Monday , 28 September 2020

KULTURE

“BALADE PER TARTIN E SPAÇIT”

Kishte zgjedhur Vendin e Dëshmisë dhe Kujtesës në qytetin e Shkodrës për të promovuar librin e tij më të ri. Autori i njohur Hysen Haxhiaj promovoi këtë të shtunë librin me titull “Baladë për Tartin e Spaçit”. Një libër që i dedikohet vuajtjeve të kaluara në burgun famëkeq te Spaçit në vendin tonë. Ai tregon se nga mori iniciativën për …

Lexo me shume

EKSPOZITA E KALIGRAFISE “THENIE TE YUNUS EMRE”

Pasditën e së premtes në ambjentet e Institutit “Yunus Emre” të qytetit të Shkodrës u organizua hapja e ekspozitës së kaligrafisë me thënie që pasqyrojnë mendimin dhe filozofinë e Yunus Emre. Në fjalën e tij, drejtori i Institutit “Yunus Emre” Shkodër, Zafer KIYICI shprehu kënaqësinë që ndjen ndaj mundësimit të takimit të mendimit dhe filozofisë së Yunus Emre me artdashësit …

Lexo me shume

“ERDHME”, POEZITE E QEMAL E SHKELQIM DRACINI NGA NXENESIT E SHKOLLAVE

Qemal dhe Shkëlqim Draçini edhe kanë jetur në kohë të ndryshme lidhja mes tyre është e fortë, ata i bashkonë poezi. “Erdhme” është titullaur aktiviteti artistiko-poetik me krijimtarinë letrare e Qemal Draçinit, “Martir i Demokracise” dhe nipit te tij, te ndjerit Shkelqim Draçinit te cilat u realizuan me nxënësit e Shkollës Profesionale jo publike “ Peter Mahringer”. Aktorët e Teatrit …

Lexo me shume

“SOFRA E IFTARIT” ME PERFAQESUES TE PUSHTETIT LOKAL

E kthyer tashmë në traditë, “Sofra e Iftarit” organizuar nga Shoqata Istanbul u shtrua mbrëmjen e së enjtes në ambjentet e medresës së vajzave “Haxhi Sheh Shamia” Shkodër. Në këtë sofër merrnin pjesë përfaqësues të institucioneve të ndryshme të Shkodrës. Të ftuarit dhanë urimet e tyre me rastin e muajit të Ramazanit. Kjo sofër tradicionale e shtruar prej vitesh mbledh …

Lexo me shume

MESHE NE KISHEN E SHEN GJINIT NE RASHKULLAJ

Në Rrashkullaj të zonës së Gruemirës është Kisha e Shën Gjinit e ndërtuar në shekullin e 12 nga etërit Benediktin të cilët aso kohe ndërtuan një manasatir i cili ka shërbyër në atë zonë për disa shekuj. Gjatë 13 të martëve të Shën Ndout në gërmadhat e kësaj kishe kremtohet meshë shenjte. Sipas historianëve kjo kishë ka kaluar nëpër debate …

Lexo me shume

“300 HADITHE”, LIBRI ME I RI I MYFTIUT TE SHKODRES

Myftiu i Shkodrës, Imam Muhamed Sytari, ka promovuar pasditën e së hënës librin e tij më të ri të titulluar “300 Hadithe”. Janë 300 hadithe të përzgjedhura nga 10031 hadithet e veprës së madhe të Imam Sujutit, të shoqëruar me komente të pjesshme, që janë përzgjedhur nga vepra e Imam Mennaviut. Para te të fliste për këtë libër, imam Muhade …

Lexo me shume

DITA NDERKOMBETARE E DIVERSITETIT KULTUROR

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Diversitetit Kulturor, Drejtoria Rajonale Kombëtare e Kulturës Shkodër në bashkëpunim me shoqatën “Ardhmëria” organizuan një aktivitet sensibilizues në rrugën Shkodër-Velipojë. Aktiviteti u përqëndrua pranë urës së Gjolulit dhe ishte vazhdim i ekspozitës së 18 prillit. Një aktivitet ndryshe nga herët e tjera që zhvillohet në këto dimensione. Specialisti pranë DRKK Shkodër, Petrit Bilali, thotë …

Lexo me shume

80-VJETORI I LINDJES I AKTORIT VIKTOR BRUÇETI

Ai nuk jeton më, por miq dhe kolegë të tij përkujtuan 80-vjetorin e lindjes së Viktor Bruçetit. Ai u përkujtua në skenën e teatrit “Migjeni” të qytetit të Shkodrës, aty ku luajti shumë role. Kolegë, miq dhe të njohur të Viktorit u ngjitën në skenë dhe dëgjuan një nga interpretimet më të mirë të tij, “Poemën e mjerimit”. Gjatë këtij …

Lexo me shume

“GJURME ZERASH” NGA GAZETARI SHKODRAN ADRIAN HOTI

Gazetari i njohur shkodran, Adrian Hoti, ka promovuar këtë të shtunë librin e tij të ri me titull “Gjurmë Zërash”. Një botim biografik, që përmban 34 intervista të realizuara në Shkodër, për radion BBC në Shqip, në vitet 2005 – 2007, me emra të njohur të fushave të ndryshme të shkencës, artit, cultures dhe sportit. Ky botim shoqërohej me një …

Lexo me shume

FESTA E ABETARES NE SHKOLLEN “PRENKE JAKOVA”

Nxënësit e klasës së parë në shkollën artistike “Prenkë Jakova” të qytetit të Shkodrës kanë festuar këtë të enjte festën e abetares. Të qeshur, por edhe mjaft të talentuar, 16 vogëlushë të kësaj shkolle kanë përfunduar abetaren. Një ditë e rëndësishme për to që përshëndetën me librin e parë të dijes. Për n/drejtoren e shkollës, Lindita Cungu, kjo festë është …

Lexo me shume