Saturday , 25 November 2017

KULTURE

Rikthehet “Gjaku Arbrit” ne teatrin “Migjeni”

Drama Gjaku i Arbrit rikthehet n skenn e Teatrit Migjeni t Shkodrs pas 32 vitesh, por pa protagonisten e saj, aktoren e madhe Tinka Kurti. Ndonse bri prova pr dy jav me radh, artistja e popullit tashm 82-vjeare, nuk mundi t dilte n sken pr shkak t gjendjes jo t mir shndetsore. Gjaku i Arbrit, nj nga kryeveprat e dramaturgjis …

Lexo me shume

Nderroi jete shkrimtari Skender Drini

Eshte ndare nga jeta ne moshen 79 vje shkrimtari i mirenjohur shkodran, Skender Drini. Sknder Drini sht nj nga ata, shkrimtar me emr t letrsis shqipe, q panteonit t letrave dhe bashkkohsve, si testament u ka ln mbi 50 libra si: Tregimet e s shtuns, Shqipja e kreshtave tona Midis dy kohve, Shembja e idhujve, Kirurgt, Tanush Martini, Nata sht …

Lexo me shume

“Fillimet” e Prec Zogajt promovohet ne Lezhe!

Lezha ka qene pritesja e radhes e promovimit per “Fillimet” nga prec zogaj. Ngjarjet, deshmite dhe refleksionet per vitet 90 – 92 te paraqitura ne botimin e fundit te publicistit prec zogaj jane shmangie nga personalizimi,por qe paraqesin nje histori te vertete e te pakontestueshme. Per kritiket, libri i publicistit prec zogaj vazhdon te ngreje disa probleme qe nuk jane …

Lexo me shume

Prag- Krishtlindjet, mesha e shenjte ne katedrale!

Eshte zhvilluar ne katedralen e shen shtjefnit ne Shkoder mesha e shenjte ne prag te festes me te madhe te besimtareve katolike sic eshte krishtlindja.Mesha drejtohej nga arqipeshkvi I dioqezes Shkoder-pult mons sinjor angjelo masafra.Gjate predikimit arqipeshkvi drejtua besimitareve te rendesia e afrimit te njerzve me njeri-tjetrin duke lene menjane meritedhe problemet e jetes se perditshme per ta ritur sa …

Lexo me shume

Inagurohet xhamia e dy vajzave Sara dhe Shehd

Qytetit t Shkodres i sht shtuar kt fundviti nj tjetr xhami dhe kompleks islam, inagurimi i t cilave u b prmes nj ceremonie t veant nga myftinia Shkoder dhe instituti shqiptar i mendimit dhe i qytetrimit islam. Fillimisht t pranishmit jane pershendetur nga N/kryetari I Komunitetit Musliman. I pranishm n kt aktivititet ka qn edhe kreu I komunitetit te kulteve …

Lexo me shume

Zbulimet ne Lezhe do te harmonizohen me sheshin e ri!

Sheshi ne rikosntruksion i lezhes do te azhornohet plotesisht me asetin arkeologjik qe ndodhet prane tije. Prezantimi eshte bere nga vete kreu i bashkise se lezhes viktor tushaj, ndersa ka folur edhe per gjetjet e reja arkeologjike te dala gjate punimeve. Sipas tij ne bashkpunim me keshillin kombetar te arkeologjise po punohet per harmonizimin e plote te ketij investimi me …

Lexo me shume

Nis dekorimi i qytetit te Shkodres!

Qyteti I shkodres ka filluar te zbukurohet per festat e fundvitit. T hnn jane vendosur bredhat n sheshet kryesore t qytetit sic sht shshi Ligj Gurakuqi apo n bulevardin Zogu I pare, ndrsa kete te merkure dhe n ditt n vijim do t vendosen edhe n shum rrug t tjera kryesore por jo vetm. Keshtu ditn e mrkur, punonjsit e …

Lexo me shume

Festivali i kenges popullore, nje seri cmimesh per shkodranet!

Pjesmarrjet ne Festivalin Folkolorik Tipologjik te kenges popullore, organizuar n Qytetin e Elbasanit nga dt.24 -26 Nntor 2014, dhe prezantimi i orkestres frymore t Shkodres pr her t par n qytetin e Tetoves n Maqedoni me dt 26 nntor 2014, krijuan jo vetm emocione t veqanta pr vlerat artistike por dhe u vlersuan dhe me trofe n Elbasan. Grupi i …

Lexo me shume

Festa e 28 Nentorit ne Ulqin!

N Qendr pr Kultur, me rastin e 28 Nntorit Dits s Flamurit, n organizimin e Kshillit Kombtar t Shqiptarve u mbajt koncerti i solistve dhe orkestrs simfonike t Teatrit Kombtar t Operas dhe Baletit Epoka n Pentagram. Koncertin e hapi kryetari i KKSH Genci Nimanbegu i cili u drejtua t pranishmve me fjalimin prshndets. Nimanbegu theksoi kontributin e rndsishm …

Lexo me shume

uni: Me shume vemendje objekteve monumentale!

Shembja e nje fasade shtepie karakteristike n Gjuhadol ka diktuar nevojen per tiu kushtuar me shume vemendje objekteve monumente kulture. Ky eshte nje shqetesim jo vetem per Shkodren por edhe per disa rrethe te tjera, u shpreh Zv/ministri i kultures, Zef uni pr Tv Rozafa. Zevendesministri uni vuri theksin tek pergjegjesia qe duhet te kene per te parandaluar raste te …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin