Thursday , 23 November 2017

KULTURE

NISIN PUNIMET PER RIKONSTRUKSIONIN E FOTOTEKES

Zyrtarisht kan nisur punimet per rikonstruksionin e godines e re t fototeks Marubi. Memorandumi I mirkuptimit per Marubin ndermjet ministries se kultures, fondit shqiptaro Amerikan, fondit shqiptar te zhvillimit dhe bashkise Shkoder u firmos gjate paradites se sotme.Ne fjalen e tij kryebashkiaku Luka falenderoj ish kryeministrin Berisha per kontributin dhe pamjen modern qe I ka dhene kesaj fototeke. E pranishme …

Lexo me shume

TRASHAJ: TE MOS BETONIZOHEN ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE LEZHE

Lezha eshte nje varreze masive per historine, arkeologjine dhe kulturen e kesaj zone. Reagimi vjen nga kreu i forumit per mbrojtjen e trashegimise historike kulturore kombetare Pal Trashaj. Duke iu referuar betonizimit te zbulimeve arkeologjike qe kane dale se fundmi ne lezhe, Trashaj ka kerkuar nga Ministria e Kultures qe te ushtroje funksionet e saj dhe te dale ne mbrojtje …

Lexo me shume

KONCERT PER PASHKE NE TEATRIN MIGJENI!

Teatri Migjeni pasditen e se dieles ka qene I mbushur plot .Akademia e Arteve Shkoder me mbeshtetjen e Bashkise ka organizuar nje koncert ne kuader te festes se Pashkeve. Repertori I luajtur nga 2 solistet Mateuz Kaminski ne violoncel dhe klevis Gjergji ne piano ka qene I zgjellur nga autoret me te famshem boteror si Schubert,Starus, Mozzarti e te tjere. …

Lexo me shume

BRENDA MUAJIT NIS PUNA PER FOTOTEKEN MARUBI

Premtimi i projektit te fototekes Marubi me sa duket nuk ka deshtuar, pavarsisht vonesave. ZV ministri i kultures konfirmon qe ky projekt eshte miratuar ne te gjitha instancat perkatese,dhe vetem 2 dite me perpara eshte shpallur edhe tenderi ndersa brenda muajit mund te nis puna. Sipas Cunit ky objekt do te perfundoje brenda ketij viti I pyetur edhe mbi procesin …

Lexo me shume

SI ESHTE VEPRUAR ME ZBULIMET NE LEZHE!

Ministria e Kultures dhe Keshilli Kombetar i Arkeologjise, varrosin me vendime absurde pasurite dhe monumentet qe i perkasin trashegimise historike dhe kulturore. Me ane te disa shkresave rradhazi, ministrja e Kultures Mirela Kumbaro si dhe Keshilli Kombetar i Arkeologjise, rekomandojne vijimin e punimeve infrastrukturore dhe varrosjen pergjithmone te vlerave monumentale qe ishin zbuluar gjate germimeve ne Lezhe.Behet fjale per punimet …

Lexo me shume

ABAT PREND DOI “NDERI I KOMBIT”, DEKOROHET NGA PRESIDENTI!

Si radhe ndonjehere, mirditoret e kane pritur me duartrokitje presidentin e repulikes Bujar Nishani. Ai ishte i pranishem ne qytetin e rreshenit per ti dorezuar autoriteteve te kishes titullin e larte ” Nderi i Kombit” te akorduar pas vdekjes per abat Prend Docin. Nishani eshte pritur fillimisht ne shkollen e mesme profesionale shen jozefi punetor nga arqipeshvet e mirdites, lezhes, …

Lexo me shume

KURBIN, KISHA 1500-VJEARE DREJT RRENIMIT

sht unike n llojin e saj, por mungesa e vmendjes gjat 20 viteve t fundit ka br q ajo t degradoj plotsisht, duke rrezikuar shembjen totale.Kisha 1500-vjeare e Bazilika e Shn Meris q ndodhet n fshatin me t njjtin emer n Malsin Kurbinit sht nj objekt kulti me vlera t veanta dhe e shpallur Monumet Kulture q mbrohet nga shteti.Ky …

Lexo me shume

IN MEMORY PJETER GACI

Salla e koncerteve e shkolles artistike Prenk Jakova kishte nje atmosphere ndryshe kete hereEshte organizuar nga stafi I kesaj shkolle koncert nen titullin In Memori Pjeter Gaci. Por Kaftalli gjithashtu kujtoi qe Bashkia Shkoder duhet te kujtohet me shume per emrat e medhenj. Shkolla Prenk Jakova here pas here do realizoje koncert ne perkujtim te atyre qe kane dhene kontribut …

Lexo me shume

60 RREGULTARE NGA EVROPA VIZITOJNE VARREZAT KATOLIKE

60 eprore te jetes rregulltare te ardhur nga te gjitha vendet e Europes kane vizituar varrezat e martireve katolike. Ne nder te tyre eshte zhvilluar edhe proesioni per 40 martiret e rene. Arqipeshkevi Metropolitan Imzon Angelo Massafra tha se kjo eshte nje dite kushtuar martireve qe sakrifikuan per fe dhe atdhe ndersa prania e 60 rreulltareve I jep me shume …

Lexo me shume

SHQIPERIA NE HAPESIREN FRANKOFONE

N ambjentet e zyrs s Bashkimit Evropian sht zhvilluar aktiviteti me tem Shqipria n Hapesirn Frankofon. Ky aktivitet ishte n bashkpunim m Aleancn Franceze n Shkoder. Ky aktivitet synon promovimin e vlerave t frankofonis, njohjen me angazhimet e Shqipris n hapsirn botrore frankofone dhe muzikn e kulturn franceze si nj pjes e rndsishme e kulturs s Bashkimit Evropian.  

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin