Wednesday , 20 June 2018

KULTURE

ARBEN PRENDI PROMOVON LIBRIN “LETĖRSI SHQIPE BASHKĖKOHORE”

Ėshtė promovuar libri “ Ndėrthurja e poetikave dhe ēkodimi i realiteteve metafizike nė romanin bashkėkohor” tė studiuesit Arben Prendi. Kolegėt vlerėsojnė punėn e bėrė nga autori. Vetė autori i librit pohon se vitet e ardhshme do tė botojė dhe libra tė tjerė. Promovimi i librit ėshtė organizuar nė ambjentet e bibliotekės universitare ku tė pranishėm ishin shumė studentė dhe pedagogė …

Lexo me shume

MUAJI RAMAZANIT, SHPERNDAHET KUR’ANI NE 3 GJUHE

Myftinia Shkodėr nė bashkėpunim me Shoqatėn Humanitare Kulturore Shqiptare nė Vjenė (Austri) – “Xhamia Imam El-Buhari”, organizoi shpėrndarjen falas tė pėrkthimit tė kuptimeve tė Kur’anit Famėlartė nė gjuhėn shqipe, nė italisht dhe anglisht. Aktiviteti u zhvillua nė pedonalen para Bashkisė Shkodėr, ku kalimtarė tė shumtė u ndalėn pėr tė marrė njė kopje tė “Kur’anit”, si dhe kalendarin e agjėrimit tė …

Lexo me shume

EKSPOZITĖ FOTOGRAFIE “EMOCION” NGA STUDENTĖT

Studentėt e vitit tė tretė tė akademisė sė arteve kanė realizuar ekspozitėn “Emocion” nė ambjentet e jashtme tė galerisė sė Arteve nėn udhėheqjen e pedagoges Ila Gjinaj. Gjinaj shpjegon arsye pse nje eksozitė me foto dhe jo me piktura. Nė kėtė ekspozitė marrin pjese 10 studentė dhe ėshtė nė kuadėr tė planit mėsimorė 2014-2015.  

Lexo me shume

MUZIKA KORALE DHE ROLI I SAJ NĖ EDUKIMIN E STUDENTĖVE

Nė ambjentet e teatrit “Migjeni” ėshtė organizuar  koncerti i dytė  me kėngė tė vjetra shqiptare por dhe tė huaja me studentėt e universitetit tė Shkodrės “Luigj Gurakuqi”. Organizatori  i kėtij koncerti ka folur mbi  muzikėn korale dhe rolin e saj nė edukimin e studentėve. Ky koncert mė herėt ėshtė zhvilluar nė ambjentet e rektoratit tė universitetit. Synimi ėshtė zhvillimi i …

Lexo me shume

QINDRA MIJĖRA BESIMTARĖ I DREJTOHEN KISHĖS SĖ SHNA NDOUT PĖR PELEGRINAZH

Qė prej mbrėmjes sė djeshme qyteti i Laēit ėshtė bėrė kryeqendra e vendit. Pelegrinazhi i pėrvitshėm nė kishėn e Shna Ndout ka vijuar ritualin e tij me besimtarė qė i ngjiten kodrės mbi kėtė qytet. Nata e 12 qershorit pėrbėn edhe momentin mė kulminant tė besimit, ku qindra mijėra besimtare e kalojnė pėrreth kishės natėn dhe drejtojnė lutjet e tyre …

Lexo me shume

“MUZIKĖN KORALE DHE ROLIN E SAJ PĖR EDUKIMIN E STUDENTĖVE”

Nė ambjentet e rektoratit tė universitetit “Luigj Gurakuqi”  ėshtė organizuar njė koncert me kėngė tė vjetra shqiptare por dhe tė huaja me studentėt e universitetit tė Shkodrės. Organizatorėt e kėtij koncerti flasin mbi “ Muzikėn korale dhe rolin e saj pėr edukimin e studentėve”. Koncertėt do tė vijojnė dhe nė ditėt nė vijim ku mė datėn 15 qershor kori i …

Lexo me shume

“CAMAJ MES BREZASH”

Nė sallėn e konferencave  pranė Rektoratit tė Universitetit tė Shkodrės “Luigj Gurakuqi”, Fakulteti i Shkencave Shoqėrore  dhe Departamenti i Gjuhėsisė kanė organizuar njė veprimtari pėrkujtimore me titull: “Camaj mes brezash”. Konferenca ka nisur me vargjet e poezisė sė kėtij shkrimtari tė recituara po nga ai. Dekania e Fakultetit tė Shkencave Shoqėrore Mimoza Priku ka shpjeguar arsyen e organizimi tė kėtij …

Lexo me shume

FESTOHET FESTA E REPUBLIKĖS SĖ ITALISĖ

Nga Shkodra amabasadori italian nė Shqipėri Massimo Gaiani ka theksuar se ndėrtesa e konsullatės sė nderit nė Shkodėr do tė rikonstruktohet. Gaiani pohon Shkodra ėshtė nė vėmendjen e Italisė. Ambasadori italian nė vendin tonė ndodhej nė Shkodėr sepse ėshtė festuar festa e Republikės sė Italisė. Gaiani pohoi se festimi i kėsaj dite kur ndodhemi jashtė vendit ėshtė dhe festimi i …

Lexo me shume

1QERSHORI, DITA NDĖRKOMBĖTARE E FĖMIJĖVE

Nė kuadėr tė ditės ndėrkombėtare tė fėmijėve, nė repartin e zjarrfikėsve  ishin vizitorė rreth 40 fėmijė tė kopshteve tė qytetit tė Shkodrės. Fėmijėve iu shpjegua procesi i punės nė repart nga komandanti Edison Suma, i cili pohoi se fėmijėt kanė treguar interes. Nė ditėn ndėrkombėtare tė fėmijėve gjatė vizitės nė repartin e zjarrfikėsve, kanė treguar interes pėr mėnyren se si …

Lexo me shume

“QYTETAR NDERI I QARKUT SHKODĖR” DY TĖ HUAJ

Kėshilli i Qarkut Shkodėr ka nderuar me titullin “Qytetar Nderi i Qarkut Shkodėr” Milan Daboviq dhe Ivan Klesic me motivacionin pėr rolin e ēmuar dhe rritjen e kapaciteteve pėr auditin nė standartet e  Organizatės Ndėrkombėtare tė Auditit. Titujt janė  dorėzuar nga kryetari i Qarkut Shkodėr Maxhid Cungu dhe kryetari i Bashkisė Lorenc LUKA. Kėshilli i Qarkut dhe bashkia po nderojnė …

Lexo me shume