Breaking News

KULTURE

EKSPOZIT FOTOGRAFIKE ULQIN – GJIROKASTER

N sheshin para bashkis Shkoder sht zhvilluar ekspozit fotografike me veshje t trevave shqiptare, Ulqinit, Presheves apo trevave t tjera. T gjitha kto fotografi jane br ne festivalin e fundit folkloik t Gjirokastres nga fotografi kosovar Shkelzen Rexha.   Zv. ministri I kulturs Zef Cuni ishte I pranishm ne ekspozite ndersa theksoi se modelet e veshjeve kombetare q ishin pjesmarrs …

Lexo me shume

RESTAURIMI I KALASE SE LEZHES DREJT FUNDIT

Kalaja e Lezhes po i nenshtrohet nje restaurimi te pjesshem, nderhyrje qe jane drejt perfundimit. Fale projektit”ADRIFORT”me fondet e”IPA ADRIATICA” nderhyrja eshte perqendruar tek muret fortifikues te kalase, duke penguar shembjen e metejshme te tyren. Firma restauratore ka kryer punime edhe ne portat kryesore te kalase duke vendosur trare mbajtes ne to. Ato parashikohet qe te pengojne rrenimin e ketyre …

Lexo me shume

SHIROKE, FESTOHET SHEN RROKU. Imzot MASSAFRA: LARG DHUNES!

16 gusht banoret e zones se Shirokes festojne Shen Rrokun . Tradita ka nisur qe ne mengjes heret ku besimtaret katolike kane kryer procesionin , i cili prfshinte rrugtimin e banorve, t udhhequr nga kryqi me ikonn e Shn Rrokut, npr vendet kur dikur kalonte prifti i tyre i shenjt pr t shruar t smurt. Me pas u dha mesha …

Lexo me shume

LEZHA FESTON “DITEN E SHTEGTARIT”

Lezha mblodhi ne sheshin Gjergj Kastrioti emigrantet e saj per te kremtuar Diten e Shtegtarit, nje feste e bere tradite ne kete qytet e qe u dedikohet teresisht atyre. Vendosja e buqeta me lule prane gurit perkujtimor nga kreu i bashkise Fran Frrokaj, sekretari i pergjithshem i prefektures Altin Jaku dhe te tjere perfaqsues te pushtetit vendor u hapi rruge …

Lexo me shume

GATI PER KREMTIMET E “DITES SE SHTEGTARIT”

Guri simbolik u rikthye ne vendin e tije per te qene gati per diten e neserme. Ne shesh u vendos dekori ndersa banderolat ne rruget kryesore te japin mireseardhjen. Lezha pregatitet per te kremtuar per te 9 vit radhazi diten e shtegtarit, festen qe i dedikohet teresisht emigranteve. Pregatitjet po kryhen me shpejtesi pershkak se konstituimi i bashkise se re …

Lexo me shume

LEZHA OFRON ME SHUME SE SA BREGDETIN!

Turizmi ne Lezhe te mundeson me teper se bregdetin, kulinarine dhe grishjet e shumta natyrore. Njohja me kulturen mijeravjeare te ketij rajoni eshte nje tjeter veanti qe te afrohet. Kjo eshte nje mundesi edhe per emigrantet shqiptare dhe femijet e tyre. Edhe pse jane lindur ne shtetet e bashkuara te amerikes, keta dy femije me prinder shqiptar duan qe te …

Lexo me shume

DIPLOMOHEN STUDENTET E AKADEMSE SE ARTEVE

Studentt e akademis s artve jan diplomuar n dy deg, at t pikturs dhe pituro-grafiks. Kto jan studentt e par dhe t fundit q diplomohen n kt akademi sepse vitn tjetr do t jet pjes e universtetit Luigj Gurakuqi, ksahtu sht prehur dekania Ikbale BUSHATI. Bushati shpjegon se edhe vitin e ardhshem do t ruhen t njjtat kuota pranimi. Jan …

Lexo me shume

NJE RRUGE E LEZHES MERR EMRIN “VELLEZERIT HARADINAJ”

Ne shenje respekti dhe mirenjohje per sakrificen e tyre ne luften per mbrojtjen e trojeve shqiptare te kosoves, njera nga rruget e Lagjes smt ne lezhe do te mbaje emrin ,Vellezerit Haradinaj. Ne zbulimin e pllakatit ka qene i pranishem edhe ish kryeministri i kosoves Ramush Haradinaj. Kjo ngjarjeje e vecante ka nje lidhje te forte me vete vellezerit haradinaj, …

Lexo me shume

FESTOHET RADIO MARIA 12 VITE TRANSMETIM

12 vite qe nga transmetimi i pare ne Shqiperi i Radio Marise. Ne kete pervjetor mesha e shenjte ka qene e gjithja dedikuar kesaj radio e cila sot vjen si radio e 64 ne te gjithe boten persa i perket radios fetare me te degjuar. Presidentia e Radio Marise File Preka tha se kjo radio se shpejti do te mbuloje …

Lexo me shume

MEHMET SHPENDI NDERI I KOMBIT

Atdhetari Shqiptar Mehmet Shpendi sht dekoruar me titullin Nderi i Kombit pas vdekjes. Pr t dorzuar kt titull ishte prfaqsuesi I presidencs, Flamur Gashi. Titulli Nderi i Kombit sht marr nga t afrmit e Mehmet Shpendit.   Gjat ksaj ceremonie sht pruruar dhe monumenti I Atdhetarit Mehmet Shpendi n lulishten e Zons Industriale. Sekretari i Shoqats Atdhetart e Dukagjinit Luigj …

Lexo me shume