KULTURE

1QERSHORI, DITA NDRKOMBTARE E FMIJVE

N kuadr t dits ndrkombtare t fmijve, n repartin e zjarrfiksve ishin vizitor rreth 40 fmij t kopshteve t qytetit t Shkodrs. Fmijve iu shpjegua procesi i puns n repart nga komandanti Edison Suma, i cili pohoi se fmijt kan treguar interes. N ditn ndrkombtare t fmijve gjat vizits n repartin e zjarrfiksve, kan treguar interes pr mnyren se si …

Lexo me shume

QYTETAR NDERI I QARKUT SHKODR DY T HUAJ

Kshilli i Qarkut Shkodr ka nderuar me titullin Qytetar Nderi i Qarkut Shkodr Milan Daboviq dhe Ivan Klesic me motivacionin pr rolin e muar dhe rritjen e kapaciteteve pr auditin n standartet e Organizats Ndrkombtare t Auditit. Titujt jan dorzuar nga kryetari i Qarkut Shkodr Maxhid Cungu dhe kryetari i Bashkis Lorenc LUKA. Kshilli i Qarkut dhe bashkia po nderojn …

Lexo me shume

TRI HALLA E NJ TUL SHUM SHPEJT N MIGJENI

N skenn e tatrit Migjeni trupa teatrale po zhvillon prova pr t vn n sken komedin Tri halla e nj tul. Sipas regjizorit Bruno Shllaku kjo komedi t largon nga problemet e jets s prditshme. Me an t aktorve t mirnjohur t metropolit verior vihet n pah nj problem i shoqris si sht problemi i borgjeve me an t batutave …

Lexo me shume

AKTIVITET N PEDONALE NGA MARIA NDIHMTARE

N pedonalen Kol Idromeno gjimnazi jopublik Maria Ndihmetare ka zhvilluar nj aktivitet ku jan prezantuar punimet nga gjimnazist t bra gjat vitit shkollor 2014-2015. Kalimtart kan pasur mundsin t ndiqnin kng dhe valle nga nxnsit e ksaj shkolle. Aktiviteti nga nxnsit e ksaj shkolle n pedonalen Kol Idromeno ka vazhduar pr disa or.    

Lexo me shume

DEMUSH KECI MIRNJOHJA E QYTETIT

sht nderuar me titullin Mirnjohja e Qytetit pas vdekjes Demush Keci. Figura t tilla duhet t nderohen gjithmon sepse duke kujtuar vuajtjet dhe sakrificat e kaluara mund t ecim prpara kshtu sht shprehur antari i kshillit bashkiak Sabri Bushati. Pr familjart ky titull do t thot shum pr familjen Keci dhe pr figurn e Demush Kecit. Demush Keci sht burgosur …

Lexo me shume

MIRNJOHJA E QYTETIT LIN GURI

Kshilli Bashkiak Shkodr i ka dorzuar ertifikat Mirnjohja e Qytetit Lin Gurit me motivacionin pr kontributin e dhn n vendosjen e pluralizmit n Shqipri dhe si misionar i palodhur duke u br faktor vendimtar pr shuarje konfliktesh dhe pajtim t gjaqeve. Ky titull sht dorzuar nga Fatbardh Lohja kryetar i kshillit t Bashkis Shkodr. Lin Guri pohon se ky titull …

Lexo me shume

ELHAIDA DANI ME ZRIN E SAJ PUSHTON VIENN

Shqipria sht kualifikuar n finalen e madhe t Eurovizion, e prfaqsuar nga kngtarja Elhaida Dani me kngn ‘I’m Alive’. Emri i Shqipris u prmend i pari n listn e shteteve fituese dhe prsri mori duartrokitje dhe brohorima nga publiku n shenj aprovimi. Elhaida Dani shpalosi t gjith energjin dhe potencialin e saj n skenn madhshtore. Knga e kngtares shkodrane korri …

Lexo me shume

TRASHGIMIA ARKITEKTONIKE N VENDIN TON

N ambjentet e muzeut t Krimeve t Komunizmit i pranishm ishte pedagogu dhe njkohsisht zv/dekani i fakultetit t arkitekturs urbanistike t universitetit t Tirans, Gjergj Islami. Islami n fjaln e tij u ndal tek historia me beton, trashgimia arkitektonike dhe arkitektura e realizmit socialist. Arkitektura n vendin ton n shumicn e rasteve ka stil italian apo austriak. Pr periudhn e …

Lexo me shume

T EDUKOHEMI ME ISLAMIN, AKTIVITET N KALAN ROZAFA

N kuadr t 25 vjetori t rikthimit t liris s besimit myftinia Shkodr ka organizuar aktivitetin T edukohemi me islamin n ambjentet e kalas Rozafa. Prfaqsuesi i myftinis Shkodr Arben Halluni thekson se ky aktivitet sht zhvilluar me nxnesit t cilt studiojn n shkolla fetare. Halluni shpjegon se arsyeja pse ky aktivitet sht quajtur t edukohemi me islamin sht sepse …

Lexo me shume

MATURANTT SHKODRAN FITOJN VENDIN E 3 N SHBA

Kan fituar vendin e tret n konkursin m t rndsishm ndrkombetar t shkencave. N Shtetet e bashkuaara t Ameriks. Bhet fjal pr 2 maturantt t cilt studiojn n Kolegjin Turk Hasan Riza Pasha Drini Draini dhe Sheri Tuzi. Kan marr mimin m t rndsishm i marr deri m tani nga 2 shkodran. Projekti i tyre flet pr mnyrn se si …

Lexo me shume