KULTURE

20-VJET PROJEKTI SHPRESA

20-vite ne ndihme te femijeve ne nevoje. Projekti I bamiresise Shpresa ka festuar 20 vjetorin e hapjes me president Luigj Millen. Kryebashkiakia ne fjalen e saj tha se Shkodra ke nevoje per projekte te tilla.Po ashtu kontriburi prej 20 vitesh u vleresua edhe nga arqipeshkevi metropolitan Imzot Angelo Massafra.20 vjet sherbim, dashuri dhe shrese ishte tema e aktivitetit I cili …

Lexo me shume

144- VJETORI I LINDJES SE AT GJERGJ FISHTES!

144 vjetori i lindjes se poetit, politikanit, studiuesit dhe mendjes se ndritur te kombit shqiptarAt Gjergj Fishta, e ka kthyer Lezhen ne rajonin e aktiviteteve te organizuara me kete rast. Te paret qe kane hapur siparin e ketyre aktiviteteve jane nxenesit e shkolles 9- vjecare me te njejtin emer, te cilet kane sjelle pjese nga krimtaria e fishtes. Ne sallen …

Lexo me shume

STARTON EDICIONI I 4 “MIMI IDROMENO” NE ARTET PAMORE

Konkursi kombetar i arteve pamore “mimi Idromeno” ka arritur ne edicionin e 4 te tij. Punimet e 7 artistve t ekspozuara n galerin e arteve, u vlersuan nga nj juri profesioniste e prbr nga Adrian Paci, Ikbal Bushati dhe Corradao Gugliotta t cilt vlersuan me kt cmim artistin Lek Gjeloshi. Kryebashkiakia Voltana Ademi e quajti tejet modeste mbeshtetjen qe bashkia …

Lexo me shume

FESTA E ZOJES, KREMTOHET MESHA E SHENJTE NE ROME

Dy priftrinje nga Shkodra n shenj nderimi dhe rrespekti pr Festn e Zojs s Shkodrs Nns s Kshillit t mir kan kremtuar meshn shenjte n Gjencan n Kishn ku ruhet Figurja e Zojs s Shkodrs e cila u largua nga Shkodra 600 vite m par. Dom Gjovalin Sukaj ish famullitarin i Shkodrs aktualisht specializant n Teologjin themelore dhe prgjegjs baritor …

Lexo me shume

SHTEPIA MUZE E GJERGJ FISHTES QE NUK AFRON ASGJE

Ky projekt ne foto qendron prej 13-muajsh para shtepise ku ka jetuar At Gjergj Fishta ne pritje te Ministrise se Kultures per ti hape rruge zbatimit te tij. Kur na ndajne vetem pak dite nga 144-vjetori i lindjes se nje prej figurave me emblematike te kombit shqiptar, shtepia e tije dykateshe vijon te degradoje. Sefundmi eshte kthyer ne magazine nga …

Lexo me shume

PERMBYLLEN FETIMET E ZOJES SE SHKODRES DHE LUMTURIMIT TE NENE TEREZES

Festimet per Zojen e Shkodres dhe Lumturimin e Nene Terezes jane permbyllur me nje koncert madheshtor ne Katedralen Shen Shtjefeni. Ne fjalen pershendetese Arqipeshkevi Metropolitan Shkoder Pult Imzot Angelo Massafra tha se Zoja e Shkodres dhe Nene Tereza ishin sImbol I miresise dhe dashurise, prandaj duhet qe te veprojme me te njejtin shembull. E ftuar ka qene edhe kryebashkiakia Voltana …

Lexo me shume

BESIMTARET KATOLIKE FESTOJNE “ZOJEN E SHKODRES”

Besimtaret katolik ne Shkoder kane kremtuar festen “Zoja e Shkodres”. Mesha e shenjte ne vigjilje te festes eshte drejtuar nga Dom Gjergj Meta. Dom Gjergji ndau emocionet e kesaj feste te vecante por njeherazi dha nje mesazh te qarte ate te familjes. Meshtari tha se martesa per arsye te ndryshme eshte ne momente jo te mira, here nga papunesia, here …

Lexo me shume

LUMTURIMI I NENE TEREZES, MESHA E SHENJTE NE KATEDRALE

Festa e zojes se Shkodres dhe Lumturimii Nene Terezes kete vit kane konsistuar ne nje dite. Ne nder te tyre eshte mbajtur mesha solemne e cila u kremtua nga arqipeshkevi Imzot Angelo Massafra. Arqioeshkevi ne mesazhin e tij drejtuar besimtareve beri thirrje per me shume tolerance ndaj njeri tjetrit dhe me shume besim per te qene ne rrugen e drejte. …

Lexo me shume

TROKITJE KUJTIMESH NGA ROZAFA SHPUZA

  Trokitje kujtimesh ka zgjedhur artistia Rozafa Shpuza q eta titulloje ekspoziten e saj personale. Nje ekspozite fotografie me elemente te vjeter port e nderthurura bukur me artin bashkohor Shpuza eshte perlqyer gjeresisht duke marre edhe perkrahjen e kolegeve dhe qytetareve te tjere. Per tv rozafa Shpuza shpreh emocionet e saj ne hapjen e kesaj ekspozite.Shkodra por jo vetem eshte …

Lexo me shume

PROMOVOHET LIBRI “HISTORIA E SHQYPNISE”

“Historia e Shqypnise” e dom Ndoc Nikaj eshte promovuar gjate paradites se sotme ne ambjentet e salles Mikel Koliqi. Organizatori i aktivitetit Dom Artur Jaku tha se kontributi i dom Ndoc Nikajt nder vite eshte i madhe, ndersa me librin e tij na le nje thesar te muar. Kryebashkiakia Voltana Ademi e ftuar ne kete promovim vlersoj akrificat e dom …

Lexo me shume