Sunday , 19 September 2021

KULTURE

INAGUROHET SHTATORJA E 40 MARTIREVE PERPARA KATEDRALES

Eshte inaguruar shtatorja e 40 martireve ne sheshin Papa Gjon Pali II perpara Katedrales Shen Shtjefni. Arqipeshkvi metropolitan Shkoder-Pult Imzot Angelo Massafra ne fjalen e tij perpara te pranishmeve u lut per me shume besim, si dhe beri thirrje qe te mos harrohet e shkuara. Me pas eshte bekuar shtatorja si dhe te afermit e 40 martireve ndezen qirinje dhe …

Lexo me shume

ZHVILLOHEN HOMAZHE NE NDER TE GAZETARIT AGRON BALAJ

Gjate paradites se sotme jane zhvilluar homazhe ne nder te gazetarit te njohur Agron Bala I cili nderroj jete nje jave me pare. Nenkryetari I bashkise Shkoder Dritan Meta I cili mori pjese ne homazhe vleresoi figuren e gazetarit se nje shembull qe duhet ndjekur si dhe I shprehu ngushellime familjes se Agron Bales Po ashtu shkrimtari Skender Temali u …

Lexo me shume

NJOHURI MBI MEDITIMIN TRANSCEDENTAL

Te rinjte ne Shkoder jane njohur me teknikat e Meditimit Transcedental, nje teknike mjaft e njohur ne vendet e tjera por qe ne vendin tone praktikohet shume pak.Per kete arsye edhe te rinjte ne qytetin e Shkodres kane marre njohuri nga mesues te meditimit.Organizatoret tregojne me teper rreth kesaj teknike.   Nderkohe edhe mesuesit qe kishin ardhur per tju mesuar …

Lexo me shume

55 VJET SHKOLLA PRENK JAKOVA, AKTIVITET NGA NXENESIT

Ne 55 vjetorin e shkolles se muzikes Prenk Jakova nxenesit e kesaj shkolle nepermjet nje aktiviteti te pergatitur me teme Estetika, piktura dhe muzika, a duhet te flasim per artin kishin menduar nderthurjen e muzikes me pikturen si menyra me e bukur per te treguar artin e tyre.   Nderkohe edhe piktori i njohur Umberto Pali vleresoi kete iniciative te …

Lexo me shume

“TOMOR OSMANI NJE JETE ME ALBANALOGJINE”

“Tomor Osmani nje jete me Albanalogjine” ka qene tema e konferences nderkombetare qe u zhvillua gjate dites se merkure. Albanologu Tomorr Osmani me nje karriere prej disa dekadash ka nxjerre jo vetem breza te shkelqyer por ka dhene edhe nje kontribut te rendesishem ne fushen e Albanologjise. Vleresime maksimale ka dhene Rektori i Universitetit Luigj Gurakuqi Artan Haxhi.Po ashtu nga …

Lexo me shume

FINALIZOHET BEST TEN NORTH 3

Best Ten North edicioni i trete ka permbyllur ne nje nate gala ndarjen e cmimeve per personazhet e vitit ne Shkoder. Nje mbremje me surpriza dhe shume cmime ka shoqeruar kete nate ku publiku me votat e tij ka vleresuar personazhet me te mire te vitit. Vete Presidenti i Agjencise se spektakleve Buna 1 Arben Mazi ka vleresuar menyren e …

Lexo me shume

KANDILI I ARGJANDE I FTUAR NE FESTIVALIN FLAKA E JANARIT

Testamenti i lene nga Fatbardh Smaja po magjeps cdo atedashes te teatrit. I fundit ka qene edhe nje njga perfqesuesit e ministrise se kultures ne Kosove i cili menjehere pas shfaqjes ka ftuar trupen teatrale qe te marre pjese ne 25-vjetorin e festivalit Flakae janarit i cili zhvillohet ne Gjilan. Aktoria Rita Gjeka flet per rendesine e ksaj pjesmarrje. Por …

Lexo me shume

JAVA E LUTJES PER BASHKIMIN E TE KRISHTEREVE

Ne kuader te javes se Lutjes per Bashkimin e Krishtereve,besimtaret e krishtere dhe ato ortodokse jane mbledhur ne kishen e Shen Kollit ne Shkoder per te kremtuar bashkimin e Krishtereve, ku eshte kryer lutja ekumenike. Arqipeshkvi metropolitan I Shkoder pult Imzot Angelo Massafra foli per rendesine e besimit por ne te njejten kohe ai tha se duhet ti ruajme kishat, …

Lexo me shume

LEZHE, SHEMBET PLOTESISHT SHTEPIA E ZEKAJVE

Shtepia e Zekajve ne Lezhe, objekt monument kulture, ra perfundimisht. Kjo banese karakteristike nuk i rezistoi dot motit te keq duke u shembur si pasoje e mos nderhyrjes ne te. Prej 2 ditesh ajo eshte kthyer ne germadhe. Ky rrenim i te shkuares se shehrit, qytetit te vjeter te Lezhes, ishte paralajmeruar, por ministria e kultures heshti. Ish pergjegjesi i …

Lexo me shume

LEZHE, PERKUJTOHET 548 VJETORI I VDEKJES SE SKENDERBEUT

Eshte perkujtuar ne Lezhe 548- vjetori i vdekjes seGjergj KastriotitSkenderbeu. Me kete rast ne memorialin qe ruan vendvarrimin e heroit, drejtues te pushtetit lokal dhe institucioneve, perfaqesues te partive politike e besimeve fetare, nxenes shkollash e qytetar, bene homazhe e vendosen tufa me lule. Ne fjalen e tije para te pranishmeve Kryetari i bashkiseFran Frrokajtheksoi se,kjo dite shenoi permbylljen e …

Lexo me shume