Wednesday , 20 June 2018

KULTURE

“TRI HALLA E NJĖ TUL” SHUMĖ SHPEJT NĖ “MIGJENI”

Nė skenėn e tatrit Migjeni trupa teatrale po zhvillon prova pėr tė vėnė nė skenė komedin “Tri halla e njė tul”. Sipas regjizorit Bruno Shllaku kjo komedi tė largon nga problemet e jetės sė pėrditshme. Me anė tė aktorėve tė mirėnjohur tė metropolit verior vihet nė pah njė problem i shoqėrisė siē ėshtė problemi i borgjeve me anė tė batutave …

Lexo me shume

AKTIVITET NĖ PEDONALE NGA “MARIA NDIHMĖTARE”

Nė pedonalen Kol Idromeno gjimnazi jopublik “Maria Ndihmetare ka zhvilluar njė aktivitet ku janė prezantuar punimet nga gjimnazisėt tė bėra gjatė vitit shkollor 2014-2015. Kalimtarėt kanė pasur mundėsinė tė ndiqnin kėngė dhe valle nga nxėnėsit e kėsaj shkolle. Aktiviteti nga nxėnėsit e kėsaj shkolle nė pedonalen Kol Idromeno ka vazhduar pėr disa orė.    

Lexo me shume

“DEMUSH KECI” MIRĖNJOHJA E QYTETIT

Ėshtė nderuar me titullin “Mirėnjohja e Qytetit” pas vdekjes Demush Keci. Figura tė tilla duhet tė nderohen gjithmonė sepse duke kujtuar vuajtjet dhe sakrificat e kaluara mund  tė ecim pėrpara kėshtu ėshtė shprehur anėtari i kėshillit bashkiak Sabri Bushati. Pėr familjarėt ky titull do tė thotė shumė pėr familjen Keci dhe pėr figurėn e Demush Kecit. Demush Keci ėshtė burgosur …

Lexo me shume

“MIRĖNJOHJA E QYTETIT” LIN GURI

Kėshilli Bashkiak Shkodėr i ka dorėzuar ēertifikatė “Mirėnjohja e Qytetit” Lin Gurit me motivacionin pėr kontributin e dhėnė nė vendosjen e pluralizmit nė Shqipėri dhe si misionar i palodhur duke u bėrė faktor vendimtar pėr shuarje konfliktesh dhe pajtim tė gjaqeve. Ky titull ėshtė dorėzuar nga Fatbardh Lohja kryetar i kėshillit tė Bashkisė Shkodėr. Lin Guri pohon se ky titull …

Lexo me shume

ELHAIDA DANI ME ZĖRIN E SAJ “PUSHTON” VIENĖN

Shqipėria ėshtė kualifikuar nė finalen e madhe tė Eurovizion, e pėrfaqėsuar nga kėngėtarja Elhaida Dani me kėngėn ‘I’m Alive’. Emri i Shqipėrisė u pėrmend i pari nė listėn e shteteve fituese dhe pėrsėri mori duartrokitje dhe brohorima nga publiku nė shenjė aprovimi. Elhaida Dani shpalosi tė gjithė energjinė dhe potencialin e saj nė skenėn madhėshtore. Kėnga e kėngėtares shkodrane korri …

Lexo me shume

TRASHĖGIMIA ARKITEKTONIKE NĖ VENDIN TONĖ

Nė ambjentet e muzeut tė Krimeve tė Komunizmit i pranishėm ishte pedagogu dhe njėkohėsisht zv/dekani i fakultetit tė arkitekturės urbanistike tė universitetit tė Tiranės, Gjergj Islami. Islami nė fjalėn e tij u ndal tek  historia me beton, trashėgimia arkitektonike dhe arkitektura e realizmit socialist. Arkitektura nė vendin tonė nė shumicėn e rasteve ka stil italian apo austriak. Pėr periudhėn e …

Lexo me shume

TĖ EDUKOHEMI ME ISLAMIN, AKTIVITET NĖ KALANĖ “ROZAFA”

Nė kuadėr tė 25 vjetori tė rikthimit tė lirisė sė besimit myftinia Shkodėr ka organizuar aktivitetin “Tė edukohemi me islamin”   nė ambjentet e  kalasė “Rozafa”. Pėrfaqėsuesi i myftinisė Shkodėr Arben Halluni thekson se  ky aktivitet ėshtė zhvilluar me nxėnesit tė cilėt studiojnė nė shkolla fetare. Halluni shpjegon se arsyeja pse ky aktivitet ėshtė quajtur tė edukohemi me islamin ėshtė sepse …

Lexo me shume

MATURANTĖT SHKODRANĖ FITOJNĖ VENDIN E 3 NĖ SHBA

Kanė fituar vendin e tretė nė konkursin mė tė rėndėsishėm ndėrkombetar tė shkencave. Nė Shtetet e bashkuaara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr 2 maturantėt tė cilėt studiojnė nė Kolegjin Turk Hasan Riza Pasha Drini Draēini dhe Sheri Tuzi. Kanė marrė ēmimin mė tė rėndėsishėm i marrė deri mė tani nga 2 shkodranė. Projekti i tyre flet pėr mėnyrėn se si …

Lexo me shume

SHKOLLA “SHEJNAZE JUKA” FITON KONKURSIN MBI BE-nė

Ėshtė finalizuar konkursi i nisur 3 muaj mė parė nga zyra e Bashkimit Europian me shkollat e qytetit mbi informacionet rreth Bashkimit Evropian. Nė finale ishin dy gjimanazet e metropolit verior, “28 Nėntori” dhe “Shenjaze Juka” , ku fitues me diferencė tė vogėl pikėsh ishte gjimanzi “Shenjaze Juka”. Ky aktivitet ishte nė kuadėr tė javės Europiane. Nė fund janė shpėrndarė …

Lexo me shume

EKSPOZITĖ ME LIBRA TĖ SHQIPTARĖVE NĖ MAL TĖ ZI

Nė ambjentet e bibliotekės “Marin Barleti” janė prezantuar 60 libra tė autorėve shqiptarė nė Mal tė Zi. Drejtori i fondit pėr mbrojtjen dhe realizimin e tė drejtave tė pakicave nė Mal tė Zi, Safet Kurtagiq pohon se synimi i kėtij aktiviteti ėshtė pėr tė vėrtetuar edhe njė herė bashkėpunimin e kėtyre dy vendeve. Pakicat nė shtetin fqinj nė Malin e …

Lexo me shume