KULTURE

“KANDILI I ARGJANDE” I FTUAR NE FESTIVALIN “FLAKA E JANARIT”

Testamenti i lene nga Fatbardh Smaja po magjeps cdo atedashes te teatrit. I fundit ka qene edhe nje njga perfqesuesit e ministrise se kultures ne Kosove i cili menjehere pas shfaqjes ka ftuar trupen teatrale qe te marre pjese ne 25-vjetorin e festivalit “Flaka e janarit” i cili zhvillohet ne Gjilan. Aktoria Rita Gjeka flet per rendesine e ksaj pjesmarrje. Por …

Lexo me shume

JAVA E LUTJES PER BASHKIMIN E TE KRISHTEREVE

Ne kuader te javes se Lutjes per Bashkimin e Krishtereve,besimtaret e krishtere dhe ato ortodokse jane mbledhur ne kishen e Shen Kollit ne Shkoder per te kremtuar bashkimin e Krishtereve, ku eshte kryer lutja ekumenike. Arqipeshkvi metropolitan I Shkoder pult Imzot Angelo Massafra foli per rendesine e besimit por ne te njejten kohe ai tha se duhet ti ruajme kishat, …

Lexo me shume

LEZHE, SHEMBET PLOTESISHT SHTEPIA E ZEKAJVE

Shtepia e Zekajve ne Lezhe, objekt monument kulture, ra perfundimisht. Kjo banese karakteristike nuk i rezistoi dot motit te keq duke u shembur si pasoje e mos nderhyrjes ne te. Prej 2 ditesh ajo eshte kthyer ne germadhe. Ky rrenim i te shkuares se shehrit, qytetit te vjeter te Lezhes, ishte paralajmeruar, por ministria e kultures heshti. Ish pergjegjesi i …

Lexo me shume

LEZHE, PERKUJTOHET 548 VJETORI I VDEKJES SE SKENDERBEUT

Eshte perkujtuar ne Lezhe 548- vjetori i vdekjes se Gjergj Kastriotit Skenderbeu. Me kete rast ne memorialin qe ruan vendvarrimin e heroit, drejtues te pushtetit lokal dhe institucioneve, perfaqesues te partive politike e besimeve fetare, nxenes shkollash e qytetar, bene homazhe e vendosen tufa me lule. Ne fjalen e tije para te pranishmeve Kryetari i bashkise Fran Frrokaj theksoi se, kjo dite shenoi permbylljen e …

Lexo me shume

NDAHET NGA JETA GAZETARI AGRON BALA!

Ėshtė ndarė nga jeta nė moshėn 60-vjecare, gazetari i  Agron Bala. I njohur jo vetėm si gazetar, profesor Bala ka patur njė karrierė tė pasur nė televizion si skenarist, autor programi,pedagog dhe shkrimtar. Mbi 100 filma dokumentarė dhe programe janė pėrgatitur nėn kujdesin e gazetarit. Ndėr to pėmendim dokumentare pėr Luigj Gurakuqin, Vaso Pashėn, Hoxha Tahsinin, Mihal Gramenon, Shote Galicėn …

Lexo me shume

“NVS” FESTON 1-VJETORIN, 25 STUDENTE VULLNETARE

Para 1 viti e kane nisur vetem si disa te rinje qe po merrnin nje tjeter iniciative por tashme jane mbi 25 studente pjese e nismes vullnetare. Sot ata kane festuar 1 vjetorin e krijimit te tyre. Perfaqesues te kesaj nisme thone se gjate 1 viti kane realizuar disa aktivitete vullnetare ndersa mbeshtetja e pedagogeve ka qene teper e rendesishme …

Lexo me shume

PROMOVOHET “SHKODRA NE 12 YJE”

Ne vazhden e promovimeve te librave nga autoret shkodrane por jo vetem,ne Biblioteken Marin Barleti eshte promovuar libri “Shkodra ne 12 yje”. Nje liber encilopedi poetik me 5000 vargje e sjelle nga autorja Faida Ramadani e cila ne kete liber ka permbledhur bukurite dhe ate cka e bejne te vecante Shkodren. “Shkodra ne 12 yje yje” u vleresua nga te …

Lexo me shume

ARQIPESHKVIA SHKODER- PULT SJELLE “VIT TE MBARE O SHKODER”

Vit te mbare o Shkoder ka qene aktiviteti I sjelle nga Arqipeshkvia Shkoder-Pult, komuniteti Sant Edigio Drejtesi dhe paqe. Ne kete akvititet arqipeshkvi metropolitan i Shkoder pult Imzot Angelo Massafra percolli mesazhin e Papa Franceskut per me teper dashuri qe me ndihmen e zotit te ecin drejt se mires. Nderkohe e pranishme ne kete aktivitet ishte edhe kryetarja e bashkise …

Lexo me shume

6 JANARI, DITA E UJIT TE BEKUAR

Eshte kremtuar mesha solemne ne diten e ujit te bekuar. Qindra besimtare te krishtere kane marre pjese ne kete meshe e cila u drejtua nga Arqipeshkevi Metropolitan Shkoder-Pult Imzot Angelo Massafra. Ne fjalen e tij Monsinjor Massafra tha se Zoti gjendet kudo, dhe ndihmon kedo qe kerkon ndihme. Ne fund te meshes besimtaret kane bekuar ujin i cili u sherben …

Lexo me shume

KREMTOHET MESHA E PARE TRADICIONALE

Eshte kremtuar mesha e pare e vitit 2016 kete te hene ne varrezat e Rrmajit. Mesha u kremtua nga dom Gjergj Jubani i cili foli edhe per shenjetrimin e Nene Terezes si nje nder ngjarjet me te medha qe do te njohe kalendari katolik kete vit. Mesha e zhvilluar ne varrezat e Rrmajit te henen e pare te vitit eshte …

Lexo me shume