė Kullės sė Inglizit ėshtė …

Lexo me shume

PROMOVOHET LIBRI “KONVERSIONI NE GJUHEN SHQIPE”

Fakulteti i Shkencave Shoqerore ne bashkepunim me Departamentin e Gjuhesise kane organizuar nje takim ne sallen e biblotekes shkencore universitare te qytetit te Shkodres. Qellimi i ketij takimi ishte promovimi i librit “Konversioni ne gjuhen shqipe” i studiuesit Rrahman Pacarizi. Ky eshte libri i trete i ketij autori, qe ka te beje me psiko-linguistiken. Vete studiuesi Pacarizi, foli per konversionin …

Lexo me shume

KONĒENSIONET E OBJEKTEVE TE KULTURES PERDHOSIN HISTORINE

Nje tjeter reagim kritik per dhenien me konēension te Kalase se Lezhes e ka prezantuar edhe kryetari i Forumit per Mbrotjen e Trashegimise Historike Kombetare Pal Trashaj. Sipas tij vendimi i Ministrise se Kultures eshte ngjarja me e turpshme e 1 mije viteve te fundit dhe qe po perdhos historine tone kombetare. Trashaj ka ngritur pretendimin se me sipermarrjet private …

Lexo me shume

“TAKIM ME PROFESOR STRINIQIN” NE SHKODER

Shoqata publicistike sportive “Anton Mazreku” ne bashkepunim me bibloteken “Marin Barleti” te qytetit te Shkodres ka organizuar nje takim me rastin e 1-vjetorit te ndarjes nga jeta te profesor Ymer Striniqit. Ne kete takim moren pjese figura te njohura te gazetarise dhe sportit shkodran, por nuk munguan as gazetare te njohur nga kryeqyteti dhe qytete te tjera te Shqiperise, qe …

Lexo me shume

PREZANTOHET FILMI “PRITJA” NE SHKODER

Martirėt e fesė katolike dhanė jeten pėr fe e atdhe, pasi u pėrndoqėn, burgosėn e pushkatuan nė 50 vitet e errėta tė njė regjimi qė kishte shtrirė rrėnjėt thellė nė kombin Shqiptar. Kjo deshmi frymėzoi regjisorin Roland Sejko qė pas vizitės sė Papa Fraēeskut nė tokėn shqiptare, tė frymėzohej pėr tė sjellė filmin “Pritja”. Fabula e kėtij filmi ėshtė bazuar …

Lexo me shume

PROMOVOHET LIBRI “QEMAL DRAĒINI”

Eshte promovuar ne bibloteken “Marin Barleti” te qytetit te Shkodres, libri “Qemal Dracini” i autorit Nexhmi Bushati. Libri u promovua me rastin e 94-vjetorit te lindjes se intelektualit Qemal Dracini. Ne promovimin e ketij libri moren pjese te aferm te tij, por edhe shume figura te njohura te qytetit te Shkodres. Autori i librit, Nexhmi Bushati foli per librin qe …

Lexo me shume