Saturday , 24 March 2018

KULTURE

LIGJRAT MBI ARTIN E REALIZMIT SOCIALIST

N ambjentet e Muzeut t Vuajtjes s Diktaturs u mbajt sot nj ligjrat lidhur me artin n kohn e realizmit socialist. Profesori ligjrues njkohsisht edhe kritik i artit foli pr t gjith t pranishmit lidhur me detajet e veprave artistike t asaj kohe, si pasqyrohej njeriu n kto vepra si dhe deri n far shkalle ideologjia e regjimit komunist mund …

Lexo me shume

MINISTRIA VARROS HISTORINE E LEZHES

Ministria e kultures foli dhe dha virdiktin e saj per zbulimet e dala ne Lezhe gjate germimeve per hapjen e kanaleve te ujesjellesit te ri. Ne vendimin e saj eshte percaktuar se zbulimi eshte nje objekt i ndertuar gjate luftes se pare boterore dhe urdheroi mbylljen e tij. Ne kete vendim nuk thuhet asnje fjale per objektin tjeter qe ndodhej …

Lexo me shume

NISIN PUNIMET PER RIKONSTRUKSIONIN E FOTOTEKES

Zyrtarisht kan nisur punimet per rikonstruksionin e godines e re t fototeks Marubi. Memorandumi I mirkuptimit per Marubin ndermjet ministries se kultures, fondit shqiptaro Amerikan, fondit shqiptar te zhvillimit dhe bashkise Shkoder u firmos gjate paradites se sotme.Ne fjalen e tij kryebashkiaku Luka falenderoj ish kryeministrin Berisha per kontributin dhe pamjen modern qe I ka dhene kesaj fototeke. E pranishme …

Lexo me shume

TRASHAJ: TE MOS BETONIZOHEN ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE LEZHE

Lezha eshte nje varreze masive per historine, arkeologjine dhe kulturen e kesaj zone. Reagimi vjen nga kreu i forumit per mbrojtjen e trashegimise historike kulturore kombetare Pal Trashaj. Duke iu referuar betonizimit te zbulimeve arkeologjike qe kane dale se fundmi ne lezhe, Trashaj ka kerkuar nga Ministria e Kultures qe te ushtroje funksionet e saj dhe te dale ne mbrojtje …

Lexo me shume

KONCERT PER PASHKE NE TEATRIN MIGJENI!

Teatri Migjeni pasditen e se dieles ka qene I mbushur plot .Akademia e Arteve Shkoder me mbeshtetjen e Bashkise ka organizuar nje koncert ne kuader te festes se Pashkeve. Repertori I luajtur nga 2 solistet Mateuz Kaminski ne violoncel dhe klevis Gjergji ne piano ka qene I zgjellur nga autoret me te famshem boteror si Schubert,Starus, Mozzarti e te tjere. …

Lexo me shume

BRENDA MUAJIT NIS PUNA PER FOTOTEKEN MARUBI

Premtimi i projektit te fototekes Marubi me sa duket nuk ka deshtuar, pavarsisht vonesave. ZV ministri i kultures konfirmon qe ky projekt eshte miratuar ne te gjitha instancat perkatese,dhe vetem 2 dite me perpara eshte shpallur edhe tenderi ndersa brenda muajit mund te nis puna. Sipas Cunit ky objekt do te perfundoje brenda ketij viti I pyetur edhe mbi procesin …

Lexo me shume

SI ESHTE VEPRUAR ME ZBULIMET NE LEZHE!

Ministria e Kultures dhe Keshilli Kombetar i Arkeologjise, varrosin me vendime absurde pasurite dhe monumentet qe i perkasin trashegimise historike dhe kulturore. Me ane te disa shkresave rradhazi, ministrja e Kultures Mirela Kumbaro si dhe Keshilli Kombetar i Arkeologjise, rekomandojne vijimin e punimeve infrastrukturore dhe varrosjen pergjithmone te vlerave monumentale qe ishin zbuluar gjate germimeve ne Lezhe.Behet fjale per punimet …

Lexo me shume

ABAT PREND DOI “NDERI I KOMBIT”, DEKOROHET NGA PRESIDENTI!

Si radhe ndonjehere, mirditoret e kane pritur me duartrokitje presidentin e repulikes Bujar Nishani. Ai ishte i pranishem ne qytetin e rreshenit per ti dorezuar autoriteteve te kishes titullin e larte ” Nderi i Kombit” te akorduar pas vdekjes per abat Prend Docin. Nishani eshte pritur fillimisht ne shkollen e mesme profesionale shen jozefi punetor nga arqipeshvet e mirdites, lezhes, …

Lexo me shume

KURBIN, KISHA 1500-VJEARE DREJT RRENIMIT

sht unike n llojin e saj, por mungesa e vmendjes gjat 20 viteve t fundit ka br q ajo t degradoj plotsisht, duke rrezikuar shembjen totale.Kisha 1500-vjeare e Bazilika e Shn Meris q ndodhet n fshatin me t njjtin emer n Malsin Kurbinit sht nj objekt kulti me vlera t veanta dhe e shpallur Monumet Kulture q mbrohet nga shteti.Ky …

Lexo me shume

IN MEMORY PJETER GACI

Salla e koncerteve e shkolles artistike Prenk Jakova kishte nje atmosphere ndryshe kete hereEshte organizuar nga stafi I kesaj shkolle koncert nen titullin In Memori Pjeter Gaci. Por Kaftalli gjithashtu kujtoi qe Bashkia Shkoder duhet te kujtohet me shume per emrat e medhenj. Shkolla Prenk Jakova here pas here do realizoje koncert ne perkujtim te atyre qe kane dhene kontribut …

Lexo me shume