KULTURE

RESTAURIMI I KALASE SE LEZHES DREJT FUNDIT

Kalaja e Lezhes po i nenshtrohet nje restaurimi te pjesshem, nderhyrje qe jane drejt perfundimit. Fale projektit”ADRIFORT”me fondet e”IPA ADRIATICA” nderhyrja eshte perqendruar tek muret fortifikues te kalase, duke penguar shembjen e metejshme te tyren. Firma restauratore ka kryer punime edhe ne portat kryesore te kalase duke vendosur trare mbajtes ne to. Ato parashikohet qe te pengojne rrenimin e ketyre …

Lexo me shume

SHIROKE, FESTOHET “SHEN RROKU”. Imzot MASSAFRA: LARG DHUNES!

16 gusht banoret e zones se Shirokes festojne “Shen Rrokun” . Tradita ka nisur qe ne mengjes heret ku besimtaret katolike kane kryer procesionin , i cili pėrfshinte rrugėtimin e banorėve, tė udhėhequr nga kryqi me ikonėn e Shėn Rrokut, nėpėr vendet kur dikur kalonte prifti i tyre i shenjtė pėr tė shėruar tė sėmurėt. Me pas u dha mesha …

Lexo me shume

LEZHA FESTON “DITEN E SHTEGTARIT”

Lezha mblodhi ne sheshin Gjergj Kastrioti emigrantet e saj per te kremtuar Diten e Shtegtarit, nje feste e bere tradite ne kete qytet e qe u dedikohet teresisht atyre. Vendosja e buqeta me lule prane gurit perkujtimor nga kreu i bashkise Fran Frrokaj, sekretari i pergjithshem i prefektures Altin Jaku dhe te tjere perfaqsues te pushtetit vendor u hapi rruge …

Lexo me shume

GATI PER KREMTIMET E “DITES SE SHTEGTARIT”

Guri simbolik u rikthye ne vendin e tije per te qene gati per diten e neserme. Ne shesh u vendos dekori ndersa banderolat ne rruget kryesore te japin mireseardhjen. Lezha pregatitet per te kremtuar per te 9 vit radhazi diten e shtegtarit, festen qe i dedikohet teresisht emigranteve. Pregatitjet po kryhen me shpejtesi pershkak se konstituimi i bashkise se re …

Lexo me shume

LEZHA OFRON ME SHUME SE SA BREGDETIN!

Turizmi ne Lezhe te mundeson me teper se bregdetin, kulinarine dhe grishjet e shumta natyrore. Njohja me kulturen mijeravjeēare te ketij rajoni eshte nje tjeter veēanti qe te afrohet. Kjo eshte nje mundesi edhe per emigrantet shqiptare dhe femijet e tyre. Edhe pse jane lindur ne shtetet e bashkuara te amerikes, keta dy femije me prinder shqiptar duan qe te …

Lexo me shume

DIPLOMOHEN STUDENTET E AKADEMSE SE ARTEVE

Studentėt e akademisė sė artėve janė diplomuar nė dy degė, atė tė pikturės dhe pituro-grafikės. Kėto janė studentėt e parė dhe tė fundit qė diplomohen nė kėtė akademi sepse vitn tjetėr do tė jetė pjesė e universtetit “Luigj Gurakuqi”, kėsahtu ėshtė prehur dekania Ikbale BUSHATI. Bushati shpjegon se edhe vitin e ardhshem do tė ruhen tė njėjtat kuota pranimi. Janė …

Lexo me shume

NJE RRUGE E LEZHES MERR EMRIN “VELLEZERIT HARADINAJ”

Ne shenje respekti dhe mirenjohje per sakrificen e tyre ne luften per mbrojtjen e trojeve shqiptare te kosoves, njera nga rruget e Lagjes smt ne lezhe do te mbaje emrin ,Vellezerit Haradinaj. Ne zbulimin e pllakatit ka qene i pranishem edhe ish kryeministri i kosoves Ramush Haradinaj. Kjo ngjarjeje e vecante ka nje lidhje te forte me vete vellezerit haradinaj, …

Lexo me shume

FESTOHET “ RADIO MARIA” 12 VITE TRANSMETIM

12 vite qe nga transmetimi i pare ne Shqiperi i Radio Marise. Ne kete pervjetor mesha e shenjte ka qene e gjithja dedikuar kesaj radio e cila sot vjen si radio e 64 ne te gjithe boten persa i perket radios fetare me te degjuar. Presidentia e Radio Marise File Preka tha se kjo radio se shpejti do te mbuloje …

Lexo me shume

MEHMET SHPENDI “NDERI I KOMBIT”

Atdhetari Shqiptar Mehmet Shpendi ėshtė dekoruar me titullin  “Nderi i Kombit” pas vdekjes. Pėr tė dorėzuar kėtė titull ishte pėrfaqėsuesi I presidencės, Flamur Gashi. Titulli “Nderi i Kombit” ėshtė marr nga tė afėrmit e Mehmet Shpendit.   Gjatė kėsaj ceremonie ėshtė pėruruar dhe monumenti I Atdhetarit  Mehmet Shpendi nė lulishten e Zonės Industriale.  Sekretari i Shoqatės “Atdhetarėt e Dukagjinit”  Luigj …

Lexo me shume

BASHKIA SHKODER SHTRON IFTARIN TRADICIONAL

Mbrėmjen e sė martės , kryetar nė detyrė i Bashkisė Shkodėr  Lorenc Luka, organizoi iftarin tradicional tė Bashkisė Shkodėr, nė nder tė muajit Ramazan. Nė fjalėn e tij pėrshėndetėse  Luka theksoi se ky iftar ėshtė shenjė respekti dhe nderimi pėr besimtarėt muslimanė, qė agjėrojnė me pėrkushtim muajin Ramazan . Njėkohėsisht, pėrmendi momente tė spikatura tė drejtimit tė tij tė Bashkisė …

Lexo me shume