Saturday , 20 January 2018
Breaking News

KULTURE

DEMUSH KECI MIRNJOHJA E QYTETIT

sht nderuar me titullin Mirnjohja e Qytetit pas vdekjes Demush Keci. Figura t tilla duhet t nderohen gjithmon sepse duke kujtuar vuajtjet dhe sakrificat e kaluara mund t ecim prpara kshtu sht shprehur antari i kshillit bashkiak Sabri Bushati. Pr familjart ky titull do t thot shum pr familjen Keci dhe pr figurn e Demush Kecit. Demush Keci sht burgosur …

Lexo me shume

MIRNJOHJA E QYTETIT LIN GURI

Kshilli Bashkiak Shkodr i ka dorzuar ertifikat Mirnjohja e Qytetit Lin Gurit me motivacionin pr kontributin e dhn n vendosjen e pluralizmit n Shqipri dhe si misionar i palodhur duke u br faktor vendimtar pr shuarje konfliktesh dhe pajtim t gjaqeve. Ky titull sht dorzuar nga Fatbardh Lohja kryetar i kshillit t Bashkis Shkodr. Lin Guri pohon se ky titull …

Lexo me shume

ELHAIDA DANI ME ZRIN E SAJ PUSHTON VIENN

Shqipria sht kualifikuar n finalen e madhe t Eurovizion, e prfaqsuar nga kngtarja Elhaida Dani me kngn ‘I’m Alive’. Emri i Shqipris u prmend i pari n listn e shteteve fituese dhe prsri mori duartrokitje dhe brohorima nga publiku n shenj aprovimi. Elhaida Dani shpalosi t gjith energjin dhe potencialin e saj n skenn madhshtore. Knga e kngtares shkodrane korri …

Lexo me shume

TRASHGIMIA ARKITEKTONIKE N VENDIN TON

N ambjentet e muzeut t Krimeve t Komunizmit i pranishm ishte pedagogu dhe njkohsisht zv/dekani i fakultetit t arkitekturs urbanistike t universitetit t Tirans, Gjergj Islami. Islami n fjaln e tij u ndal tek historia me beton, trashgimia arkitektonike dhe arkitektura e realizmit socialist. Arkitektura n vendin ton n shumicn e rasteve ka stil italian apo austriak. Pr periudhn e …

Lexo me shume

T EDUKOHEMI ME ISLAMIN, AKTIVITET N KALAN ROZAFA

N kuadr t 25 vjetori t rikthimit t liris s besimit myftinia Shkodr ka organizuar aktivitetin T edukohemi me islamin n ambjentet e kalas Rozafa. Prfaqsuesi i myftinis Shkodr Arben Halluni thekson se ky aktivitet sht zhvilluar me nxnesit t cilt studiojn n shkolla fetare. Halluni shpjegon se arsyeja pse ky aktivitet sht quajtur t edukohemi me islamin sht sepse …

Lexo me shume

MATURANTT SHKODRAN FITOJN VENDIN E 3 N SHBA

Kan fituar vendin e tret n konkursin m t rndsishm ndrkombetar t shkencave. N Shtetet e bashkuaara t Ameriks. Bhet fjal pr 2 maturantt t cilt studiojn n Kolegjin Turk Hasan Riza Pasha Drini Draini dhe Sheri Tuzi. Kan marr mimin m t rndsishm i marr deri m tani nga 2 shkodran. Projekti i tyre flet pr mnyrn se si …

Lexo me shume

SHKOLLA SHEJNAZE JUKA FITON KONKURSIN MBI BE-n

sht finalizuar konkursi i nisur 3 muaj m par nga zyra e Bashkimit Europian me shkollat e qytetit mbi informacionet rreth Bashkimit Evropian. N finale ishin dy gjimanazet e metropolit verior, 28 Nntori dhe Shenjaze Juka , ku fitues me diferenc t vogl piksh ishte gjimanzi Shenjaze Juka. Ky aktivitet ishte n kuadr t javs Europiane. N fund jan shprndar …

Lexo me shume

EKSPOZIT ME LIBRA T SHQIPTARVE N MAL T ZI

N ambjentet e biblioteks Marin Barleti jan prezantuar 60 libra t autorve shqiptar n Mal t Zi. Drejtori i fondit pr mbrojtjen dhe realizimin e t drejtave t pakicave n Mal t Zi, Safet Kurtagiq pohon se synimi i ktij aktiviteti sht pr t vrtetuar edhe nj her bashkpunimin e ktyre dy vendeve. Pakicat n shtetin fqinj n Malin e …

Lexo me shume

KONCERTI FOLKLORIK I GJIROKASTRS

Shum pak na ndajn nga festivali folklorik i Gjirokastrs dhe trupa e cila do t prfaqsoj metropolin verior sht tashm gati. N provn gjenerale, koordinatori artistik Bardhyl Hysa pohon se provat kan shkuar mir dhe shprehet optimist pr marrjen e mimeve. Festivali Folklorik Kombtar i Gjirokastrs, kt vit shnon edicionin e dhjet t tij.

Lexo me shume

PROMOVOHET LIBRI MOS M THUAJ Q KE FRIK˔

N salln e biblioteks universitare sht prezantuar libri i shkrimtarit italian Giuseppe Cartazzella, nj libr q trajton fenomenin e emigrimit. Profesori italian Carmen di Giandomenico i cili sht dhe organizatori i ktij aktiviteti shpjegon tematikn e librit. Aktiviteti i dits s sotme ka t bj me prezantimin e librit t shkrimtarit italinan Giuseppe Cartazzella, Mos m thuaj q ke frik. …

Lexo me shume