KULTURE

PERKUJTOHET MARTIN CAMAJ NE 90- VJETORIN E LINDJES

Ne kuader te 90- vjetorit te lindjes se albanologut te njohur Martin Camaj Shoqata Atdhetare “Dukagjini” ne bashkepunim me Unionin Demokristian dhe Universitetin “Luigj Gurakuqi” kane zhvilluar nje aktivitet ne Biblioteken e Universitetit “Luigj Gurakuqi” ku studiues letrare nderuan autorin e njohur te letrave shqipe duke e cilesuar si nje figure te pavdekshme. Menjehere pas konferences e cila zhvillohej me …

Lexo me shume

DREJTORIA E KULTURES: ASKUSH TE MOS PREKE MONUMENTET E KULTURES

Me ane te nje deklarate per shtyp drejtoria rajonale e kultures kombetare shkoder ben te ditur se Pllaka me mbishkrimin Osman, e vendosur n datn 23 shtator 2015 n hyrje t Kalas s Lezhs ndodhet n laboratorin e MINISTRISE SE KULTURES. Nderkohe deklarata vijon duke e denuar kt akt dhune kundr trashgimis kulturore. Sipas drejtuesve te Kultures u behet thirrje …

Lexo me shume

DRKK DHE IMK HEQIN PLLAKEN E SULLTAN SULEJMANIT

Pllaka e vendosur ne hyrje te kalase se Lezhes qe i referohet Sulltan Sulejmanit eshte hequr . Debatet per vendosjen ose jo te saje ne kete vend u pasuan edhe me veprimin e personave te paidentifikuar qe e demtuam dy here ate. Demtimi i saj u be shkak qe ajo te hiqej aktualisht prej hyrjes se kalase. Kete e konfirmon …

Lexo me shume

KORI SEDENKA KONCERT NE SALLEN KARDINAL MIKEL KOLIQI

Ne sallen Kardinal Mikel Koliqi kori femror Sedenka nga Holanda ka prformuar n sken bashk me korin e Katedrales s Shn Shtjefnit. T pranishm n kt aktivitet kulturor ishin arqipeshkvi Imzot Angjelo Massafra si dhe famullitari i Shkodres Dom Artur Jaku. Sipas organizatoreve ky aktivitet sht organizuar n kuadr t 25 vjetorit t celebrimit t Meshs se Par n Shqipri. …

Lexo me shume

LEZHE, DEMTOHET SERISH PLLAKA OSMANE

Sfida qe Ministria e Kultures i beri Lezhes me vendosjen ne hyrje te kalase se Lezhes te pllakes qe nderonte Sulltan Sulejmanin, po i kushton edhe vete historise. Me qellim demtimin e saj, pllaka eshte goditur gjate nates nga persona te paidentifikuar, ndersa shenjat ne te tregojne qarte qellimin e personit apo personave qe moren persiper kete veprim. S hkrimi …

Lexo me shume

KINEMAJA NE LEZHE, NIS TE RINGJALLET PAS BRAKTISJES DISA VJEARE

Pallati i kultures do te sherbeje per te transmetuar kulture ne menyre qe skena e tij te prezantoje seriozitet artistik ashtu sic Lezha e transmeton cdo dite kete seriozitet. Kete objektiv, kreu i bashkise se lezhes Fran Frrokaj do te permbushe me nderhyrjen qe do te pasoje shume shpejt kjo shtepi e madhe arti ne kete njesi vendore. Deklarata e …

Lexo me shume

“AHENGU SHKODRAN” RIKTHEHET NE METROPOLIN VERIOR!

Ahengu shkodran ka pushtuar mbrmjen e s martes oborrin karakteristike t shtpis muze t Oso Kuks, duke rikthyer traditn e bukur n qytetin e artit dhe kulturs. Kt vit ndryshe nga vitet e tjera ishte pjesmarrjA e kngtarve t ri t qytetit, e futur kt vit si risi, pr 60 minuta publikut ju prezantuan kryeveprat e ktij zhanri. Kt her …

Lexo me shume

29 SHTATORI, DITA KOMBETARE E TRASHIGIMISE KULTURORE

Dita Kombetare e trashigimise kulturore sot ka mbledhur ne nje aktivitet perfaqesues te trashigimise por edhe nxenes te cilet nepermjet kengeve, valleve i kane dhene hijeshi aktivitetit. Drejtoresha e DRKK Majlinda Laej tha se kjo eshte dita qe ne duhet te reflektojme, te kujtojme mbi rendesine e trashigimise tone kulturore. 29-Shtator, Dita Kombtare e Trashgimis Kulturore synon ruajtjen, promovimin e …

Lexo me shume

LEZHES I RIKTHEHET KINEMAJA

Do te jete modeste, por i rendesishem eshte fakti se do te jete funksionale. Pas 20 vitesh pritje per qytetaret lezhjane do te kthehet kinemaja. Salla e koncerteve te pallatit te kultures ne kete qytet do te sherbeje edhe si kinema. “Qyteti me drita” do te jete filmi primiere e kesaj ngjarjeje qe konsiderohet tejet e vecante. Fale donacioneve me …

Lexo me shume

DITA EVROPIANE E GJUHEVE

Qendra e Informimit e Bashkimit Evropian ka zhvilluar aktivitete n kuadr t dits Evropiane t gjuhve. Shehiada Piraniqi drejtoresha e zyres se Bashkimit Europian pohon se qllimi i ktij aktiviteti sht t njoh pjesmarrsit me gjuht zyrtare t Bashkimit Evropian, me rndsin e gjuhve t huaja n zhvillimin turistik dhe kulturor t Shkodrs si dhe me performanca t ndryshme artistike …

Lexo me shume