Breaking News

KULTURE

PERGATITJET PER 25- VJETORIN E MESHES SE PARE!

25 vjetori i dhenjes se meshes se pare ne Shkoder kete vit do te perkujtohet me ndryshime te rendesishme. Pas ndertimit te piaces Gjon Pali Arqipeshkevia ne bashkpunim me ministrine e kultures po punohet per risistemimin e Varrezave te Rrmajt e po ashtu edhe te muzeut. Famullitari I Shkodres Dom Artur Jaku foli mbi keto punime. I pyetur mbi muzeun …

Lexo me shume

PRESIDENTI NISHANI MBYLL PUSHIMET NE VALBONE!

Si gjithnj gjat ktyre viteve t fundit, presidenti I Republiks, Bujar Nishani ka zgjedhur ti prmbyll pushimet e tij t vers n Bjeshkt e Tropojs. Valbona pr t disaten her sht destinacioni I presidentit Nishani I cili duket se jo paqellim e zgjedh t prmbyll pushimet e sezonit. Ajri I paster, bjeshket q kuror t prheshme kan kreshtat e Bors …

Lexo me shume

KATEDRALJA, DOM ARTUR JAKU: PUNIMET MBAROJNE NE NENTOR

Punimet qe po behen ne oborrin perpara katedrales po ecin me ritme te kenaqshme. Gjate nje interviste per tv rozafa famullitari Shkodres Dom Artur Jaku tha se punimet do te perfundojne perpara pervjetorit te 25 te meshes se pare e cila perkujtohet ne muajn Nentor. Dom Arturi eshte I kenaqur me punimet ndersa tha se keto jane ne harmoni edhe …

Lexo me shume

EKSPOZIT FOTOGRAFIKE ULQIN – GJIROKASTER

N sheshin para bashkis Shkoder sht zhvilluar ekspozit fotografike me veshje t trevave shqiptare, Ulqinit, Presheves apo trevave t tjera. T gjitha kto fotografi jane br ne festivalin e fundit folkloik t Gjirokastres nga fotografi kosovar Shkelzen Rexha.   Zv. ministri I kulturs Zef Cuni ishte I pranishm ne ekspozite ndersa theksoi se modelet e veshjeve kombetare q ishin pjesmarrs …

Lexo me shume

RESTAURIMI I KALASE SE LEZHES DREJT FUNDIT

Kalaja e Lezhes po i nenshtrohet nje restaurimi te pjesshem, nderhyrje qe jane drejt perfundimit. Fale projektit”ADRIFORT”me fondet e”IPA ADRIATICA” nderhyrja eshte perqendruar tek muret fortifikues te kalase, duke penguar shembjen e metejshme te tyren. Firma restauratore ka kryer punime edhe ne portat kryesore te kalase duke vendosur trare mbajtes ne to. Ato parashikohet qe te pengojne rrenimin e ketyre …

Lexo me shume

SHIROKE, FESTOHET SHEN RROKU. Imzot MASSAFRA: LARG DHUNES!

16 gusht banoret e zones se Shirokes festojne Shen Rrokun . Tradita ka nisur qe ne mengjes heret ku besimtaret katolike kane kryer procesionin , i cili prfshinte rrugtimin e banorve, t udhhequr nga kryqi me ikonn e Shn Rrokut, npr vendet kur dikur kalonte prifti i tyre i shenjt pr t shruar t smurt. Me pas u dha mesha …

Lexo me shume

LEZHA FESTON “DITEN E SHTEGTARIT”

Lezha mblodhi ne sheshin Gjergj Kastrioti emigrantet e saj per te kremtuar Diten e Shtegtarit, nje feste e bere tradite ne kete qytet e qe u dedikohet teresisht atyre. Vendosja e buqeta me lule prane gurit perkujtimor nga kreu i bashkise Fran Frrokaj, sekretari i pergjithshem i prefektures Altin Jaku dhe te tjere perfaqsues te pushtetit vendor u hapi rruge …

Lexo me shume

GATI PER KREMTIMET E “DITES SE SHTEGTARIT”

Guri simbolik u rikthye ne vendin e tije per te qene gati per diten e neserme. Ne shesh u vendos dekori ndersa banderolat ne rruget kryesore te japin mireseardhjen. Lezha pregatitet per te kremtuar per te 9 vit radhazi diten e shtegtarit, festen qe i dedikohet teresisht emigranteve. Pregatitjet po kryhen me shpejtesi pershkak se konstituimi i bashkise se re …

Lexo me shume

LEZHA OFRON ME SHUME SE SA BREGDETIN!

Turizmi ne Lezhe te mundeson me teper se bregdetin, kulinarine dhe grishjet e shumta natyrore. Njohja me kulturen mijeravjeare te ketij rajoni eshte nje tjeter veanti qe te afrohet. Kjo eshte nje mundesi edhe per emigrantet shqiptare dhe femijet e tyre. Edhe pse jane lindur ne shtetet e bashkuara te amerikes, keta dy femije me prinder shqiptar duan qe te …

Lexo me shume

DIPLOMOHEN STUDENTET E AKADEMSE SE ARTEVE

Studentt e akademis s artve jan diplomuar n dy deg, at t pikturs dhe pituro-grafiks. Kto jan studentt e par dhe t fundit q diplomohen n kt akademi sepse vitn tjetr do t jet pjes e universtetit Luigj Gurakuqi, ksahtu sht prehur dekania Ikbale BUSHATI. Bushati shpjegon se edhe vitin e ardhshem do t ruhen t njjtat kuota pranimi. Jan …

Lexo me shume