Wednesday , 19 December 2018

KULTURE

LEZHE, DEMTOHET SERISH PLLAKA OSMANE

Sfida qe Ministria e Kultures i beri Lezhes me vendosjen ne hyrje te kalase se Lezhes te pllakes qe nderonte Sulltan Sulejmanin, po i kushton edhe vete historise. Me qellim demtimin e saj, pllaka eshte goditur gjate nates nga persona te paidentifikuar, ndersa shenjat ne te tregojne qarte qellimin e personit apo personave qe moren persiper kete veprim. S hkrimi …

Lexo me shume

KINEMAJA NE LEZHE, NIS TE RINGJALLET PAS BRAKTISJES DISA VJEARE

Pallati i kultures do te sherbeje per te transmetuar kulture ne menyre qe skena e tij te prezantoje seriozitet artistik ashtu sic Lezha e transmeton cdo dite kete seriozitet. Kete objektiv, kreu i bashkise se lezhes Fran Frrokaj do te permbushe me nderhyrjen qe do te pasoje shume shpejt kjo shtepi e madhe arti ne kete njesi vendore. Deklarata e …

Lexo me shume

“AHENGU SHKODRAN” RIKTHEHET NE METROPOLIN VERIOR!

Ahengu shkodran ka pushtuar mbrmjen e s martes oborrin karakteristike t shtpis muze t Oso Kuks, duke rikthyer traditn e bukur n qytetin e artit dhe kulturs. Kt vit ndryshe nga vitet e tjera ishte pjesmarrjA e kngtarve t ri t qytetit, e futur kt vit si risi, pr 60 minuta publikut ju prezantuan kryeveprat e ktij zhanri. Kt her …

Lexo me shume

29 SHTATORI, DITA KOMBETARE E TRASHIGIMISE KULTURORE

Dita Kombetare e trashigimise kulturore sot ka mbledhur ne nje aktivitet perfaqesues te trashigimise por edhe nxenes te cilet nepermjet kengeve, valleve i kane dhene hijeshi aktivitetit. Drejtoresha e DRKK Majlinda Laej tha se kjo eshte dita qe ne duhet te reflektojme, te kujtojme mbi rendesine e trashigimise tone kulturore. 29-Shtator, Dita Kombtare e Trashgimis Kulturore synon ruajtjen, promovimin e …

Lexo me shume

LEZHES I RIKTHEHET KINEMAJA

Do te jete modeste, por i rendesishem eshte fakti se do te jete funksionale. Pas 20 vitesh pritje per qytetaret lezhjane do te kthehet kinemaja. Salla e koncerteve te pallatit te kultures ne kete qytet do te sherbeje edhe si kinema. “Qyteti me drita” do te jete filmi primiere e kesaj ngjarjeje qe konsiderohet tejet e vecante. Fale donacioneve me …

Lexo me shume

DITA EVROPIANE E GJUHEVE

Qendra e Informimit e Bashkimit Evropian ka zhvilluar aktivitete n kuadr t dits Evropiane t gjuhve. Shehiada Piraniqi drejtoresha e zyres se Bashkimit Europian pohon se qllimi i ktij aktiviteti sht t njoh pjesmarrsit me gjuht zyrtare t Bashkimit Evropian, me rndsin e gjuhve t huaja n zhvillimin turistik dhe kulturor t Shkodrs si dhe me performanca t ndryshme artistike …

Lexo me shume

TRASHAJ: KEMI NJE MINISTRE KULTURE TE PAKULTURE

Kemi nje Ministre Kulture qe nuk ka kulture dhe qe nuk e njeh aspak historine e kombit shqiptar. Ky eshte reagimi qe percillet nga Lezha pas debateve qe jane ndezur se fundmi me vendosjen e pllakatit qe sjell ne kujtese rikonstruksionin e ketij objekti historik nga Sulltan Sulejmani ne vitin 1522. Pal Trashaj nga Forumi per trashegimine historike kulturore kombetare …

Lexo me shume

NDAHET NGA JETA TONIN TRSHANA

Ndrroi jet n moshn 66 vjeari kngtari i njohur i muziks s leht shqiptare, Tonin Trshana. Trshana ndrroi jet n spitalin Nn Tereza pasi vuante nga nj smundje e rnd. Tonin Trshana, prbn nj rekord n skenn shqiptare, pasi q n debutimin e par, n Festivalin e 4 n Radio, me kngn Kur vjen pranvera, me muzik t Pjetr Gacit …

Lexo me shume

RIVENDOSET NE HYRJE TE KALASE SE LEZHES PLLAKA E “SULEJMANIT TE MADHERISHEM”

Pllaka me mbishkrimin ne gjuhen osmanisht qe sjell ne vemendje periudhen osmane dhe Sulejmanin e Madherishem eshte rivendosur ne hyrje te kalase se Lezhes, aty ku ne fakt ishte vendosur ne vitin 1522 kur edhe u be rikonstruksioni i kesaj kalaje. Kjo eshte menyra qe ka zgjedhur drejtoria rajonale e kultures kombetare per evidentimin dhe promovimin e ketyre vlerave. Pergjegjesi …

Lexo me shume

PIKTURA E ZOJES SE SHKODRES NE RESTAURIM

Bashkepunimi ne mes Ministrise se Kultures dhe Famullise Shen Shtjefen ka sjelle nisjen e fazes se pare te punimeve per restaurimin e figures se Zojes se Shkodres, si dhe te Zojes me Krishtin. Edlira Caushi flet per fazen e punimeve dhe veshtiresite qe ka.E pyetur nese do te kete elemente te reja ne kete pikture Caushi u pergjigj e do …

Lexo me shume