KULTURE

BRENDA MUAJIT NIS PUNA PER FOTOTEKEN MARUBI

Premtimi i projektit te fototekes Marubi me sa duket nuk ka deshtuar, pavarsisht vonesave. ZV ministri i kultures konfirmon qe ky projekt eshte miratuar ne te gjitha instancat perkatese,dhe vetem 2 dite me perpara eshte shpallur edhe tenderi ndersa brenda muajit mund te nis puna. Sipas Cunit ky objekt do te perfundoje brenda ketij viti I pyetur edhe mbi procesin …

Lexo me shume

SI ESHTE VEPRUAR ME ZBULIMET NE LEZHE!

Ministria e Kultures dhe Keshilli Kombetar i Arkeologjise, varrosin me vendime absurde pasurite dhe monumentet qe i perkasin trashegimise historike dhe kulturore. Me ane te disa shkresave rradhazi, ministrja e Kultures Mirela Kumbaro si dhe Keshilli Kombetar i Arkeologjise, rekomandojne vijimin e punimeve infrastrukturore dhe varrosjen pergjithmone te vlerave monumentale qe ishin zbuluar gjate germimeve ne Lezhe.Behet fjale per punimet …

Lexo me shume

ABAT PREND DOI “NDERI I KOMBIT”, DEKOROHET NGA PRESIDENTI!

Si radhe ndonjehere, mirditoret e kane pritur me duartrokitje presidentin e repulikes Bujar Nishani. Ai ishte i pranishem ne qytetin e rreshenit per ti dorezuar autoriteteve te kishes titullin e larte ” Nderi i Kombit” te akorduar pas vdekjes per abat Prend Docin. Nishani eshte pritur fillimisht ne shkollen e mesme profesionale shen jozefi punetor nga arqipeshvet e mirdites, lezhes, …

Lexo me shume

KURBIN, KISHA 1500-VJEARE DREJT RRENIMIT

sht unike n llojin e saj, por mungesa e vmendjes gjat 20 viteve t fundit ka br q ajo t degradoj plotsisht, duke rrezikuar shembjen totale.Kisha 1500-vjeare e Bazilika e Shn Meris q ndodhet n fshatin me t njjtin emer n Malsin Kurbinit sht nj objekt kulti me vlera t veanta dhe e shpallur Monumet Kulture q mbrohet nga shteti.Ky …

Lexo me shume

IN MEMORY PJETER GACI

Salla e koncerteve e shkolles artistike Prenk Jakova kishte nje atmosphere ndryshe kete hereEshte organizuar nga stafi I kesaj shkolle koncert nen titullin In Memori Pjeter Gaci. Por Kaftalli gjithashtu kujtoi qe Bashkia Shkoder duhet te kujtohet me shume per emrat e medhenj. Shkolla Prenk Jakova here pas here do realizoje koncert ne perkujtim te atyre qe kane dhene kontribut …

Lexo me shume

60 RREGULTARE NGA EVROPA VIZITOJNE VARREZAT KATOLIKE

60 eprore te jetes rregulltare te ardhur nga te gjitha vendet e Europes kane vizituar varrezat e martireve katolike. Ne nder te tyre eshte zhvilluar edhe proesioni per 40 martiret e rene. Arqipeshkevi Metropolitan Imzon Angelo Massafra tha se kjo eshte nje dite kushtuar martireve qe sakrifikuan per fe dhe atdhe ndersa prania e 60 rreulltareve I jep me shume …

Lexo me shume

SHQIPERIA NE HAPESIREN FRANKOFONE

N ambjentet e zyrs s Bashkimit Evropian sht zhvilluar aktiviteti me tem Shqipria n Hapesirn Frankofon. Ky aktivitet ishte n bashkpunim m Aleancn Franceze n Shkoder. Ky aktivitet synon promovimin e vlerave t frankofonis, njohjen me angazhimet e Shqipris n hapsirn botrore frankofone dhe muzikn e kulturn franceze si nj pjes e rndsishme e kulturs s Bashkimit Evropian.  

Lexo me shume

Aktivitet kulturor ne kuader te javes se Frankofonise!

Aktivitetet ne kuader te diteve te Frankofonis 2015, kan kulmuar n mttopolin verior n aktivitetin e zhvilluar n salln e shkolles artistike Prenke Jakova. Koncerti nga Pierre- Yves Plat (pianist) ishte aktiviteti i par q hapi siparin e festimeve pr ditet e praneveres se frankofonise. Keshilltari I Kultures pran Ambasades franceze ne Tiran,Hubert le Forestier vlerson pianistin e shquar dhe …

Lexo me shume

7 Marsi, aktivitet DAR Shkoder

Jo vetem kenge e valle,siq I kemi pare zakonisht ,por edhe edhe kujtes e homazhe per mesuesit te cilet nuk jetojne me, te cilet kane dhene nje kontribut te jashtzakonshem ne arsimin shqipetare.Keshtu eshte festuar 7 marsi nga Drejtoria Rajonale e Arsimit Shkoder. Momente te vecanta ishin kujtesa qe iu be mesuesve te pare te ketij qyteti me tradite te …

Lexo me shume

Luka mirepret finalistet e Gjeniut te Vogel 6

Keto jane tre finalistet e Gjeniut t Vogl 6 q jan pritur nga kryetari i bashkis Shkodr Lorenc Luka ka pritur n zyrn e tij n shnj falnderimi pr prfaqsimin e Shkodrs n kt kompticion kombtar nga Artemisa Mithi, Armela Mehmetaj dhe Klodiana Vata. Kryetari Luka falenderon finalistet dhe pohon se Shkodra vijon t nxjerr talente cdo vite. Ndrsa mjeshtri …

Lexo me shume